https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/noaa-vice-nez-80-procent-koralu-bledne-kvuli-vysokym-teplotam.probiha-uz-ctvrta-vlna-beleni
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NOAA: Více než 80 procent korálů bledne kvůli vysokým teplotám. Probíhá už čtvrtá vlna bělení

28.4.2025 09:19 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké vybělování korálů začalo na konci minulého století, současný postup je ale podle amerických vědců největší. V korálových útesech přitom žije velká spousta mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
 
Tepelný stres způsobuje rozsáhlé blednutí korálů v Atlantickém, Tichém i Indickém oceánu. První vlna celosvětového bělení korálů nastala podle NOAA v roce 1998, další vlna přišla poté v roce 2010. Třetí vlnu datují vědci mezi lety 2014 a 2017, kdy vybledlo 68,2 procenta korálů. Čtvrtou vlnu zaznamenali vědci v roce 2023 a pokračuje podle nich dodnes.

"Od 1. února 2023 do 20. dubna 2025 zasáhl tepelný stres 83,7 procenta korálových útesů po celém světě," stojí ve zprávě NOAA. Vybělení korálů se tak týká nejméně 83 států a území.

Korálové útesy patří k nejrozmanitějším přírodním prostředí na planetě, přezdívá se jim proto někdy "mořské pralesy". Z jejich ekosystémů těží přímo i nepřímo jedna miliarda lidí, píše organizace Resource Watch, která shromažďuje data z celého světa. Lidem tak koráli poskytují potravu i obživu, jelikož lidé žijící v jejich blízkosti těží například z turistů, kteří touží vidět korálové barevné útvary a živočichy, již se v nich vyskytují. Korálové útesy také zpevňují pobřeží tím, že zabraňují jeho erozi. Díky své vysoké biodiverzitě nabízejí i potenciál pro výrobu biologických léčiv.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

29.4.2025 15:06
Ano. Viděl jsem v Rudém moři. Je to smutné. I v 18 ti metrech voda teplá jako kafe.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

30.4.2025 11:07 Reaguje na Michal Ukropec
V Rudém moři jsou ty koráli ještě celkem fajn, většinou. Ale třeba Maledivy, to je smutek neskutečný. Kdo neprožil, neuvěří. Nedozírné zoufale šedivé pláně rozlámaných korálů, nad nimiž sem tam přeplave rybka. Kontrast s lokalitou s pěkným útesem je jako den a noc.
My čteme o bělení korálů a je to tak vzdálené a neemoční. Jenže když víte, CO to všechno znamená...
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

30.4.2025 09:29
Žádný signál nás jako lidstvo ani nezastaví ani nevzruší.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist