https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biden-spustil-tazeni-proti-zmene-klimatu-nelze-podle-nej-cekat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Biden spustil tažení proti změně klimatu, nelze podle něj čekat

28.1.2021 10:54 | WASHINGTON (ČTK)
Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu.
Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu.
Americký prezident Joe Biden podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.
 

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Biden zároveň ohlásil, že požádá Kongres, aby ukončil subvencování fosilních paliv. Jak píše agentura Reuters, prezidentovy kroky signalizují ostrý odklon od politiky exprezidenta Donalda Trumpa, který usiloval o maximalizaci produkce ropy, plynu a uhlí, přičemž za tímto účelem rušil regulace a uvolňoval ekologické standardy.

Biden na rozdíl od Trumpa hovoří o globálních klimatických změnách jako o existenční hrozbě. Jedno z jeho nových nařízení prohlašuje "klimatickou krizi" za "stěžejní prvek americké zahraniční politiky a národní bezpečnosti". Podle deníku The New York Times (NYT) se tak ekologická témata poprvé stanou nedílnou součástí všech zahraničněpolitických a národněbezpečnostních rozhodnutí.

"Je to o tom dospět do momentu, kdy se s touto maximální hrozbou, která je nyní s námi, které čelíme, budeme potýkat s větší naléhavostí. Z mého pohledu jsme už příliš dlouho otáleli tváří v tvář této klimatické krizi. Déle už čekat nemůžeme," citovala Bidena televize CNN.

Bývalý šéf americké diplomacie a Bidenův zmocněnec pro klimatické otázky John Kerry předtím ohlásil, že USA budou 22. dubna hostit summit ke změnám klimatu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (58)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 11:20
Je to dobrý, už to celé dochází i USA a nejen Evropě. Už i uhelná Austrálie silně šlape na rozvoj OZE, Čína taky něco jako vykládá, ale tomu se věřit moc nedá. Takže nakonec budou špinavci jen Rusko a ČR, možná v provedení Rusko a jeho gubernie ČR.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.1.2021 13:00
trošku mě uklidňuje, že to není žádnej fanatik, ale čistej oportunista, a že to nebude tak horký, akorát se vybuduje k produktovodům ještě nějakej ten penězovod. takže přeji pevné zdraví, mr. president.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 15:00 Reaguje na Lukas B.
Ten chlap má v hlavě normální rozum, proto si ho Amíci po šíleném Trumpovi zvolili.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.1.2021 16:22 Reaguje na Pavel Hanzl
popravdě, kromě nevkusného hulvátského stylu a nedůstojného konce mandátu byl Trump jeden z nejúspěšnějších prezidentů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 17:26 Reaguje na Lukas B.
Jak v čem. V zahraniční politice to byl fatální propadák a Biden to bude celý mandát řešit.
Kamarádčoft s Malým Rakeťáke, obchodní válka s Čínou i EU, fatální podraz Kurdů a podpora Turecka.......samé cypoviny nakvadrát...
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

22.2.2021 22:47 Reaguje na Lukas B.
JO pan "politolog" promluvil. Byl jste vůbec v USA?
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2021 13:07
Za 2 biliony dolarů by postavil 1500 jaderných bloků o celkovém výkonu 1500 GW. Pro bezemisní výrobu elektřiny v USA by stačila jen 1/3 z nich a měli by na zhruba 100 let vystaráno.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2021 13:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Asi jsem se trochu přepočítal, těch bloků by bylo 3000. Pak že OZE jsou láce!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 14:55 Reaguje na Jiří Svoboda
Miroslav Vinkler1.2.2019 16:45
Reaguje na Jiří Svoboda.
"Ještě pár čísel. JE o výkonu 1000 MW vyprodukuje za rok 30 tun radioaktivního odpadu.
V ČR máme dvě JE , Temelín(2x1055) a Dukovany (4x510)MW
Suma: 4,150 x 30 = 124,5tun odpadu/rok
Za dvacet let to bude 2490 tun vyhořelého paliva, které se nachází v meziskladech.Jde o směs původního oxidu uraničitého (více než 96 %) a nově vzniklých příměsí oxidu plutoničitého a sloučenin téměř všech prvků Mendělejevovy tabulky, které vznikly štěpením jader 235U během řízené štěpné řetězové reakce. Většina štěpných produktů jsou radioaktivní izotopy, které by po uvolnění do životního prostředí představovaly pro člověka vážné nebezpečí".

Zkuste spočítat, kolik Zeměkoulí by stačilo zamořit to vaše množstí Amerických jaderek.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2021 15:22 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak byste to zamořování realizoval? Rozemílal čerstvé vyhořelé palivo a jemný prach a aplikoval pomocí práškovacích letadel?

Aspoň je vidět, jaké teroristické myšlení máte v hlavě!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 15:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Jako v Rusku. Sudy s radioaktivním odpadem se nahážou do Ochotského moře a pokud se nechtějí potopit, nadělají se do nich kramlí díry. A moře si to roztahá po celé planetě.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 15:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) zveřejnila zprávu dokumentující, jaký stát kde svůj odpad likvidoval.
Například Sovětský svaz k tomu využíval Severní ledový nebo Tichý oceán, kam vyhazovali radioaktivní sudy i Japonci, Jihokorejci, Američané či Novozélanďané.

Evropské státy pak k tomuto účelu využívaly mimo jiné místa v Atlantiku u Kanárských ostrovů, v Irském moři a stejně tak i v Lamanšském průlivu.

Ale panu Hanzlovi utkvělo v hlavě pouze Rusko.
Jako vždy.

A právě Rusové přišli s programem Průlom (Proryv) , v němž je jaderný odpad znovu energeticky využit jako první stát na světě.

O tom pan Hanzl neví , nebo ví, ale z vrozené skromnosti se o to nepodělí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 15:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Takový program jsme se učili už ve fyzice na ZDŠ, jenže to jaksi nefunguje NIKDE. Pokud vím, tak nejdále byli Frantíci, ale mužik má taky bombu Satan a hyprsonické ponorky a vakcínu Novičok a poletí za chvíli na Venuši.
Jenže mu jaksi nikdo nevěří ani ťok.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.1.2021 17:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Už jste s tím byl u psychiatra, s tou obsesí při spatření kombinace písmen RUS?
A také nelžete, že si něco pamatujete z fysiky na ZDŠ, Vaše komentáře svědčí o všem jiném, jen ne vědomostech znalosti fysiky ze základní školy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 18:28 Reaguje na Jiří Daneš
Ta obsese mě skutečně bere, jenže má zcela reálný základ. Můžu mít Rusko na salámu, jenže oni proti nám vedou velmi úspěšnou hybridní válku (zpráva BIS) a jejím výsledkem je totální rozeštvání všech proti všem, zablokování rozvoje (natož dohánění vyspělé Evropy) a morální marasmus tak hluboký, že zlodějiny, korupce a lhaní považujeme za normální projev vlády ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 19:57 Reaguje na Jiří Daneš
Majstrštych tajných služeb je dosadit na presidentský post nepřátelského státu svého agenta, který je zcela invalidní a nekompetentní a všemožně ho podporovat. A sledovat, jak se občané mezi sebou servou a půlka se z toho podělá.
Odpovědět
LB

Lukas B.

28.1.2021 21:55 Reaguje na Pavel Hanzl
s tím vším souhlasím. na druhou stranu mě můžou čerti vzít, že mnou ceněné konzervativně pravicové(!) hodnoty a zdravý technokratický rozum (na technokracii není nic závadného, v porovnání s ideokracií nové evropské levice je to pozitivum) obhajuje nám geopoliticky nepřátelská orientální despocie.
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

28.1.2021 13:23
Skvělé, ale tady je článek o tom, že planeta se otepluje už 12 000 let, takže člověk je v tom nevinně.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/velky-vedecky-prulom-uz-vi-presne-jak-se-zeme-oteplovala-139718
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 14:47 Reaguje na Pavel Dudr
Ten článek objevil zase Ameriku a vy jste to nepochopil.
Počátek lidstva skutečně nebyl před 12 tisíci lety, to by museli nějakou nulu přidat. Ale oteplovalo se samozřejmě už dříve, asi od Kopčema s Veverčákem (35 tis let), od těch 12 tis. let se to trochu zrychlilo (mladší dryas), v každém grafu teplot to přece je, tak jaký objev?
Ten problém je pouze v tom, že se dnes otepluje asi 100x vyšší rychlostí, nic jiného. A dole je upozornění, že lidské emise se mají "brát vážně". Objev jak čapa.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2021 14:47 Reaguje na Pavel Dudr
Jistě, podle článku za to oteplování posledních 12 000 člověk opravdu nemůže vyjma posledních zhruba 100 let.
Odpovědět
MG

Milan G

28.1.2021 14:55 Reaguje na Pavel Dudr
Krátká citace z toho článku...Vědci totiž počítali s tím, že vzorky mušlí vypovídají o teplotách v průběhu celého roku. To se ukázalo jako mylné. Mušle se totiž formovaly pravděpodobně pouze v letním období. Vědci také opomenuli, že existují přírodní předvídatelné cykly, které mají vliv na teplotu planety a jsou způsobené malými výkyvy při jejím oběhu. Ty pak právě mohou vést k tomu, že léta jsou teplejší a zimy studenější, zatímco průměrné teploty v průběhu roku to neovlivňuje.....

Takže mylné úsudky, opomenutí předvídatelných přírodních cyklů atd.
Co to káže ten mongolík ze švédska? Věřte vědcům? Dělá si z nás legraci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 14:58 Reaguje na Milan G
To jsou naprosté marginality nulového významu, teplotní graf je jen jeden a jen se upřesňuje.
Odpovědět
MG

Milan G

28.1.2021 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte už konečně kecat hlouposti a text na který reagujete si pořádně přečtěte, zamyslete se až pak něco sesmolte.

Jestli budete vydávat mylné úsudky vědců za marginalitu, tak jste tady za blbce, chápete to?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 16:04 Reaguje na Milan G
Co je na tom proboha světoborného a jak se mění teplotní graf??? Mušle se množí v létě a ne v zimě!!
"Vědci také opomenuli, že existují přírodní předvídatelné cykly, které mají vliv na teplotu planety"
Co je to proboha za kdákanec? V KAŽDÉM článku o klimatu máte rozebrány Milankovičovy a Maurerovy cykly, vědci se přece napřed začali zabývat všemožnými přírodními vlivy, než došli na nepochybný lidský vliv.
Odpovědět
MG

Milan G

28.1.2021 18:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Hm jak vidno vy jste článek vůbec nečetl, to je v jeho textu.
A jste tak hloupý nebo to jen hrajete? Já se přeci nebavím o teplotním grafu. Říkám, že je to jednoduše špatně když se mylné úsudky, opomenutí přírodních cyklů ze strany vědců přecházejí a tvrzení na nich založené se vydává za pravdu.
A k těm vašim grafům. Pokud data na základě kterých vznikají ty grafy jsou lživá nebo zmanipulovaná jako v případě T.Manna tak si je můžete tak akorát napchať do riti.

Už poměrně dost vědců upozorňuje na to, že ty měření jsou samy o sobě dost nepřesná.
Někde jsem vás tady viděl šermovat s údaji naměřenými v Klementinu, když pominu kvalitu tehdejších teploměrů, tak vás upozorňuji, že ve skutečnosti ale Klementinum vůbec není ideální meteorologickou stanicí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 18:37 Reaguje na Milan G
Žádné "opmenutí přírodních cyklů" se nekonalo, mylné úsudky v marginalitách jsou běžné ale výsledky neovlivní. Grafy ani data zmanipulovaná nejsou, v tak obrovském množství vzájemně se hlídajících pracovišť je to zcela nemožné.
Data mají vždy určitou přesnost, která se veřejně velmi řeší, Klementinum je nejestarší stanicí na světě a samozřejmě přesnost atd. má omezenou, ideální stanice to samozřejmě není, NIKDE NEEXISTUJE ideální.
Tohle všechno je zcela normální postup a vědci s tím vždy počítají, takže to celé je zase jen další objev Ameriky, neboli kdákanec o ničem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Klementinum není nejstarší stanice na světě, středoanglická teplotní řada je o necelé století starší (proto se z ní dá ukázat, že Klementinum začalo měřit až nějakých dvacet let od počátku poklesu teplot směrem k "malé době ledové".
V současné době je zatíženo jednak efektem teplotního ostrova (růst Prahy), likvidací pobřežní vegetace (v létě snižovala teplotu) a výstavbou vltavské kaskády v 50. a 60. letech, která způsobila, že Vltava už v zimě prakticky nezamrzá (vypouští se spodní voda +4 stupně teplá a působí na pražskou kotlinu jako jakýsi průtokový ohřívač.
Všechny tyhle vlivy způsobují, že "rekordní" teploty z Klementina z posledních desetiletí jsou jen nesmysl a v podstatě artefakt.
Odpovědět
MG

Milan G

31.1.2021 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Opomenutí přírodních cyklů NENÍ marginalita a jak vás poučil p. Šimůnek Klementinum není nejstarší stanicí na světě. Např. V Berlíně začali měřit teploty také dřív než v Praze.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

28.1.2021 19:19 Reaguje na Pavel Dudr
Doporučuji si přečíst celý ten článek...hlavně ten poslední odstavec. :)
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 15:31
Londýn, 28. ledna:
S ohledem na rostoucí obavy z prudkého nárůstu palivové chudoby u milionů domácností vyzývá Globální fórum pro politiku oteplování (GWPF) vládu, aby okamžitě pozastavila zelené poplatky za energii z OZE , což je více než 10 miliard GBP ročně, spočívající v podpoře dotací investorům do elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Pouze náklady na správu sítě vzrostly z 1,5 miliardy GBP ročně téměř na 2 mld.£ ročně, protože provozovatel elektrizační soustavy se musel uchýlit k extrémním opatřením na vyvážení kolísajícího větru a slunečního výkonu v obdobích nízké i vyšší poptávky.

Ano,bude líp, tam nás ekofanatici ženou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 16:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zelené poplatky za OZE mají na svědomí prudký nárůst palivové chudoby, voni sou hlavy, ti soudruzi z Londýna.....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 16:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Svého času ujišťoval německý ministr ŽP Němce, že podpora OZE je přijde maximálně tak draho jako kopeček zmrzliny týdně.

Dnes jsou Němci ujišťováni, že záchrana planety je něco bude stát a musí být solidární. 8.60 Kč/kWh

Kdybych k tomu dopočítal různá ekokurvítka v podání EU
+ skutečné dopady OZE na ŽP musel bych se dostat na cenu přes 15 Kč/kWh.
Jaderná energie je proti tomu neskutečně levná. A hlavně spolehlivá .

...voni sou hlava , ti soudruzi z Berlína....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 17:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já být Němčour s povoláním jak tady, tak za 8.60 Kč/kWh jsem zcela vysmátý a jako důchodce 2x.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2021 20:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Němčouři jsou s 8.60 Kč/kWh taky velmi spokojeni, protože tuší, co je čeká.

Je ale otázkou, zda byste se s takovou bystrou hlavou v Bundesu uchytil. Oni tam nemají rádi velký inteligenty. Co kdyby začali přemýšlet?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.1.2021 15:48
Já jsem zvědav, jak to bude na rozdíl od slov s činy. A co na to voliči za 4 roky.

Bidena čekají krušné 4 roky jízdy na tygrovi, bude to zajímavé.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.1.2021 16:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Jenže v tom je právě jeho největší síla, což ukázal již v primárkách, kdy dokázal spojit všechny frakce uvnitř DEMS (jaký rozdíl oproti roku 2016) a k tomu dokázal přilákat i umírněné republikány.
Odpovědět
MG

Milan G

28.1.2021 18:03 Reaguje na Slovan
Jestli si myslíte, že dokáže spojit DS tak jste cvok. A Gopíky už vůbec ne.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.1.2021 19:06 Reaguje na Milan G
No, zatím se mu to v DEMS dost daří :) GOP není jeho strana, ale ti umírnění s ním nemají nejmenší problém.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 10:01 Reaguje na Slovan
To se pozná v momentě, kdy ty svoje idiotštiny začne uvádět do praxe.
Odpovědět
MG

Milan G

31.1.2021 12:45 Reaguje na Slovan
Jak daří? To že Ocasio Cortez sepisuje seznamy nepohodlných lidí, které bude třeba vylikvidovat a tenhle geront dohromady s Kamalou neřeknou ani slovo proti, ale naopak souhlasně přikyvují hlavou? To je ono co se mu daří uvnitř strany? To, že stará flobertka vypráskaná Peloci už teď vidí nepřítele uvnitř Kongresu? A co geront, nic mlčí. Podle jejich skutků, poznáte je.....

To co vy tady už po několikáté prezentujete ohledně demokratů je spíš vaše zbožné přání, nic víc.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.1.2021 21:07 Reaguje na Slovan
To ano, a k tomu mu DT slušně nahrál.
Teď ale přijde další level, nevyděsit a moc nenasrat ty umírněné (D i R) a nezklamat a moc nenasrat ty neumírněné:-) D.

Verbálně a bez reálné zodpovědnosti/moci, což pro volby stačí, se to vybalancovává o dost snadněji, než následně. Právě ten Trup by mohl vyprávět:-))).

Takže síla, reálná, to bude, až se mu to reálně podaří vybalancovat a ustát. A i pak jej bude další úskalí, bo jemu už bude fakt hodně a pokud ta vláda bude jakž takž fungovat, tak Kamala nebude chtít být další 4 roky zase max vice-. A ta jako lídr pro prezidentské volby ...

Jak říkám, bude to ještě sranda.
Odpovědět
Sl

Slovan

28.1.2021 22:06 Reaguje na Svatá Prostoto
Myslím, že Biden má dost možností, jak nevyděsit středové voliče a zároveň uspokojit tu progresivnější část DEMS (placená rodičovská, zajištění poukázek na bydlení rodinám s nízkými příjmy - to by mělo za následek 75% snížení bezdomovectví (dle výzkumů), zlepšení zdravotnictví, nějaká regulace zbraní apod.). Nicméně nejdůležitější bude zvládnutí covidu a opětovné zlepšení ekonomiky, což si sám moc dobře uvědomuje.

Jinak se spousta lidí "bojí" Kamaly. Osobně popravdě nechápu proč. Ačkoli ani pro mě to ideální kandidátka není, nepředstavuje žádný extrém. Rozhodně je mnohem blíže středu než Trump. Představa, že je Kamala nějaká ultra-levičačka je směšná.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 10:05 Reaguje na Slovan
Její názory (KH) jsou jednoznačně ultralevicové a progresivistické a je otázka, nakolik by se mírnila, pokud by se dostala na presidentský post. Třeba v případě zdravotního zneschopnění nebo smrti Bidena. Je docela možné, že její aktivity by dovedly USA k nové občanské válce.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.1.2021 11:39 Reaguje na Slovan
K prvnímu odstavci ... to se právě uvidí. Již Vladimír Iljič moudře pravil, že kriteriem teorie je praxe:-).

O nějakém strachu z Kamaly z mé strany nemůže být řeč, stěhovaní za oceán není zrovna na programu dne:-). Jde čistě o to, že jako případná příští kandidátka na prezidentku bude asi pro hodně lidí velmi obtížně přijatelná. Na druhou stranu, jak moc se uvidí podle toho, co tam budou teď ty 4 roky předvádět.

Sibyla nejsu, takže slovy klasika ... paživjóm i uvídim:-).
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.1.2021 13:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Biden odstoupí (je otázka, zda si toho vůbec bude schopen všimnout) a Volksgenosse Kamala zfalšuje volby ještě víc. Nebo rovnou zavede volby po internetu, kde výsledek voleb vygeneruje vhodný program podle čísel, zadaných předem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.1.2021 15:54
Bude dělat pitomosti, aby odůvodnil, že životní úroveň půjde drsně dolů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 17:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Tohle hovořil i soudruh Uljanov, než na Ukrajině umučili 9 miliónů lidí hlady. A v USA byla krize, ale pak konjunktura která vynesla USA na pozici první velmoci světa. A mezitím i soudruzi zbankrotovali...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 18:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Veřejný dluh USA (2020) už převýšil hranici 26 bilionů dolarů a v poměru k HDP se dostal nad 120 %.

Celkový veřejný dluh Ruska dosahoval ke konci roku 2019 cca 20 % HDP a zahraniční dluh Ruska klesl nejníže od roku 2009.

Tak nečíst jen science fiction ale i statistiky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 18:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
No a co? USA je nejsilnější a nejprogresivnější země, dělá asi 28% HDP celého světa a svoje dluhy spolehlivě platí.
Rusko už nevyrábí nic kromě strojů na zabíjení lidí, nijak se nepodílí na vývoji světa, gigantické příjmy z prodeje fosilních paliv prožere a rozkrade. Jeho ekonomika založená na rabování vlastní země (prodeji surovin jak v 3. světě) tvoří asi 3,5% HDP světa a nikdo mu asi nic nepůjčí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 18:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Po skončení 2.sv. války byly USA úplně vyčerpané, měly státní dluh asi 200% HDP a ještě platily Marshallův plán a pomoc Japonsku.
Nasadily vyrovnané rozpočty a v 70. letech byly se státním dluhem někde na 35% a pohoda.

Tak nečíst jen statistiky ale hlavně historii.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 19:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste skutečně kupa povedená, vy kujóne !

Podívejte se kdo komu za I. a zejména II. sv. války půjčoval , USA si na konjunkturu zadělaly dodávkami válečného materiálu .
Velká Británie válečný dluh zaplatila teprve nedávno.
A vůbec aspoň se podívejte do Wikipedie než něco sdělíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2021 19:52 Reaguje na Miroslav Vinkler
Wikipedii běžně používám ale počůrat se z ní nemíním.
Zkuste mi ekonomicky vysvětlit, jak může stát zadělat konjunkturu "dodávkami vojenského materiálu". Komu? Británii, která to splácela 50 let a SSSR, který to snad nesplatil doposud?
Jak vyděláte na špičkovému materiálu, který v gigamnožstvích skončí na dně moře a zbytek se rozseká ve válce?
Který stát na tom vydělá?

Naopak v USA byl problém s orientací průmyslu na vojenský materiál, přepákovali to na stavební a zemědělské stroje a auta.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 20:17 Reaguje na Pavel Hanzl
"jak může stát zadělat konjunkturu dodávkami vojenského materiálu ?"

Kapitalista vyrobí za N , k tomu připočte Z zisk.

Za N+Z+ doprava prodá ,riziko nese pouze odběratel. Taky nebudete smlouvat na ceně vody,když vám bude hořet barák.

Abyste tomu rozuměl i vy , tak pouze automobily:

Spojené státy poskytly SSSR 409 500 automobilů, což jedenapůlkrát převyšovalo sovětskou válečnou výrobu a rozhodujícím způsobem umožnilo grandiózní ofenzivy Rudé armády v letech 1943 až 1945.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.1.2021 21:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Sorry jako Hanzl, ale hodnotit celkový stav ekonomiky primárně podle fiskálních ukazatelů, a to ještě bezprostředně po největším válečném konfliktu v historii, může jen trouba.

Pan Vinkler má pravdu, II. sv.v. znamenala pro USA skutečně mimořádně silný ekonomický impuls, dá se říci konečně, po velmi smutných 30. letech. Je sice pravdou, že ty půjčky Spojencům se na tom nijak moc nepodílely, těch faktorů tam byla celá řada, to ale na věci nic nemění.

Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.1.2021 07:18 Reaguje na Svatá Prostoto
USA vydělaly na 2. sv. válce hodně. Jenže problém je v tom, že historikové z různých zemí hodnotí historii po svém, což by být nemělo, ale je to tak. Úplně objektivní nemůže být nikdo.Zkuste si sehnat někde knihu Vzpomínky Molotova, to je hodně zajímavé čtení a ocenil jsem na něm, že Molotov se tu historii nesnažil nijak upravovat, ono skoro v jeho devadesáti letech by to nemělo smysl. Na rozdíl od různých spisovatelů, i ruských podotýkám, aby s tím někdo neměl problém, prožil hodně a jako přímý spolupracovník Lenina, Stalina a následně poválečný člen vlády to vše zažil osobně.Dá se říci, že jeho vzpomínky jsou hodně syrové a realistické.
Odpovědět
MG

Milan G

31.1.2021 12:52 Reaguje na pavel peregrin
Jen taková malá poznámka. Stalin nechal zatknout Molotovovu manželku, údajně chtěl zjistit jaká je loajalita Molotovova k němu, Molotov to zatčení nikdy nijak nekomentoval. Jinak Molotov byl ministr zahraničí, pakt Ribbentrop-Molotov atd.
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.1.2021 10:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Ukrajinský hladomor byl v podstatě etnická čistka, při níž byla část Ukrajiny "vyčištěna" od Ukrajinců.

Konec konců, stejný charakter měl i "bramborový hladomor", který zorganizovala Velká Británie v Irsku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.1.2021 20:05
V "Koňské opeře" je hezká hláška: Padouch nebo hrdina, všichni jedna
rodina. Střídání dvou stran u moci je o pravici a o pravici s nádechem
sociálna. Výsledkem jsou kosmetické úpravy pravicové politiky s velkým
humbukem u voleb a potom se jede zase podle kapitálem nalajnovaného
scénáře. Nějaké ty malé změny jsem očekával, ale pochybuji o nějaké
radikální změně. Loutky bankéřů jsou omezeny nitkami, které s nimi
pohybují a v případě neposlušnosti jsou zavěšeny do skladu loutek.
Skuteční státníci se nebojí radikálních změn a řezů do živého i za
cenu poklesu popularity. Mají své vize a jdou za nimi často i přes
"mrtvoly" protivníků. Oni mění dějiny, ale nikdy loutka na cizích
nitích. Zadluženým státům už na nových dluzích nezáleží, protože
se pouze natisknou nové peníze a skutečným dluhem je to vazalství
vůči kapitálu. Ten směřuje politiku tam, kde ji chce mít a když se
někdo vzpouzí, tak končí. Takže čekám slovy klasika (Hašek) mírný
pokrok v rámci zákona(Dějiny strany mírného pokroku v rámci zákona)
a nic převratného.

Kdy
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist