https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-cites-bude-chranit-asijske-delfiny-kaktusy-a-kaviar
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: CITES bude chránit asijské delfíny, kaktusy a kaviár

12.10.2004 12:43 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Signatáři Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy rostlin a živočichů (CITES) se dohodli na zákazu prodeje vzácného asijského delfína. Ochránci přírody oznámili, že je nezbytné chránit delfína tuponosého, u něhož se počet ve volné přírodě snížil na 1000 kusů. S návrhem zákazu komerčního obchodu přišlo Thajsko, které hostí letošní konferenci CITES.
 

„Thajský návrh reflektuje stále vyšší důležitost, která se klade na ochranu pobřežních oblastí,“ říká Robet Mather z WWF. „Jsme rádi, že došlo k tomuto zákazu a doufáme, že Thajsku přinese vyšší příjmy z rozvoje eko-turistiky směřující za delfíny než z jejich lovu.“

Rozhodnutí CITES zahrnout delfína tuponosého do takzvaného Dodatku I., který obsahuje seznam nejvíce ohrožených druhů živočichů jako jsou velké opice a tygři, znamená úplný zákaz mezinárodního obchodu s těmito kytovci. Delfín tuponosý, zvaný i orcela tuponosá, žije v malých a geograficky izolovaných společenstvech v Austrálii, Indii a na Filipínách. Jeho schopnost žít ve slané i ve sladké vodě z nich dělá oblíbené aktéry různých delfíních show, neboť nádrže se sladkou vodou jsou výrazně levnější na provoz. Jsou také schopni se rychle učit a jsou k lidem přátelští, což z nich činí populární atrakci.

„Mnoho kvalitních ZOO a akvárií upouští od vystavování delfínů tuponosých kvůli jejich statutu ohroženého druhu,“ říká Karen Steuer, politická poradkyně WWF. „Jenže stále zůstává velké množství zábavních parků po celé Asii.“ I tak největší nebezpečí pro životy delfínů představují rybářské sítě. Kytovci žijící v mělké vodě blízko břehu nebo v řekách se velmi často stávají obětí náhodného lovu. Podle WWF se počet delfínů tuponosých na Filipínách pohybuje kolem 70 kusů a velmi brzo zcela vymřou, jestliže se nezabrání tomu, aby se při výlovu jiných ryb omylem do sítí nedostávali i delfíni.

Během konference v Bangkoku delegáti Úmluvy jednali o zařazení mnoha ohrožených druhů živočichů i rostlin. Dohodli se na zpřísnění pravidel obchodu s kaviárem a omezili používaní vzácného kaktusu farmaceutickým průmyslem.

Zástupci Jižní Afriky, Botswany a Namibie se shodli s ostatními delegáty na zařazení kaktusu Hoodia do Dodatku II., kde jsou umístěné ohrožené rosliny. Vzácný kaktus roste v pouštních oblastech na jihu Afriky a obsahuje specifickou látku, která dokáže zahnat pocity hladu. Účinná látka používaná v dietních tabletách se však dá získat i z rostlin vypěstovaných na farmách a udržitelné hospodaření by mohlo pomoci ochránit volně žijící populaci. S takto získanými rostlinami se obchodovat může, což přivítaly farmaceutické společnosti.

Konference CITES v Bangkoku také rozhodla o snížení vývozních kvót pro kaviár z ryb žijících v Kaspickém moři, což podstatně zvýší ceny tohoto luxusního pokrmu. Ázerbájdžán, Írán, Kazachstán a Rusko musí snížit jejich kombinovaný export z povolených 146 210 kilogramů v roce 2003 na 113 554 kilogramů v roce 2004. Přípustné množství kaviáru z nevzácnější jeseterovité ryby vyzy velké se snížilo o 50 % na 4425 kilogramů.

Podle článku BBC Online News 08. 10. 2004.


reklama

Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist