https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vedci-objevili-lihen-plejtvaku-u-chilskeho-pobrezi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vědci objevili líheň plejtváků u chilského pobřeží

15.12.2003 12:31 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Vědci objevili v Chile skryté místo, kde se objevují plejtváci obrovští ve velkém množství. Místo, kam připlouvají přivést na svět své mladé a kde najdou dostatek potravy. Oblast u jižního pobřeží je vhodná pro studium chování těchto kytovců a rovněž pro sledování systému jejich migrace. Tato skutečnost může přispět k jejich ochraně.
 

Plejtvák obrovský je největším savcem na Zemi, který se kvůli velrybářským lodím dostal až na hranici vyhynutí. Vědci prohlásili oblast chráněnou sítí fjordů a spících vulkánů za jedno z nejdůležitějších míst na jižní polokouli. Plejtváci zde nacházejí dostatek potravy a přivádějí na svět svá mláďata.

Hlavní místo výskytu je moře kolem ostrova Chiloe a prostor zálivu Corcovado. "Je vzrušující objevit takové místo v roce 2003. Musím říci, že jsme tuto oblast nepovažovali za vhodné místo výzkumu, takže je vidět, že se máme stále co učit," říká Rodrigo Hucke-Gaete z Universidad Austral de Chile. Vědci prý věděli, že v tomto regionu mohou plejtváci přivádět na svět svá mláďata, ale neexistovaly žádné důkazy. Odborníci znají jen málo míst, kde samice plejtváků rodí a všechny se nacházejí v tropických vodách.

Oblast bohatou na potravu, která se stala pravidelnou zastávkou na každoročních cestách plejtváků obrovských, objevili díky studii Mezinárodní velrybářské komise (IWC) z roku 1997. Mnoho lodí hlásilo výskyt velryb daleko blíže břehu, než by se dalo předpokládat. Následný průzkum fjordů vedený Donem Ljungbladem odhalil místo, později označené za území, kde se velryby rozmnožují a doplňují potravu.

Letecký i mořský průzkum v oblasti Chiloe-Corcovado v roce 2003 zaznamenal nejméně jedenáct samic s mládětem, což dokládá, že tato lokalita je skutečně místem s výskytem porodů nových jedinců velmi vzácného druhu velryby. Zajímavé je, že objev této lokality se zdá být v rozporu s obecně uznávanou teorií o migraci plejtváka obrovského. Populace plejtváka na jižní polokouli opouští své mořské "pastviny" na počátku podzimu a do tropických vod se dostanou na začátku zimy. Zde se páří a rodí mláďata. Když nastane jaro, vrací se zpět do antarktických moří. Jenže plejtváci obrovští v oblasti Chiloe-Corcovado tráví celé léto v tropických vodách.

Jedním z možných vysvětlení vědců je, že populace každoročně připlouvající do chilských fjordů je ve skutečnosti zvláštní poddruh - trpasličí plejtvák (Balaenoptera musculus brevicauda). Toto tvrzení je však velmi kontroverzní a není přijatelné pro všechny odborníky. Ti navíc tvrdí, že se nedají předpokládat stejné migrační zvyky trpasličího plejtváka jako má "pravý" plejtvák obrovský.

Podle článku Paula Rincona BBC Online News 11. 12. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist