https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-nicivou-silu-sars-podporilo-znecistene-ovzdusi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Ničivou sílu SARS podpořilo znečištěné ovzduší

24.11.2003 13:25 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Úmrtnost na nemoc SARS byla u lidí žijících v oblastech se znečištěným ovzduším až dvakrát vyšší, než u lidí žijících na méně znečištěných místech. Američtí a čínští vědci zveřejnili výsledky výzkumu provedeného v pěti čínských provinciích, kde bylo zaznamenáno 5327 případů SARS a kde zemřelo 349 pacientů.
 

V oblastech s nízkým znečištěním bylo onemocnění smrtelné pro 4,08 % lidí, avšak v oblastech s vysokým podílem škodlivých emisí stoupl počet na 8,9 %. Výsledky zkoumání byly publikovány ve zprávě "Zdravé životní prostředí: Světově dostupné vědecké zdroje". Nejméně lidí podle nich přišlo o život v provincii Guangdong, jejíž životní prostředí není silně zatěžováno. Shanxi, Hebi a Peking, kde je znečištění na střední úrovni, vykázaly již podstatně vyšší nárůst mortality. V provincii Tianjin, kde je velmi vysoký stupeň znečištění ovzduší, byl počet úmrtí nejvyšší. Vědci odhadují, že "dlouhodobé či krátkodobé vystavení určitým znečišťujícím látkám snižuje funkci plic, což vede ke smrtelným případům SARS." V případech, kdy je nemoc smrtelná, obvykle dojde k prudkému zánětu plic, který poničí tkáň, vyvolá velké respirační obtíže a v konečných důsledcích vede k rozsáhlým selháním orgánů.

Někteří lékaři jsou k výsledkům skeptičtí, neboť autoři zprávy nebrali v potaz nejrůznější socioekonomické faktory, nebo případný tabakismus pacientů. Stejně tak nebrali v potaz jaké léčby se nemocným dostalo. Přitom toto všechno může výrazně ovlivnit výsledek léčby. Na druhou stranu nejvyšší počet úmrtí byl zaznamenán v Pekingu a Tianjin, kde se pacientům pravděpodobně dostalo kvalitní lékařské péče. To by ovšem znamenalo, že role znečištění ovzduší by byla ještě důležitější, než nakolik s ní počítá dnešní zpráva. Profesor Zuo-Feng Zhang potvrzuje, že ovzduší v průmyslových oblastech muže ničit plicní vystýlku, která je pak náchylnější k zánětlivým procesům. Podle něj bude potřeba při další vlně onemocnění SARS nebo podobné epidemii, se zvláště věnovat pacientům vystaveným vzdušným toxinům v okolí či práci, což u některých jedinců vede k výrazně vyšším předpokladům smrtelných následků.

"Znečištěné ovzduší snižuje funkci plic a způsobuje závažné problémy s dýcháním, takže mě nepřekvapuje, že je spojováno s nepatrně zvýšenou mortalitou na SARS," říká Roy Anderson, odborník na SARS z Imperial College v Londýně. Anderson varuje, že tato zpráva nebere v úvahu důležité informace o zdravotním stavu pacientů před vypuknutím epidemie a nepočítá ani s věkem. Podle něj nebylo zaznamenáno jediné úmrtí u lidí mladších 30 let, na druhou stranu v kategorii nad 80 let byla úmrtnost 80 %.

Podle textu BBC News Online 20. 11. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist