BBC: Sovětská minulost i evropská budoucnost ohrožují Karpaty
Setkání v Brasově navštívili zástupci osmi zemí, Evropské komise, organizací ochránců životního prostředí, Světové banky a OSN. Summit byl především zaměřen na záchranu mokřadů v oblasti Dunaje a na ochranu přírodních podmínek Karpatských hor, kde žije téměř polovina vlčí populace v Evropě. Pohoří, které se táhne z Rakouska až na Ukrajinu, je domovem pro 481 endemických druhů rostlin, které nežijí nikde jinde na světě. Vedle místa k životu pro 45 % evropských vlků, poskytují horské lokality prostor i pro největší kontinentální populaci hnědých medvědů, rysů, evropských bizonů a vzácných ptáků, včetně celosvětově ohroženého orla královského. WWF označuje oblast za jednu z posledních šancí pro přelidněnou Evropu a její šelmy, na kontinentě, kde 40 % savců stojí tváří v tvář nebezpečí vyhynutí.
Rumunsko se v současnosti stále potýká s problémem, který zavedla sovětská zemědělská politika, i když někde se snaží opustit zavedený systém kolektivních družstev. Jenže nezaměstnanost a chudoba na venkově jsou stále na vzestupu, což vede ke stěhování do měst, opouštění země a prázdným vesnicím, stejně tak ke stále častějším případům pytláctví. Novou hrozbou se stává společná zemědělská politika EU, se svým intenzivním hospodářstvím, které se bude v nových členských státech objevovat. Zastánci ochrany přírody by rádi rozšířili dnešní chráněné oblasti, podporovali by místní ekonomiku, zemědělské hospodaření na malých plochách a ekoturistiku, stejně jako lepší lesní hospodářství a změnu některých nařízení Evropské unie. WWF říká: "Horské oblasti mohou být ochráněny dříve, než se obyvatelé Karpat - lidé, zvířata a rostliny, začnou na své vlastní půdě cítit jako cizinci a opustí ji navždy."
Summit se zabýval i problémem mokřadů a lužin v povodí řeky Dunaj, které byly z 80 % zničeny v minulém století vysoušením půdy, stavbou hrází a regulací říčních toků. Kvůli silnému znečištění panuje vážná obava, co se stane s ptačími obyvateli mokřin, včetně rajky, pelikána kadeřavého a vzácného orla mořského. Rumunsko, Bulharsko, Moldávie a Ukrajina se dohodli na společném chráněném území a obnovení ekosystému podél této řeky - "Zelený koridor dolního toku Dunaje". S plochou kolem 900 000 hektarů půjde o největší mezinárodní projekt na záchranu mokřadů v Evropě.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 25. 11. 2003.
reklama