Biden hostí virtuální klimatický summit, zúčastní se Si Ťin-pching či papež
Nový emisní cíl i celý summit americká média vnímají jako součást snahy znovu ukázat Spojené státy jako globálního lídra v klimatických otázkách a pobídnout další země k ambiciózním závazkům ohledně omezení produkce skleníkových plynů.
Program začne ve 14:00 SELČ blokem na téma "zvyšování našich klimatických ambicí", který prý zdůrazní "naléhavou potřebu" nových cílů ze strany velkých ekonomik. Kromě Bidena a viceprezidentky USA Kamaly Harrisové mají promluvit také čínský prezident Si Ťin-pching, šéf Kremlu Vladimir Putin, indický premiér Naréndra Módí, lídři největších evropských zemí i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Vedle politiků pak dostanou slovo také šéf katolické církve, mnozí podnikatelé nebo 19letá mexická aktivistka Xiye Bastidaová.
Summit přichází krátce po setkání vládních zmocněnců Číny a USA pro klimatické otázky. Zástupci dvou zemí s největšími uhlíkovými stopami se dohodli na spolupráci v boji proti změnám klimatu, například "zvýšením ambicí" kolem omezování škodlivých emisí. Nový americký cíl v podobě 50procentní redukce by podle agentury AP skoro zdvojnásobil dřívější závazek USA, přičemž jeho splnění by vyžadovalo dramatickou transformaci energetického sektoru a dopravy.
Ke schválení podobného cíle směřuje Evropská unie. Zástupci členských zemí a Evropského parlamentu v noci na středu dohodli parametry tzv. klimatického zákona, který k roku 2030 počítá s omezením emisí skleníkových plynů nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Miroslav Vinkler
22.4.2021 17:18Jen minulý měsíc byla průměrná měsíční koncentrace CO2 na observatoři Mauna Loa 417,64 ppm; Berkeleyův 12měsíční klouzavý průměr byl 16,44 stupňů Celsia.