Reuters: Změna klimatu stvořila novou realitu - takhle teď bude vypadat život
Jiní volí ještě ostřejší slova. "Jsme na prahu nezvratné klimatické pohromy," stojí ve zprávě o Stavu klimatu za rok 2024.
Letos bylo na planetě poprvé tepleji o více než 1,5 stupně Celsia než v předindustriálním období mezi lety 1850 a 1900, uvádí služba Evropské unie Copernicus pro změnu klimatu.
Nejteplejší naměřený den v historii byla letošní neděle 21. června. Až do pondělí 22. června. Den nato se trochu ochladilo. Tyto po sobě jdoucí rekordy zaznamenali meteorologové během rekordně nejteplejšího období na Zemi - od června do srpna 2024, uvádí Climate Central. Po dobu těchto třech měsíců čelila miliarda lidí extrémnímu vedru, přívalovým dešťům, smrtícím záplavám, bouřkám a požárům.
Vlny veder mění zásadním způsobem situaci, řekla Friederike Ottová z organizace World Weather Attribution (WWA), která zkoumá, jaký vliv má klimatická změna na extrémní počasí. Svět podle Ottové zaspal.
"Je zapotřebí lepšího povědomí o problému, jenom abychom se dokázali přizpůsobit dnešním teplotním rekordům - a bude to samozřejmě ještě horší," doplnila.
Mezi 16. a 24. červnem trpělo více než 60 procent světové populace extrémním horkem, které způsobila změna klimatu. Vlna veder zasáhla lidi po celém světě - od Číny přes Bangladéš, Etiopii, Egypt a Nigérii až po Brazílii. Dotklo se to i životů Američanů a Evropanů.
"Počet dní, kdy je lidský organismus na hraně svého běžného fungování, přibývá," řekl Pershing. Pákistán a Perský záliv jsou podle něho dvě oblasti, které se letos blížily bodu zlomu. Stovky lidí zemřely během muslimské pouti do Mekky v Saúdské Arábii, kde teploty přesahovaly 50 stupňů Celsia.
K rekordně vysokým teplotám přispívá mimo jiné nedostatek zeleně, klimatizace nebo příliš mnoho betonu, který zachycuje teplo, uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Horko a sucho podnítily požáry ve Středomoří, Spojených státech a Latinské Americe. Požáry ale propukly i v brazilské močálovité krajině Pantanal. "Pantanal je vlhká oblast, která by neměla hořet celé měsíce," podotýká Ottová.
Nové "normální" teploty dopadnou nejvíce na nejzranitelnější. "Lidé, kteří umírají v důsledku horka, nejsou milionáři a miliardáři," řekl Pershing.
"Pokud jste dostatečně zámožný člověk, můžete si dovolit klimatizaci, máte vozidlo, které vás dopraví tam, kam potřebujete, máte způsoby, jak se ochladit. Pokud k těmto věcem nemáte přístup nebo o ně přijdete kvůli výpadku proudu nebo bouři, činí vás to zase o něco víc zranitelnější," dodal.
V Africe je téměř 93 procent pracovníků vystaveno extrémním vedrům. Na Arabském poloostrově je to více než 83 procent pracujících. Další na řadě by mohli být pracovníci v Evropě a střední Asii.
V letošním roce mimo jiné udeřily ve Spojených státech dva ničivé hurikány - Milton a Helene. Španělsko zasáhly smrtící povodně. Tyto katastrofy jsou podle Ottové příkladem "selhání představivosti" a odmítání se přizpůsobit.
"Nepotřebujeme jen předpověď počasí nebo varování. Potřebujeme dril. Musíme trénovat přežití všude tam, kde se mohou vyskytnout silné povodně, a ty se mohou vyskytnout všude," řekla.
Z jejího pohledu selhává i infrastruktura. "Způsob, jakým jsme z řek udělali kanály a utěsnili všechny povrchy... bude znamenat katastrofální škody pokaždé, když budou povodně," domnívá se odbornice.
Nikdo neočekává rychlý konec extrémního počasí, ale Ottová doufá, že lidé mohou změnit způsoby, jakým planetu znečišťují. Pozitivně vidí i to, že Evropa se připravila na záplavy lépe než kdy jindy, a proto bylo i méně mrtvých.
Riziko ale tkví v lidské lhostejnosti. "Lidé mají tendenci si zvyknout na stávající podmínky a to je otupí," řekl Pershing. Lhostejnost také může způsobovat paralýzu.
"Letošek byl nejteplejší rok, minulý rok byl rovněž nejteplejší - pravděpodobně příští rok bude zase nejteplejší," uzavřela Ottová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (50)
Richard Vacek
7.1.2025 05:49Pavel Hanzl
7.1.2025 08:18 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
7.1.2025 09:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
7.1.2025 20:24 Reaguje na Richard VacekPetr Elias
7.1.2025 08:37 Reaguje na Richard VacekMichal Ukropec
7.1.2025 05:49Pavel Hanzl
7.1.2025 08:25 Reaguje na Michal UkropecJarka O.
7.1.2025 08:47 Reaguje na Pavel HanzlV Grónsku pěstovali obilí.
Pavel Hanzl
7.1.2025 20:48 Reaguje na Jarka O." Ledová jádra ukazují, že v Grónsku došlo v posledních 100 000 letech mnohokrát k dramatickým teplotním změnám." wiki. Grónsko skutečně nemůžete brát jako etalon kimatických změn, to byly pouze místní změny.
Michal Ukropec
7.1.2025 14:42 Reaguje na Pavel HanzlPetr Elias
7.1.2025 15:30 Reaguje na Michal UkropecPetr Elias
7.1.2025 08:36 Reaguje na Michal UkropecSlavomil Vinkler
7.1.2025 09:32 Reaguje na Petr EliasMichal Ukropec
7.1.2025 14:44 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
7.1.2025 15:38 Reaguje na Michal UkropecJarka O.
7.1.2025 15:48 Reaguje na Petr Eliashttp://bohemica.free.fr/auteurs/neruda/balades/romance_o_karlu_IV.htm
https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/3098
Petr Elias
7.1.2025 16:05 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
7.1.2025 16:26 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
7.1.2025 17:32 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
7.1.2025 17:59 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
7.1.2025 18:51 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
7.1.2025 19:02 Reaguje na Petr Eliasvaber
7.1.2025 15:54 Reaguje na Michal UkropecVím ,že je proti zmatení pojmů v názvech těcho zemí zuřivý odpor ,ale realita je taková. Země jsou přesně opačné než říkají názvy.
vaber
7.1.2025 09:09Na koho se zlobit ,že máme vedra a potopy, na lidi a na které lidi ,na Slunce, na Pána Boha, nebo je v tom něco jiného.
Břetislav Machaček
7.1.2025 09:26brždění, když ti, co se jich to hlavně týká, přikládají pod kotel.
Přiznejme si, že gryndýl byl pouze způsob, jak se dostat ke státním
dotacím na různé projekty OZE a zajistit jejich dotování do skončení
jejich životnosti. Příkladem budiž Německo, kde stačilo přiškrtit
dotace a zájem o nové OZE rapidně klesl na úroveň krachu mnoha firem
v tomto oboru. Skončí-li dotace, tak bublina splaskne a nastane návrat
od OZE ke stabilním zdrojům. Neplýtvejme tudíž na dotování OZE a dejme
ty peníze na JE, ale proboha těm, co je umí rychle a kvalitně stavět.
Upínat se k prototypům modulárních JE je stejně hloupé, jako čekat
na zázrak a zavrhnout jistotu. To dělají pouze snílci a idioti.
Mimochodem jsem slyšel zkušenosti dobrovolníka vrtajícího studny v
Africe. Nalezli vydatné zdroje spodní vody, nainstalovali čerpadla
a jeli o kus dál udělat totéž. Po nějaké době se tamtudy vraceli
a čerpadla jela dnem a nocí a voda vytékala na zmar do písku.
Dostatek vody naučil Afričany za pár dnů vodou plýtvat, ale při
vytahování věder z plytké málo vydatné studny šetřili každé deci.
Co je dostupné a zdarma, či levné, tak toho si lidé neváží a taky
tím plýtvají. Dotyčný se zařekl, že už tam znovu nepojede, aby
jim nemusel vynadat, že i ten zdroj není nekonečný a když si ho
vyplýtvají, tak už žádný mít nebudou. Připravme se na totéž i u
nás, když drancujeme spodní vody k zasněžování a jinému plýtvání.
Jsme stejní jako oni a brzo na to doplatíme. Vrt jednoho hotelu
je schopen vysušit v okolí studánky a prameny potoků pouze proto,
aby zasněžili sjezdovku pro hosty, kteří se 3x denně zpocení po
sportování sprchují a kuchyň vyplýtvá hektolitry vody pro jejich
stravování. Vrtá se stále hlouběji a vysychají prameny na úpatí
hor a bez srážek je nemá co doplnit. Je to krátkozraké myšlení
ve smyslu URVI CO MŮŽEŠ, DOKUD JE JEŠTĚ CO !
Jiří Svoboda
7.1.2025 11:50 Reaguje na Břetislav MachačekVy rozumíte tomu, co jste napsal?
Karel Valenta
7.1.2025 12:17 Reaguje na Jiří Svoboda"Eurovikend ! Špáňo, Itoška, Anglie, Švajc, Francie kamkoliv zaletět."
Jsou lidi co nic neřeší.
Jiří Svoboda
7.1.2025 13:22 Reaguje na Karel ValentaJá to chápal tak, že ti, kteří klimatickou změnu nejvíce pociťují, přikládají pod kotel. Myslím, že klimatickou změnu pociťují nejvíce ti, co nepřikládají.
Jiná věc je to "brždění". Netřeba brzdit, je třeba dát nohu z plynu. To je ovládání dvou různých pedálů.
Petr Elias
7.1.2025 12:27 Reaguje na Jiří SvobodaJaroslav Pokorný
7.1.2025 12:09 Reaguje na Břetislav MachačekLeninovi odpůrci mu vytýkali, že až v komunismu bude chleba zadarmo, že s ním lidé budou krmit prasata. Od odpovídal, že pak už budou lidé tak vyspělí, že s chlebem budou šetřit.
Moji prarodiče před zakrojením do bochníku ho nejdříve přežehnali křížem. Pro ně byl chleba Božím darem, takřka posvátná věc. Stejně jako jiné potraviny. Teď se až 25% potravin, i toho chleba, vyhodí. Zbytky z jídelen se nesmějí využít, musí se zlikvidovat.
Když se v r. 1960 narodila moje neteř, tak tehdy matky dostávaly zdarma Sunar na dokrmování kojenců. Krabici týdně. Já jsem Sunar dojídal, nikdy více jsem se tak nenacpával kvalitním mlékem jako tehdy. Jenže i matky které plně kojily si Sunar braly a některé rodiny s ním skutečně krmily prasata. O dva roky později se už Sunar prodával. Za 12,50 Kčs. Tehdy to ovšem byly jiné peníze než nyní.
Ty sjezdovky se nezasněžují podzemní vodou. Alespoň ne u nás. Provozovatelé budují nádrže a vodu shromažďují během léta. Ovšem z těch sjezdovek se voda zase do potoka vrátí. Pokud se voda nevypaří, zůstává v přírodě. Otázka je, jak se s tou použitou dále nakládá. Takový Izrael 85% splaškové vody čistí a používá k závlahám či umývání ulic.
Karel Valenta
7.1.2025 12:26 Reaguje na Jaroslav PokornýKvůli bezpečnostní situaci nyní asi celý projekt skočí.
vaber
7.1.2025 15:44 Reaguje na Karel Valentapepa knotek
7.1.2025 09:45Jaroslav Pokorný
7.1.2025 11:58A co měl jako dělat? Zůstat v předindustriální době?
K rekordně vysokým teplotám přispívá mimo jiné nedostatek zeleně, klimatizace nebo příliš mnoho betonu, který zachycuje teplo, ...........
Příkladem může být Středozemí. V biblických dobách tam rostla lesy. Lidé je vykácely, kozy a ovce sežraly keře a trávu a deště spláchly půdo do moře. A tak je tam skalnatá a vysušená krajina. Zajímal jsem se, kolik tam prší. Skoro všude na evropské části jako u nás - cca 500 mm. V marockém Atlasu dokonce až 1200 mm. Jenže nikde nejsou lesy a půda, které by tu vodu zachytily. A jedině Izrael plánovitě zalesňuje kopce.
Tyto katastrofy jsou podle Ottové příkladem "selhání představivosti" a odmítání se přizpůsobit............
Nakonec se lidé přizpůsobit budou muset.
"Nepotřebujeme jen předpověď počasí nebo varování. Potřebujeme dril. ...
Nakonec snad oprášíme zkušenosti ze socialismu?
Riziko ale tkví v lidské lhostejnosti. "Lidé mají tendenci si zvyknout na stávající podmínky a to je otupí," řekl Pershing. Lhostejnost také může způsobovat paralýzu............
Lhostejnost, otupěnost, nebo přizpůsobení se?
Tomáš Jelínek
7.1.2025 12:21Petr Elias
7.1.2025 12:32 Reaguje na Tomáš JelínekRadek Čuda
7.1.2025 16:57 Reaguje na Petr EliasA zcela upřímně ... bylo tomu někdy jinak?
Jiří Svoboda
7.1.2025 13:34 Reaguje na Tomáš JelínekRadek Čuda
7.1.2025 17:05 Reaguje na Jiří SvobodaTak to holt na světě chodí co svět je světem.
Ostatně, když člověk čte třeba tohle ..."Od poloviny dvacátého století Země zažívá silný nárůst počtu obyvatel, mezi roky 1950 a 2020 se podle údajů OSN více než ztrojnásobil." ... https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/populace-lidstvo-2040-prognoza-obyvatele-zeme-pocet.A230327_131902_zahranicni_dtt ... tak mu musí být jasné, že do nějaké té zdi drahý Homo sapiens narazí tak jako tak, klima neklima.
A že by se to obešlo "bez ztráty kytičky" nějakou poklidnou kultivovanou formou, tak to ani náhodou. Naším primárním cílem by tedy mělo být se na ten náraz připravit, protože se jej pokoušet odvrátit je zcela nereálné.
Vladimir Mertan
7.1.2025 12:37Boli časy, keď sa ľudstvo bálo viac ochladenia ako tepla.
vaber
7.1.2025 15:31 Reaguje na Vladimir MertanJá kdych si měl vybrat ,Tak raději zimu. Pokud přijde doba ledová ,bude na rovníku dobře. Pokud půjde teplota stále nahoru nebude dobře ani na polech.
Radek Čuda
7.1.2025 17:08 Reaguje na vaberTak nějak se mi vybavuje Kulhánkovo Stroncium;-)))
Vladimir Mertan
7.1.2025 17:47 Reaguje na vaberPetr Elias
7.1.2025 18:27 Reaguje na vaberNejhezčí je ta věta na konci toho článku: ,,Mitchell himself suspects that the present cooling will reverse itself rather soon.,, A evidentně měl Mitchell pravdu. ;)
A koukám, že je tu další odkaz. Tentokrát na exota Wattse, který objevil něco ,,tajného,, od CIA. Škoda že je to dlouho volně dostupné a škoda, že tam není ani zmínka o J.M.Mitchellovi z prvního článku.
Odkaz na CIA
https://www.governmentattic.org/18docs/CIAclimateResearchIntellProbs_1974.pdf
Odkaz na J.M.Mitchell
https://www.nytimes.com/1990/10/08/obituaries/j-murray-mitchell-climatologist-who-foresaw-warming-peril-62.html
Ještě přidám takový hezký článek o tom, jak v sedmdesátých letech ,,všichni,, předpovídali ochlazení:
https://journals.ametsoc.org/view/journals/bams/89/9/2008bams2370_1.pdf
P.S.
Těším se až nás místní dezinformátor z SK bude informovat o tom, jak si ten jeho guru udělal ostudu s těma ,,špatně umístěnýma meteostanicema,,. :D