BBC: Švédsko chce být velmocí v recyklování
Hodinu cesty od Stockholmu leží závod společnosti Mirec, který vybírá staré počítače, televizory, vysavače a kávovary, v podstatě jakékoli zařízení na elektrický proud, a rozebírá je na kov, plasty, sklo a ostatní znovu použitelné materiály. "Když chcete podnikat v životním prostředí, musíte mít za zády jasné zákony," říká ředitel Hoorkan Cheerde. Každý obyvatel Švédska vyhodí ročně 16 kilogramů elektronického odpadu, ale díky přísným zákonům se podaří více než polovinu materiálu recyklovat.
Goran Farm, sociálnědemokratický poslanec Evropského parlamentu, je přesvědčen, že toto je nejednodušší způsob ochrany životního prostředí. Podle něj by měli většinu ceny recyklace zaplatit výrobci elektrických přístrojů, zatímco majitele třídicích linek by ochránilo nové nařízení Evropské unie. "Například, když němečtí výrobci podléhají velmi přísným regulacím," říká Goran Farm, "ale Britové a Francouzi se jimi řídit nemusí, není to férová obchodní soutěž. A to je důvod, proč potřebujeme jednotné evropské zákony, aby nastolily rovné podmínky podnikání."
Proto švédské firmy přivítaly přijatou zákonnou normu. Problém se zpracováním odpadu zůstává, protože některé používané látky, jako například polyuretanovou pěnu, používanou v nejvýkonnějších chladničkách, nelze recyklovat. Evropský parlament navrhuje, aby se znovu využívaly plné tři čtvrtiny materiálu, ze kterého jsou velké spotřebiče vyrobeny. "Evropští zákonodárci by měli věnovat svoji pozornost celkové situaci," říká Henrik Sundstrom z firmy Elektrolux ve Stockholmu. "Měli by si skutečně všímat toho, co má největší dopad na životní prostředí. Cesta, která se nám zdá nejdůležitější, je snižování energetické náročnosti a šetření elektrického proudu."
Kritici celého systému ve Velké Británii poukazují na nejasnosti kolem toho, kdo bude celý řetězec odběru odpadů organizovat, kdo bude dohlížet na fungování recyklace a kdo bude celou záležitost financovat. Dvě věci jsou v tuto chvíli poměrně jasné. Lidé v Evropském parlamentu skutečně věří v přínos evropských projektů a reálná váha zákonodárného sboru stále stoupá.
Podle článku BBC News Online 08. 06. 2004.
reklama