https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-povodne-a-eroze-nici-nejvetsi-ricni-ostrov-sveta
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Povodně a eroze ničí největší říční ostrov světa

11.8.2003 14:43 | PRAHA/MAJULI (EcoMonitor)
Ekologická katastrofa se vznáší nad územím největšího říčního ostrova na světě. Ostrov Majuli v řece Brahmaputře, na území severovýchodního indického státu Assam, postupně podléhá erozi, což ohrožuje život jeho zhruba 150 000 obyvatel. Podle ochránců životního prostředí se ostrov zmenšil o 1036 kilometrů čtverečních za posledních třicet let.
 

Hlavním problémem ostrova je řeka Brahmaputra, nechvalně proslulá mohutnými povodněmi a častými proměnami toku. Pokaždé když dojde k vylití řeky, odplaví se kus pobřeží tvořeného písčitou zeminou. Podle ekologů celý problém ještě ztížilo zemětřesení v roce 1950, po kterém se eroze výrazně urychlila. Původní plocha ostrova, 3237 kilometrů čtverečních, se snížila bezmála o třetinu. Dříve byla snaha zapsat Maujli do seznamu světového dědictví UNESCO, dnes to vypadá, že ostrov bude jednou vymazán z mapy světa.

Indická státní správa nechala vystavět hráze a zpevnit tak břehy proti povodním, ale problém se tím nevyřešil. Ministr kontroly povodní v indickém státě Assam Nurzamal Sarkal řekl BBC, že vláda provádí nejrůznější opatření, aby nedocházelo k erozi, ale obává se, že hrozba ekologické katastrofy se nad ostrovem bude vznášet dál. "Rozumíme tomu, že jde o veliký problém a centrální vláda se snaží podnikat takové kroky, aby ochránila ostrov." Jedním z lidí, kteří se zkoušeli podívat na problém eroze na Majuli je Sanjoy Ghosh, člen nevládní organizace Asociace agentur rozvoje venkova. Byl však zabit krátce na to, co projevil zájem se tímto problémem zabývat. Policie z jeho smrti viní extremisty ze Spojené osvobozenecké fronty Assamu.

Místní nevládní organizace upozorňují na to, že narušování a odplavování zeminy ohrožuje bezpečnost ostrovanů, kteří nemají jiné spojení s pevninou než lodní dopravu. "Stovky místních lidí byly donuceny ke kočovnému způsobu života. Musejí se stěhovat z místa na místo kvůli erozi země," říká A. K. Shrama, poslanec Assamského parlamentu. Ananda Hazariková z Výboru ochrany a rozvoje ostrova Majuli připomíná, že geologická situace ostrova je velmi náchylná k zemětřesení.

Ostrov budou zřejmě muset opustit i kněží z chrámu vyznavačů hinduistického boha Višny, kterým se zde říká "satras". Na ostrově je 22 chrámů, které zpodobňují Assamskou kulturu s jejími tradičními modlitbami, vycházejícími z 500 let staré tradice, bohatě pomalovanými loděmi, tradičními tanci a řemesly. Člen jednoho z chrámů Golap Baruah říká: "Budeme donuceni odejít, když se neudělá něco, co by vyřešilo problém s erozí a povodněmi."

Podle článku Ayanjita Senta BBC Online News 07. 08. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist