BBC: Lední medvědi jsou menší než kdysi
BBC: Lední medvědi jsou menší než kdysi.
|
|
Foto: Vinto/Wikimedia Commons |
Když mezi sebou porovnávali lebky z první a druhé poloviny 20. století, všimli si, že ty mladší z nich jsou až o 9 % menší.
Tato změna ve fyzických proporcích by mohla souviset se zvýšeným znečištěním prostředí a snížením rozlohy mořského ledu. Znečišťující látky zatěžující organismus a větší námaha při vyhledávání potravy, to obojí mohlo přispět k tomu, že byl růst zvířat omezen, myslí si tým vědců z Aarhuské univerzity.
Znečišťujícími látkami mohly být podle vědců sloučeniny fluoru, chloru, bromu nebo jódu, jejichž koncentrace se v oblasti Arktidy během 20. století výrazně zvýšila. Některé z těchto látek se již nepoužívají, ale mnohé z nich hrají v průmyslu stále důležitou roli. Patří mezi ně rozpouštědla, pesticidy, chladicí látky, lepidla nebo nátěry.
"Kvůli tajícímu ledu musí medvědi vynaložit mnohem více energie, aby ulovili svou kořist," vysvětluje druhý z důvodů Cino Pertoldi, profesor biologie a vedoucí vědeckého týmu.
Změny by ale mohly být způsobeny rovněž snížením genetické rozmanitosti druhu. Podle Petroldiho mohl lov a následné rozmnožování příbuzných jedinců v minulém století ochudit pestrost genů v populaci.
Sbírka téměř 300 lebek ledních medvědů byla poskytnuta Zoologickým muzeem v Kodani.
Podle článku Victorie Gill 'Stress' is shrinking polar bears uveřejněném 25. 8. 2009.
reklama