Bidenova vláda zahájila proces uvalení sankcí kvůli Nord Stream 2
Na subjekty již uvalila minulý měsíc sankce předchozí vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kritici projektu v Kongresu však upozorňují, že kroky nové vlády nejsou dostatečné k tomu, aby zastavily práce na projektu.
"Jednoduše, dnešní sankční označení je zcela nepřiměřené," uvedl ve svém prohlášení republikánský poslanec Michael McCaul, který je členem výboru pro zahraniční záležitostí Sněmovny reprezentantů. Umožnit dokončení tohoto plynovodu by nebylo ničím menším než vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina, dodal.
Plynovod, který má přivést ruský plyn do Evropské unie, je z více než 90 procent dokončen. Ruská státní energetická firma Gazprom a její západní partneři doufají, že ho dokončí letos. Převážná část zbývajících pracích se odehrává v hlubokých vodách u pobřeží Dánska a bude velmi obtížná. Plynovod vede po dně Baltského moře, vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům.
Nejen republikán Trump, ale i jeho demokratický předchůdce Barack Obama byli proti projektu, protože obchází Ukrajinu. To by mohlo Kyjev připravit o lukrativní tranzitní poplatky a potenciálně podkopat jeho boj proti ruské agresi.
Spojené státy také nabídly Evropě vývoz svého zkapalněného zemního plynu jako alternativu k plynovodu z Ruska. V minulosti se stalo že Rusko přerušilo dodávky plynu Ukrajině a dalším zemím kvůli sporům o ceny.
Biden považuje Nord Stream 2 za špatný obchod pro Evropu. Zároveň usiluje o obnovení vztahů s Evropou a je pod tlakem Německa, které potřebuje ruský plyn, protože zavírá jaderné a uhelné elektrárny.
Americké sankce zastavily práce na plynovodu již loni poté, co od výstavby odstoupila západní firma pokládající potrubí Allseas.
McCaul a další tři poslanci požádali tento týden ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby s nimi sdílel plány na případné sankce. Označili také 15 dalších lodí, které by se mohly zúčastnit pokládání potrubí nebo s tím spojených aktivit, a mohly by se tak na ně vztahovat sankce. Jsou mezi nimi ruské lodě Akademik Čerskij a Umka.
Senátor Jim Risch uvedl, že ministerstvo zahraničí také identifikovalo 18 společností, které po konzultacích USA se spojenci ukončily práci na projektu. Podle Rische se konzultace konaly ještě za Trumpovy vlády.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Jaqen Hghar
22.2.2021 15:28Pavel Hanzl
24.2.2021 10:09 Reaguje na Jaqen HgharJiří Daneš
22.2.2021 15:40Velmi se těším na to, jak třeba Hanzl bude vysvětlovat, že plynové potrubí je mnohem více neekologický dopravní prostředek, než vysokotlaká zkaplaňovací zařízení a že tankery vyprodukují mnohem méně CO2 (a NOx) při přepravě zkapalněného plynu po několik tisíc kilometrů dlouhé námořní cestě (z USA do Polska,přes Atlantik a Balt), než potrubí z Ruska.
Karotka Z
23.2.2021 14:27 Reaguje na Jiří DanešPavel Hanzl
24.2.2021 10:02 Reaguje na Karotka ZKamil Krabice
27.2.2021 11:27 Reaguje na Pavel HanzlJednalo by se o investici ve výši zhruba tří miliard zlotých (19 miliard českých korun) s očekávaným vývozem dodávek do Česka a na Slovensko.
Kamil Krabice
27.2.2021 11:32 Reaguje na Pavel HanzlChorvatsko zprovoznilo nový terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ostrově Krk. Podle chorvatské tiskové agentury Hina to oznámil ředitel společnosti, která má provoz zařízení kotvícího u pobřeží Jaderského moře na starosti. Terminál umožní dodávky amerického plynu nejen do Chorvatska, ale i do okolních zemí.
Podle Krhena připlula loď ze Spojených států. Vykládka potrvá do 3. ledna a po zpětném zplynění poputuje zemní plyn soustavou plynovodů ke koncovým zákazníkům.
Kamil Krabice
27.2.2021 11:03 Reaguje na Karotka Zvaber
22.2.2021 16:11Miroslav Vinkler
22.2.2021 16:51https://www.youtube.com/watch?v=EDboa3NH6JA
Joe zaspal dobu. A tak se aspoň pobavte .
Jiří Vojíř
22.2.2021 16:58Petr Blažek
22.2.2021 20:41Pavel Hanzl
24.2.2021 10:00 Reaguje na Petr BlažekOvšem ne v babišistánu.
Pavel Hanzl
24.2.2021 10:07OZE se budují tak děsivou rychlostí, že nutná přechodová plynová doba se stále krátí a tím, že většina států využívá JE, tak v podstatě ten plyn až tak nutně nepotřebují.
Austrálie komplet přechází na OZE (to bude asi těmi eurohujery a diktátem z Bruseli), ale s plynem nepočítá.
Jiří Svoboda
24.2.2021 15:58 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
24.2.2021 21:03 Reaguje na Jiří SvobodaMiroslav Vinkler
27.2.2021 17:08Tento plynovod je tažen přímo z Ruska do Německa dnem Baltu.
Roční spotřeba Mutti Merkel je 88,7 miliard (2019).
Jak uzná i pan Hanzl 110 - 89 = 21 mld m3 ZP s nímž lze dále obchodovat.
Z dostupných údajů plyne, že Rusové Němcům ZP prodávají o 34-40% levněji než je běžná cena.
Závěr :
1/ Němci si tak usnadňují přechod na Energiewende , totální vítězství OZE
2/ Případný přbytek plynu obchodně zužitkují u sousedů,ale již za tržní
cenu
3/ Donutí zbytek EU, aby si vyspělé německé OZE technologie kupoval od
Berlína
4/ Surovina není pouze kupována , ale i směňována za vyspělé německé
technologie .
Historie :
Rappalská smlouva mezi Německem a Sovětským Ruskem podepsaná 16.4.1922
Vlastnímu podpisu smlouvy předcházely sovětské objednávky německé techniky.
Spolupráci doplnila 1926 tanková škola „Kama“ v Kazani (Panzerschule Kama). V roce 1929 šla do školy celá třetina sovětské tankové výroby. Návštěvníkem učiliště v roli inspektora byl i Heinz Guderian. Na základně byly testovány kromě jiného prototypy těžkých tanků (tzv. Grosstraktor) firem Krupp, Daimler-Benz a Rheinmettal.
FORMY NĚMECKO-SOVĚTSKÉ HOSPODÁŘSKÉ SPOLUPRÁCE
Spolupráce byla založena na dvoustranných dohodách, na něž navazovaly dílčí kontrakty a protokoly stanovující konkrétní podmínky obchodu v podobě objemu, cenya směnné kurzy, dodací lhůty nebo způsob přepravy.
Došlo k uzavření tří významných hospodářských a kreditních smluv, jejichž plnění probíhalo na bází clearingového zúčtování. Za tímto účelem byly u vybraných německých bank otevřeny clearingové účty, jež zachycovaly pohyb sovětských aktiv. (lze uvést například Tajný protokol o směném kurzu říšské marky používaný v sovětsko-německém obchodě. Viz AKTEN ZUR DEUTSCHEN AUSWÄRTIGEN POLITIK 1919–1945 ).
Sovětský svaz vyvážel ropné produkty prostřednictvím státních společností Sojuzneftexport a Sojuzpromexport s téměř monopolním postavením na trhu.
Na německé straně obchod zajišťovalo berlínské konsorcium Mineralöl Einfuhr Gesellschaft m. b. H. (MEG), kde byly zastoupeny významné domácí průmyslové firmy, například Wirtschaftliche Forschunggesellschaft m. b. H. (Wifo).
Skutečnost, že sovětské dodávky ropy přinesly německé ekonomice pozitivní efekt, dokládají statistické údaje o celkových zásobách paliva ve Třetí říši a podíl Sovětského svazu na celkovém dovozu. V roce 1940 německé ekonomické subjekty importovaly celkově 1,6 milionů tun paliva, z toho přibližně 42 % pocházelo ze Sovětského svazu.(dále mangan,chrom,obilí)
Za téměř dvouleté smluvní období bylo importováno ze sovětského území na německý trh obilí v hodnotě 1,7634 milionů tun.
Jak vidíte Putin s Merkelovou měli na co navazovat.
Tak se dělá odpovědná národní hospodářská politika, lze jen závidět.
Aleš Svoboda
28.2.2021 18:50Vyvolávají války a konflikty všude na světě jen a jen s cílem využít zdroje dané země ve svůj vlastní nenasytný prospěch.
Přesně jako starý Řím.
Panama, Venezuela. . . . .Irák, Lybie, Sýrie. . Ukajina. . . . více jak 200 válečných konfliktů.
V Sýrii kradli společně s Tureckem ropu, kterou převáželí tisíci cisernami přes Turecko a vydávali ji za břidličnou. . . . do doby, než jim ten zlodějský cirkus Putin rozstřílel na maděru.
Celá ta komedie se sankcemi je vedená jen proto, aby se dostali k ruským zdrojům. . . . ale to mají smůlu. ír je aktuálně největším nepřítelem bankrotujících USA.
Dle vyjádření odborníků zbývá už jen pár desítek km v dánských a německých vodách - vesměs 15 - 30 m hluboko. Rusové jsou technologicky natolik vyspělí, že to v pohodě zvládnou.
Kdo tvrdí, že ne - lže.
Německo bez ruského plynu ekonomicky "zemře"
A v tom je to pravé Západní pokrytectví. . . . ohání se sankcemi, ale Západní firmy v Rusku masivně investují ( podle ruských pravidel ) protože "prachy nepáchnou" a Západ je banda bezskrupolózních gaunerů.
Je dobře, že Putin vypověděl spolupráci s Evropou.
Všem politickým neandrtálcům si to dovoluji přeložit : Rusko tím dává jasně najevo, že už je natolik silné, že si může v mezinárodním měřítku dovolit prosazovat svoji vůli.
A to je to, co nakonec ochrání i střední Evropu, před zvůlí Západu, před imigranty, vakcínami i Agendou 21
Miroslav Vinkler
1.3.2021 09:53„Opravdové zastavení dostavby [Nord Streamu II] by si vyžadovalo rozhodnutí na národní úrovni. Není to rozhodnutí, které by se dalo učinit na evropské úrovni,“ vysvětlovala Jorgensenová s tím, že rozhodnutí o zastavení projektu by muselo učinit Německo.
https://oenergetice.cz/evropska-unie/eu-nord-stream-ii-nepotrebujeme-vystavbu-muze-zastavit-jen-nemecko?
=====================================================================
Snad už je to jasné všem. Německo obešlo EU i USA a pláclo si s Putinem.
Všichni mají otevřené huby / Joe Biden,Europarlament, Polsko s Ukrajinou.../.
Zatímco EU nám předepsala doslova "koblihy v igelitu" na regálech obchodů, v případě Nord Streamu blábolí o tom, že je to pouze věc Německa.
I osoba mentálně retardovaná musí pochopit, že se věci mají zcela jinak.