Bez USA se globální klima účinně chránit nedá, říkají na adresu nového amerického prezidenta ekologické organizace
Pokud se k tomuto závazku nyní přidají i Spojené státy, bude tím celkově pokryto již více než 50 % světových emisí skleníkových plynů, jejichž produkce by do roku 2050 měla být ukončena. Platné tak přestávají být argumenty české vlády, podle které nemá úsilí o snižování emisí smysl, pokud o něj bude usilovat jen samotná Evropská unie. Obnovené multilaterální vztahy s USA by naopak mohly být příslibem, že se k závazku postupně přidá i zbytek světa.
„Nový americký prezident Joe Biden bere na rozdíl od Donalda Trumpa klimatickou krizi vážně," říká Michaela Pixová z Klimatické koalice. Jeho nástup do čela země je podle ní velmi dobrou zprávou pro USA, kde se dopady klimatické krize rok od roku zhoršují a přináší čím dál tím rozsáhlejší požáry na severozápadním pobřeží, čím dál tím ničivější a častější hurikány na pobřeží atlantickém, a spousty dalších škod.
"Ještě lepší zprávou je to pro celý svět. V přepočtu na obyvatele USA svými emisemi k rozpadu klimatu přispívají nejvíc na celém světě a bez jejich zapojení nemůže být boj s klimatickou krizí dostatečně efektivní," říká Pixová, podle které je nyní potřeba doufat, že silná prohlášení a symbolické kroky budou následovat také velké činy a skutečné úsilí na straně amerických úřadů, tamní ekonomiky i celé americké společnosti.
„Klima bude jednou z priorit obnovených transatlantických vztahů za administrativy Joe Bidena. Kromě snižování emisí v rámci Pařížské dohody lze také očekávat, že se ochrana klimatu promítne i do nové obchodní či bezpečnostní politiky Spojených států," říká Kateřina Davidová z Centra pro dopravu a energetiku. "Pro EU to znamená, že bude mít nového silného partnera na poli klimatické diplomacie, ale také to, že pro udržení své role ‚klimatického lídra‛ bude muset opravdu začít něco dělat.“
Jan Freidinger z Greenpeace k tomu dodává, že Trumpova administrativa zasadila klimatické politice USA hluboké rány a znovupřistoupení k Pařížské úmluvě zahojí jen jednu z nich. "Jak si poradí s těmi ostatními uvidíme již letos, například během jednání G7 či G20 a listopadové konference OSN o klimatu v Glasgow, či při stanovení redukčních cílů USA do roku 2030," říká Freidinger. "Nezbývá, než Joe Bidenovi držet palce, protože bez USA se globální klima účinně chránit nedá.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (37)
Pavel Hanzl
20.1.2021 22:16Klíčem je ale největší prasák planety, Čína. Ta za loňský rok 3x změnila stanovisko, jenže tam vládne komunista....
smějící se bestie
21.1.2021 06:55 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.1.2021 08:12 Reaguje na smějící se bestieNavíc není pravda, že USA na obyvatele má největší emise, to je Bahrajn, Kuvajt nebo jiné ropné státy. Taky my a Rusko patříme mezi špičku.
Jenže na rozdíl od USA, kde se emise silně snižují navzdory Trumpovu ropáctví, u nás i jinde se neděje nic.
Marcela Jezberová
21.1.2021 08:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.1.2021 15:35 Reaguje na Marcela JezberováJan Šimůnek
21.1.2021 09:17Petr Eliáš
21.1.2021 10:55 Reaguje na Jan ŠimůnekZfalšované volby? Už Pomeranč vyhrál nějaký soudní spor o ,,zfalšovaných,, volbách? Nebo máme dále čekat? Když to nevyšlo do listopadu, prosince, ledna ... tak to třeba vyjde do února, března, dubna, května, června .... a pak sám Velký Pomeranč vystoupí a ukáže ty ,,zaručené,, a ,,nefalšované,, podvody a stane se prezidentem USA? :D Takto to máte vy konspirátoři rádi? :D
Jan Šimůnek
21.1.2021 13:33 Reaguje na Petr EliášTo, že bylo ve volbách odevzdáno o cca 4,5 milionu víc hlasů než kolik je registrovaných voličů, je neoddiskutovatelný fakt, protože uvedené počty jsou veřejně dostupné (ještě se je nepodařilo fašistům z demokratické strany znepřístupnit, ale nelze pochybovat o tom, že na tom pracují). Přičemž ty 4,5 milionu by byl počet podvodných hlasů jen v případě, pokud by hlasovali všichni registrovaní voliči, což je prakticky nemožné (v některých státech zůstávají zemřelí ve voličských seznamech i celé roky).
To, že mají v USA zastrašené soudce, spolupracující s vyslovenými zločinci, je výsledkem prohibice, kdy všechny složky státu (zákonodárství, justice i exekutiva srostly s organizovaným zločinem a USA se z toho dosud nevyhrabaly).
Pro nás z toho plyne zásadní poučení: Nepřipustit žádnou formu distančních voleb (ani korespondenční, ani přes internet, ani jakoukoli jinou). Kdo chce volit, ať laskavě sbalí doklady a nakluše do volební místnosti. Komu je to zatěžko, tak je třeba považovat jeho názory na politickou situaci za bezvýznamné.
Petr Eliáš
21.1.2021 15:00 Reaguje na Jan ŠimůnekAle ok, tak kolik bylo registrovaných voličů a kolik odevzdaných hlasů? A existují v USA státy, ve kterých volič nemusí být zaregistrovaný aby mohl volit? A kolik z těch podvodných 4,5 milionů hlasů bylo pro Bidena a kolik pro Trumpa? :D Ale hlavně že musíte někoha nazvat fašistou, že vy milovníku konspirací? :D
Prosím o odkaz na přesná čísla. :D
https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-voters-133-million/fact-check-133-million-registered-voters-argument-uses-flawed-logic-idUSKBN296284?edition-redirect=in
Petr Eliáš
21.1.2021 20:47 Reaguje naJistěže špičky demokratů ani americká fanaticky protitrumpovská média, kde vrchol úpadku předvádí v současné době dříve uznávaný Forbes a jeho šéfredaktor, nedocení význam Donalda Trumpa. Ale já jsem si jistý, že se nakonec najdou významné figury světové politiky a politické analytiky, které s chladnou hlavou posoudí, že Donald Trump dokázal vlastně neuvěřitelně mnoho, a to jak doma, tak především na Blízkém východě. Za jedno volební období, kdy se vůči němu chovali demokraté jako k prašivé svini, dokázal neskonale víc než nejlepší vybíhač schůdků do Air Force One a autor skvělého citátu, kterým pohnul zemskou osou, Yes we can za celá dvě užvaněná období. A nebude to trvat zas tak dlouho. Vynikne to o to víc, jak bude postupovat bohužel již zjevná nastupující senilita presidenta nadcházejícího.
Petr Eliáš
21.1.2021 22:44 Reaguje naTramp si zbytečně posral závěr kariéry, kdyby to, co řekl ve středu, řekl o 14 dní dříve, tak by do budoucna takovým jako jste vy zavřel hubu. To, že organizace voleb v USA je problematická, měl jediný odvahu říci nahlas. Za celý svůj mandát nedovolil rozpoutání válečného konfliktu, porovnejte to s Obamou nositelem Ceny míru atd.
Petr Eliáš
22.1.2021 11:09 Reaguje naTrumpeta nahlas říkal hodně věcí. Bohužel jich velmi mnoho nebylo tak úplně pravdivých. :D
To že Trump nerozpoutal žádný konflikt je takový nic neříkající argument vytržený z kontextu a souvislostí. Ale rozumím, že některým lidem to stačí. :-)
Jan Šimůnek
25.1.2021 14:39 Reaguje naMMCH proto taky někteří z nich jezdí třeba i do té Severní Koreje a pak se diví (tedy, již ne oni, ale jejich okolí), že se vrátí jako trosky s totálně vygumovaným mozkem, a to už jen po pár měsících pobytu v tamních lágrech.
Ti lidé jsou hloupí a naprosto nepoučitelní.
Pavel Hanzl
22.1.2021 15:40 Reaguje naTrump se mohutně bratřil s Malým Rakeťákem a jak to dopadlo? Jak dycky.
Trump fatálně podrazil Kurdy a podpořil tureckou agresi na jejich území.
Trump vypověděl Peřížskou smlouvu a podporovak nejšpinavější uhelnou energii.
Rozjel obchodní válku nejen s Čínou, ale i s EU, která je největší spojencem USA.
Já na něm toho moc dobrého nevidím, především v mezinárodní rovině.
Jan Šimůnek
22.1.2021 16:14 Reaguje na Pavel HanzlObchodní válku s Čínou rozjet musel, aby udržel a obnovil pracovní místa v USA.
Pavel Hanzl
24.1.2021 22:44 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.1.2021 14:40 Reaguje na Pavel HanzlJan Šimůnek
22.1.2021 09:23 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
22.1.2021 09:53 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
22.1.2021 15:54 Reaguje na Petr EliášJan Šimůnek
22.1.2021 16:17 Reaguje na Petr EliášPro nás z toho plyne jediný závěr: Nepřipustit žádnou formu distančních voleb.
Petr Eliáš
25.1.2021 12:26 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
23.1.2021 10:13 Reaguje na Petr Eliáš1. Demokratická strana má blízko k fašismu už téměř sto let (minimálně). Už Rooseveltův New Deal byl program řešení Velké hospodářské krize, blízký opatřením, zavedeným nacisty v Německu a fašisty v Itálii. Rooseveltovo namlouvání si "strýčka Joea" (=Stalina) stálo USA, mimo jiné, monopol na jadernou zbraň, se všemi vojenskými a politickými důsledky (jsem přesvědčen, že kdyby SSSR neměl atomovku, nepodařilo by se mu nás sežrat). Demokratická administrativa velmi intenzívně lezla do konečníků islámských teroristů (v podstatě novodobí nacisté) prakticky kdykoli byla u moci. Vysloveně fašistické a kriminální hnutí BLM bylo podporováno ve státech a městech, kde vládnou demokraté, které vraždění normálních lidí touto zločineckou lůzou nijak nevzrušovalo.
2. Počty registrovaných voličů a hlasů za mě spočetli jiní. Pokud existují státy, kde se voliči registrovat nemusejí, lze spočíst ty druhé, protože uvedené počty (registrovaní a hlasy) jsou k dispozici separátně pro jednotlivé státy USA.
3. Zda tyto hlasy skutečně ovlivnily výsledek voleb je jistě otázka, ale reakce demokratů na možnost vyšetření tohoto faktu je velice výmluvná.
Petr Eliáš
25.1.2021 12:25 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.1.2021 14:42 Reaguje na Petr EliášTo, že New Deal byl v podstatě fašistický projekt, je učebnicový fakt.
Lenka Č.
21.1.2021 11:58 Reaguje na Jan ŠimůnekUž jsem si několikrát říkala, že pana Šimůnka někdo platí za trollení, aby rozproudil diskusi, protože ty výplody, co tu píše, nemůže myslet vážně nikdo alespoň průměrně inteligentní. Ale tohle už je fakt za hranou.