https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/banglades-vyhlasil-65denni-zakaz-rybolovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bangladéš vyhlásil 65denní zákaz rybolovu

21.5.2019 00:25 (ČTK)
Zákaz, který platí od včerejška do 23. července, byl zaveden v době, kdy se ryby rozmnožují. Ministerstvo pro rybolov a hospodářská zvířata se obává, že zdroje ryb budou brzy vyčerpány. / Ilustrační foto
Zákaz, který platí od včerejška do 23. července, byl zaveden v době, kdy se ryby rozmnožují. Ministerstvo pro rybolov a hospodářská zvířata se obává, že zdroje ryb budou brzy vyčerpány. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V Bangladéši včera začal platit 65denní zákaz rybolovu, jímž se místní úřady snaží zvýšit počet ryb v pobřežních vodách této jihoasijské země. Nařízení se vztahuje na všechny druhy rybářských plavidel, uvedl zpravodajský server BBC. Protestovat proti zákazu chtějí tisíce rybářů, podle nichž je opatření ponechá bez zdroje příjmů.
 

Zákaz, který platí od včerejška do 23. července, byl zaveden v době, kdy se ryby rozmnožují. Ministerstvo pro rybolov a hospodářská zvířata se obává, že zdroje ryb budou brzy vyčerpány.

"Měli bychom nechat ryby růst a množit se. V opačném případě, budeme muset v budoucnu trpět," uvedl šéf resortu. Na dodržování nařízení bude společně s pobřežní hlídkou dohlížet i námořnictvo.

Bangladéš v minulosti zavedl několik krátkodobých zákazů pro komerční rybolov. Nynější rozhodnutí se poprvé dotkne všech rybářů, tedy i místních menších rybářských podniků. Nařízení navíc bude ve stejném období platit i v následujících letech.

Místní odbory ale žádají, aby vláda zavedení zákazu znovu projednala. Požadují navíc pro rybáře kompenzace za ušlý zisk.

Ryby jsou v Bangladéši důležitou součástí místní kuchyně i významnou exportní komoditou, zejména placka iliša, což je druh sledě. Populace sleďů, kteří se dříve bohatě vyskytovali v Bengálském zálivu, ale kvůli nadměrném rybolovu klesla. Bangladéš zajišťuje asi 60 procent celosvětové produkce tohoto druhu ryby.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

21.5.2019 07:53
Je to země s nekontrolovatelným množením.V roce 1992 měla Dháka 7 milionů obyvatel.Dneska je to o více jak 100% více.Byl jsem tam služebně vím o čem mluvím.K rybám z jejich řek bych ani nepřiblížil.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.5.2019 14:45
Tohle je problém - ochrana přírody versus ochrana lidí, které jdou proti sobě. Řešením by bylo omezení porodnosti, ale něco takového je v islámu naprosto nemožné.
Odpovědět
ig

21.5.2019 23:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Obávám se, že tohle už ani nemá nic společného s ochranou přírody, že je to už jen boj o přežití, aby nevylovili úplně všechno a měli vůbec co jíst.
Odpovědět
mr

22.5.2019 17:13
Jéžiši Kristé, co to tu píšete za nekorektnosti o nekontrolovaném množení, o ochraně přírody versus ochraně lidí, o nutnosti omezení porodnosti a o boji o přežití atd. Až si to tu zase přečte SV nebo někdo s podobnými ujetými názory, tak ten vás tu všechny sjede ... Mně ale ne, já jsem se k tomuto tématu raději nevyjadřoval, zůstal jsem tentokrát korektně zticha. Zatím.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist