https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-vietnam-centrum-ilegalni-tezby-dreva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Vietnam - centrum ilegální těžby dřeva

25.3.2008 08:45 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Podle výzkumu dvou neziskových organizací se Vietnam stal centrem ilegální těžby dřeva. Lesy jihovýchodní Asie mizí a poptávka západních zemí po dřevě a dřevěném nábytku tento trend podporuje, uvedl server BBC.
 

Odvážení vytěženého tropického dřeva.
Odvážení vytěženého tropického dřeva.
Foto: Tomáš Werner

Britská Environmental Investigation Agency (EIA) se společně s indonéskou organizací Telapak zabývá problematikou nelegálního kácení lesů. Podle jejich výzkumu se v zemích jihovýchodní Asie rozmáhá ilegální těžba dřeva a obchodování s ním. Kvůli ekonomickým zájmům mizí původně nedotčené tropické pralesy. Vietnam byl označen za zemi, jež má na této destruktivní činnosti obrovský podíl.

Organizace EIA a Telapak uvedly, že nashromáždily řadu důkazů svědčících o tom, že Vietnam využívá stromy z pralesů sousedního Laosu. Vytěžené dřevo je pak zpracováváno vietnamským nábytkářským průmyslem a produkty exportovány do zemí západního světa, například do USA, Velké Británie či zemí Evropské unie. Podobně si kromě Vietnamu počíná rovněž Thajsko a Singapur.

Obě organizace ve své zprávě uvádějí, že získaly šokující svědectví thajského obchodníka, který otevřeně přiznal, že používá úplatky k ochraně zásilek vytěženého dřeva. To se ale těží v oblastech, kde je přežití domorodých lidí přímo závislé na existenci pralesů. "Tito lidé však nezískávají z takového obchodování prakticky nic. Peníze putují zkorumpovaným laoským úředníkům a obchodníkům z Vietnamu a Thajska," řekl Julian Newman, vedoucí kampaně na ochranu lesů organizace EIA.

Podle autorů studie Vietnam každoročně zpracuje 2,5 milionu kubických metrů dřeva. Devadesát procent produktů z tohoto dřeva jde na export. Zodpovědnost za rozšiřování těžby dřeva tak podle EIA a Telapaku spočívá na bedrech západního trhu, který ji totiž svou poptávkou po produktech dřevařského průmyslu přímo stimuluje. Studie proto apeluje na to, aby rozvinuté země Západu uzavřely svůj trh před přílivem produktů vyrobených z nelegálně vytěženého dřeva. Někteří obchodníci z vyspělých zemí již dle EIA a Telapaku přijali patřičná opatření. Nicméně například ve Velké Británii výzkumníci odhalili řadu případů obchodování s nábytkem pocházejícím z nelegálně vytěženého dřeva.

BBC uvádí, že Evropská unie v rámci zamezení přístupu takovýchto výrobků na trh přijala v roce 2003 iniciativu nazvanou Forest Law Enforcement, Governance and Trade (FLEGT). Na základě této iniciativy se snaží o uzavření dohod se zeměmi obchodujícími s produkty dřevařského průmyslu. Iniciativu podporuje Voluntary Partnership Agreements (VPAs), který vyvinul certifikační systém k zajištění toho, aby do zemí EU putovalo pouze legálně vytěžené dřevo. V roce 2006 začala s VPAs vyjednávat Malajsie, v roce 2007 pak rovněž Indonésie.

Organizace EIA však ve své zprávě upozorňuje na nedostatky projektu VPAs. Ten totiž požaduje kontrolování dřeva jako suroviny, ale (na rozdíl například od systému FSC) doposud nepožaduje, aby byly kontrolovány i konečné dřevařské produkty proudící do zemí EU, jako je třeba nábytek.

Podle redakčního článku serveru BBC z 19. března 2008


reklama

 
Martina Kollerová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist