Ázerbájdžán by měl neměl hostit COP29 kvůli lidským právům, tvrdí europoslanci
Ve svém usnesení Evropský parlament uvádí, že "přetrvávající porušování lidských práv ze strany Ázerbájdžánu se neslučuje s tím, aby byl pořadatelem konference COP29". Unijní představitele pak vyzývá, aby při jednáních na klimatické konferenci připomínali ázerbájdžánským představitelům špatný stav lidských práv v zemi a vyzývali k propuštění kritiků vlády a politických vězňů. EU by navíc měla zavést sankce na představitele, kteří se podílí na potlačování práv a svobod.
Evropský parlament dále vyzval EU, aby ukončila "závislost na vývozu plynu z Ázerbájdžánu". Pozice Ázerbájdžánu jako dodavatele plynu do EU ještě posílila poté, co unijní státy omezily dovozy plynu z Ruska kvůli válce na Ukrajině.
Usnesení navíc vyzývá Ázerbájdžán, aby umožnil návrat arménského obyvatelstva do Náhorního Karabachu, který loni obsadil při bleskové vojenské operaci, a aby propustil arménské vojenské zajatce. Z oblasti odešla většina ze 120 000 Arménů, kteří tam žili. Podle europoslanců by EU měla ukončit "technickou a finanční pomoc Ázerbájdžánu, která by mohla přispět k posílení jeho vojenských nebo bezpečnostních kapacit". Členské státy by pak měly zastavit vývoz zbraní do této země.
Podle europoslanců se Ázerbájdžán snažil destabilizovat některé členské státy, naposledy Francii. Francouzské úřady tvrdí, že Ázerbájdžán pomáhal skupinám, které vyvolaly sérii demonstrací a blokád, které v květnu ochromily Novou Kaledonii, francouzské území v Tichomořském oceánu. Pořadatelé demonstrací odmítali změnu ústavy, která by změnila volební práva na tomto území a fakticky by oslabila hlas starousedlíků.
Mezi finalisty letošní Sacharovovy ceny za svobodu myšlení byl ázerbájdžánský akademik a protikorupční aktivista Gubad Ibadoghlu, který je v domácím vězení. Evropský parlament vyzval ázerbájdžánské úřady, aby stíhání opozičníka, který kritizoval fungování těžby ropy a plynu v zemi, zastavily.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
24.10.2024 20:14https://x.com/market_a/status/1730598593910747279?lang=cs
Richard Vacek
26.10.2024 15:39 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
25.10.2024 21:45Němečtí vědci popsali, že molární tepelné kapacity plynů v atmosféře jsou velmi podobné, proto k udržení tepla v atmosféře přispívají plyny podle svého obsahu v %. Ruzné plyny absorbují různé druhy záření, které využívají např. k přeměně na pohybovou energií. Zatímco dusík, kyslík zachycují a používají UV a VIS záření, stopové plyny, jako CO2, využívají k pohybu a rozptylu, výměně tepla a odvádění energie od povrchu směrem do vesmíru infračervené -tepelné- záření. V principu všechny plyny používají záření, která umí absorbovat, ke stejným účelům. Není to tak, že by např CO2 neomezenou dobu jen zadržoval teplo, čímž by teplota vzduchu stoupala a stoupala. CO2 (těžší než vzduch) se diky pohlcení IČ záření pohybuje od povrchu a predává energii dalším molekulám. Není tedy třeba pořádat konference o snižování 0,04%ního důležitého plynu, jde o vyhazování peněz oknem a ožebračování. Lepší by bylo chránit si přírodu před špinavci.