https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/berlin-schvalil-balicek-danovych-ulev-za-32-mld.eur-na-restart-ekonomiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Berlín schválil balíček daňových úlev za 32 miliard eur na restart ekonomiky

1.9.2023 00:07 | BERLÍN (ČTK)
Opatření ještě musí projít německým parlamentem a získat souhlas spolkových zemí.
Opatření ještě musí projít německým parlamentem a získat souhlas spolkových zemí.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pexels / Pixabay
Německá vláda schválila čtyřletý balíček daňových úlev pro firmy za 32 miliard eur (770,4 miliardy Kč), který má znovu nastartovat růst tamní slábnoucí ekonomiky. Informovala o tom agentura Reuters. Balíček zahrnuje dotace na pokrytí 15 procent nákladů na ekologické investice společností. Kancléř Olaf Scholz zdůraznil, že vláda si musí dát pozor, aby její stimulační opatření nepodnítila inflaci. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
 

Opatření ještě musí projít německým parlamentem a získat souhlas spolkových zemí. Jedná se o značně zmírněnou verzi původního plánu trojkoaliční vlády na odpisy, které by pokryly i náklady na investice do digitální infrastruktury.

Snížení daní ve výši přibližně sedm miliard eur ročně je v kontextu ekonomiky s hodnotou čtyři bilionů eur skromné, napsala Reuters. Ekonomové a podnikatelské svazy vládu kritizují za to, že nejde dostatečně daleko. Mezi další výhody pro firmy patří velkorysejší možnosti odpisů.

Balíček, který podpořil liberální ministr financí Christian Lindner, měl být původně schválen již před dvěma týdny. Zablokovala ho ale tehdy ministryně pro rodinu za Zelené Lisa Pausová, která žádala miliardy eur na nový soubor přídavků na děti. I ten byl v pondělí ve zmenšené podobě schválen.

Začátkem letošního roku se německá ekonomika dostala do technické recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Ve druhém čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu zůstal hrubý domácí produkt (HDP) ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny, meziročně klesl o 0,2 procenta. Mezinárodní měnový fond (MMF) očekává, že v letošním roce německá ekonomika klesne o 0,3 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.9.2023 08:05
Němci stimulují progresy v ČR honíme zajíce po poli.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.9.2023 08:08 Reaguje na Jaroslav Řezáč
....možná není kam pospíchat...nemusíme dělat aspoň stejný podivnosti jako Němci, ale jsme si toho vědomi?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist