https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bezzasahova-zona-v-np-sumava-by-mela-tvorit-53-procent-tvrdi-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bezzásahová zóna v NP Šumava by měla tvořit 53 procent, tvrdí ochránci přírody

12.3.2019 13:05 | PRAHA (ČTK)
ový návrh vytýčení zón počítá se čtyřmi zónami ochrany přírody. Ilustrační snímek.
ový návrh vytýčení zón počítá se čtyřmi zónami ochrany přírody. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Ochránci přírody z Hnutí Duha spolu s vědci navrhli, aby zóna s nejpřísnější ochranou v Národním parku Šumava zabírala minimálně 53 procent jeho rozlohy. Současný návrh správy národního parku a ministerstva životního prostředí (MŽP) počítá s 27 procenty. Tato první zóna zahrnuje divokou přírodu, do jejíhož vývoje člověk nezasahuje. Ochránci přírody do ní chtějí zařadit slatě v okolí Horské Kvildy a Kvildy, smíšené bučiny v okolí Strážného, okolí hory Kamenná či Polecké nádrže. Řekli to dnes novinářům. Nové vymezení zón plyne z novely zákona o ochraně přírody schválené v roce 2017.
 

"Je potřeba zapojením nových území vytvořit větší ucelenější jádrové zóny bezzásahových území s okolní nárazovou zónou zhruba 500 metrů až kilometr, která například zamezí tomu, aby se obávaný kůrovec dostal z bezzásahového území do soukromých lesů v sousedství," řekl Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty UK.

Hnutí Duha předložilo Správě NP Šumava soupis 32 lokalit, které by měly být zahrnuty do první zóny. Mezi ně patří také okolí Velkého Boru, severní svahy Jezerního hřbetu a srázy nad Otavou a další. Návrh byl vytvořen ve spolupráci s vědci z Akademie věd ČR.

Zákon vymezuje, že nový návrh, který by měl začal platit v lednu 2020, bude platit 15 let a nebude moci být změněn. "Do roku 2035 nebudeme moci mapování změnit. Nový ředitel například může změnit plány a krajinu poškodit. Spousta míst, která jsou velmi cenná budou ohrožena kácením nebo jinými škodlivými zásahy," řekl Martin Voráč z Hnutí Duha.

Nový návrh vytýčení zón počítá se čtyřmi zónami ochrany přírody. Kromě bezzásahové zóny tam dále patří druhá zóna s omezeným vlivem člověka na ekosystém, kterému bylo vyměřeno 26 procent. Třetí zóna, kde převažují zásahy člověka s cílem zlepšování ekosystémů, by zabírala 45 procent a zbytek by byl pro čtvrtou zónu se zastavitelným územím.

Novela zákona stanovila nová pravidla pro všechny čtyři národní parky, tedy i v Krkonoších, Českém Švýcarsku a v Podyjí. Správa NP Šumava a MŽP začaly připravovat nové vymezení zón pro Šumavu v lednu letošního roku. Do jara může veřejnost zasílat své připomínky řediteli národního parku Pavlu Hubenému, kdy návrh uzavře rada parku. Na základě konečného návrhu připraví MŽP vyhlášku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist