https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australsky-zemedelec-podal-zalobu-kvuli-glyfosatu-ma-rakovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Australský zemědělec podal žalobu kvůli glyfosátu, má rakovinu

15.10.2019 00:20 (ČTK)
Žalobu na německou společnost Bayer kvůli výrobku obsahujícímu glyfosát minulý týden podal australský farmář, u něhož se rozvinula rakovina. / Ilustrační foto
Žalobu na německou společnost Bayer kvůli výrobku obsahujícímu glyfosát minulý týden podal australský farmář, u něhož se rozvinula rakovina. / Ilustrační foto
Žalobu na německou společnost Bayer kvůli výrobku obsahujícímu glyfosát minulý týden podal australský farmář, u něhož se rozvinula rakovina. Kontroverzní herbicid, který muž používal více než 40 let, je podle něj zodpovědný za jeho zdravotní stav. Jedná se o první podobnou žalobu zemědělce proti Bayeru v Austrálii, informovala tamní televize ABC.
 

Sedmašedesátiletý Ross Wild ze státu Nový Jižní Wales začal glyfosát, prodávaný pod obchodním názvem Roundup, používat ihned po uvedení přípravku na australský trh v roce 1976. Australanovi lékaři nedávno zjistili Hodgkinův lymfom, tedy zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin.

"Pan Wild chce, aby všichni věděli, že výrobek není bezpečný," uvedl Wildův právník, podle kterého muž žádá po Bayeru také finanční odškodnění.

Glyfosát vyvinula společnost Monsanto, kterou loni v červnu koupil německý agrochemický a farmaceutický konglomerát Bayer. Ten kvůli zdravotním dopadům herbicidu čelí tisícovkám žalob. Německá společnost například letos v květnu prohrála soudní spor s dvojicí Američanů, u nichž se také rozvinul Hodgkinův lymfom.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, jej mají za neškodný.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2019 06:53
To jsou dobré gagy! Ani text nečtu, ten nadpis hovoří za vše. Kdo s čím zachází, tím také schází... Jen houšť, kéž by všichni ti traviči dopadli stejně!
Odpovědět
sv

15.10.2019 21:07 Reaguje na Karel Zvářal
Tak, tak, říká se tomu akutní otrava fantasmagorií.
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.10.2019 08:45
Výskyt nádorů narůstá s věkem exponenciálně, od puberty (či prepuberty) až do vysokého senia (kdy další kandidáti na rakovinu už v populaci nejsou v postačujícím počtu).
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.10.2019 13:16 Reaguje na Jan Šimůnek
ten sedlák má Hodgkina a o tom trošku něco málo vím, protože jsem si to na vlastní kůži vyzkoušel a mnoho spolupacošů viděl. Hodgkin nemá prokázaný jako spouštěcí mechanismus expozici žádnou chemickou látkou, ale pouze úplně obyčejnej stres, a to zejména stres ze změny režimu života - drtivá většina pacientů padá do některé ze tří skupin (v tomto pořadí četnosti): muž (duševně pracující) třicátník s rodinou a čerstvými malými dětmi, muž čerstvý důchodce (předtím manuálně pracující) a žena okolo dvacítky prvním či druhým rokem na universitě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

15.10.2019 15:05
Stovky chemických látek, běžně užívaných v kosmetice, stravování, oblečení apod. je na tom stejně tako glyfosát. A kvůli nim se nikdo nevzrušuje, může mi to tedy někdo vysvětlit? Celé je to pitomost na en-tou.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.10.2019 19:15 Reaguje na pavel peregrin
Na všechny lidské bordely se dostane nebojte... bude ještě mnoho podobných kauz...
Odpovědět
sv

15.10.2019 21:06 Reaguje na Lukáš Kašpárek
.. ano, jako například ta s padesáti mrtvými Němci, kteří zaklepali bačkorami po požití superzdravých bioklíčků nakažených e-coli.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.10.2019 15:19
jo a mimochodem, hodgkin je sice nádorové onemocnění, ale není to rakovina - tedy pokud aspirujeme na trošku větší určitost významu slov, než lidové hospodské tlachání.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.10.2019 17:34 Reaguje na Lukas B.
Mno, redukce zhoubného nádoru bez ohledu na histologický typ na "rakovinu" je natolik vžitá, že v laickém sdělovacím prostředku se to dá tolerovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist