https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bilina-je-nejvic-znecistenou-rekou-v-povodi-ohre.mimo-jine-kvuli-vlhcenym-ubrouskum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bílina je nejvíc znečištěnou řekou v Povodí Ohře. Mimo jiné kvůli vlhčeným ubrouskům

2.7.2024 12:43 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bílina je nejvíce znečištěnou řekou v Povodí Ohře. Jsou v ní kromě jiného vlhčené ubrousky, které jsou z valné většiny složené z nerozložitelných plastů. Ukládají se do sedimentů na dně.
 
Toky se kontaminují zejména při silných deštích, kdy se směs srážkových a odpadních vod odkloní od čistírny odpadních vod a je napřímo vypouštěna do řek a potoků, informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.

Jednorázové hygienické potřeby, zejména pak vlhčené ubrousky, se podle Zikešové dostávají do vodních toků v obrovském množství.

"Část těchto pevných odpadů ulpí na dně vodního toku či na vegetaci, ale většina je odnášena dále po toku až do nejbližšího vodního díla, nádrže či jezu. V těchto zdržích se následně trvale ukládají do dnového sedimentu," uvedla mluvčí.

Tyto odpady jsou zdrojem mikroplastů, nositelem nebezpečných a často rezistentních mikroorganismů a vnášejí do říční sítě řadu chemikálií, například parfémující látky, konzervanty, dezinfekční přípravky.

"Vlhčené ubrousky jsou také hrozbou pro kanalizace a čistírny odpadních vod, neboť mohou způsobit řadu havárií ve formě ucpání kanalizací nebo poruch čerpadel," řekla Zikešová.

Kromě vlhčených ubrousků se nemají do toalety házet ani zbytky jídel, ovoce a zeleniny, kávové sedliny, žvýkačky, tuky a oleje, víčka od pasty, náplasti, obvazy, další hygienické potřeby, hrubé nečistoty, nedopalky cigaret či léky a chemikálie.

Ačkoli Bílina pramení v Krušných horách nedaleko Jirkova a je vodním zdrojem pro výrobu pitné vody, tak po pár kilometrech pod městem Jirkov už vodohospodáři zaznamenávají zvýšené znečištění, včetně vlhčených ubrousků. Ty se do Bíliny a následně do vodního díla Újezd dostávající kvůli odlehčení z jednotného kanalizačního systému Jirkova.

Rozložení srážek se podle vodohospodářů s klimatickými změnami mění směrem k extrémům, kdy sucho střídají přívalové srážky. To má významný vliv na funkčnost jednotných kanalizačních systémů.

V období bez dešťů je veškerá voda z kanalizace odváděna na čistírnu odpadních vod (ČOV). Během srážek však musí být kanalizace a ČOV technicky ochráněna proti hydraulickému přetížení a vyplavení směsí odpadních a srážkových vod.

"Z tohoto důvodu jsou na trasách jednotných kanalizací zařazovány odlehčovací komory, v nichž se směs srážkových a odpadních vod za deště odkloní od ČOV a je napřímo vypouštěna do vodního toku. Již zmíněné vysoké výkyvy v rozložení srážek mají vliv na chod odlehčovacích komor a jejich činnost posouvají daleko od standardu," uvedla mluvčí.

Nejrizikovější je situace, kdy po delším suchu přijde intenzivní srážka. V takovém případě se silně kontaminují toky splaškovými i průmyslovými odpadními vodami či proplachem kanalizace, která obsahuje zahnilý kanalizační sediment.

Nejvíce znečištěnou nádrží je na severozápadě Čech Újezd u Chomutova. Ústí do ní podkrušnohorský přivaděč, který převádí vodu z povodí Ohře do povodí Bíliny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

2.7.2024 16:21
Máme aplikace v mobilu, internet, televizi, umělou inteligenci, skoro všichni mají maturitu nebo nějaký titul a obyvatelstvo neví kam po použití patří vlhčené ubrousky. Asi je někde chyba.
Odpovědět
JK

Janik K

2.7.2024 17:03
O tomhle mluvil Jindřich Duras milionkrát. Já za deště kolem řek raději moc nechodím, protože bych brečel vzteky. Miliardy se dávají na úpravy břehů vodních toků, třeba jako teď v Brně, ale zabudovat do protipovodňových opatření retenční nádrže neé, vždyť máme odlehčovací komory a řeka ty hovna odnese dál... a ubrousky, kondomy, vložky... na větvích nad hladinou sou vlastně hezký, skoro jako baňky na vánočním stromku. Prostě si sereme do vody co pijeme, takoví jsme idioti.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:25 Reaguje na Janik K
Jojo - a ještě miliónkrát asi budu muset :-)!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.7.2024 17:11
Ten název řeky je celkem výstižný, dal bych jí moderní předponu (opak).
Odpovědět
MM

Milan Milan

2.7.2024 22:06
Tak trochu je důvod vzniku toho sajrajtu v článku vysvětlen. Splašková voda je občas vypuštěna mimo čistírnu. To přece lidé zřejmě netuší, netuší že jejich papírový ubrousek skončí mimo čistírnu, a vůbec netuší, že je vyroben z trvanlivých materiálů a schválen k používání..... A spotřeba tzv."hygienických" ubrousků je obrovská.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:24 Reaguje na Milan Milan
Jde o to, že za deště se kanalizační řad pravidelně přeplní a všechny ty srajdy přepadají do řeky, potoka, rybníka. Napsal jsem:
1/ PRAVIDELNĚ, COŽ ZNAMENÁ PŘI DEŠTI 1-2 MM ZA HODINU
2/ VŠECHNY TY SRAJDY = kromě ubrousků i kusové exkrementy s baktériemi, viry, močí, zbytky léčiv atd. atd. atd.
No, to jen abychom věděli, o co jde.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

2.7.2024 23:47
Bílina aspirující na nejhnusnější řeku republiky má tu smůlu, že protéká skrze tři města: Bílinu, Teplice (nepřímo Bystřicí) a Ústí, resp. Trmice. Kupodivu Most je celkem OK (Jirkov zatím neznám, ale když píšou, že VN Újezd je nejhorší, tak to asi bude v tom městě, žáno). To nejhorší, těžké kovy - není vidět (Chemopetrol proslul vanadem např.,ale pod štím se dala najít celá mendělejovka). Největší fekální hrůza je Syčivka - to je k zblití, vašnosti.
To nejtrvalejší je smutné - dlouhé kilometry mezi zdmi zazděná řeka, dokonce 3,5 km v trubkách.
A potom je tu poslední smrtící rána, MVE. Od Mostu jich je 5 a spolehlivě posekají krásné úhoře. No pasaram!

Kdybyste někdo potřeboval lednici, mrazák (skříňový), pneumatiky (všechny druhy), roury, kabely, trubky... a kapesníčků pro paninky? Co hrdlo ráčí a ještě zbyde. A PETky, vždyť se zapomněli zmínit o flaškách ...

No a teď co s tím? Zaplatí to erár? Nebo nás k tomu dokope "zlý brusel"? Nebo se někdo z hejtmanství uráčí zajít se mrknout?
Dobrovolníci hlaste se ...
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

2.7.2024 23:48 Reaguje na Daniel Fiala
pod Ústím sa dala najít ...
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

3.7.2024 14:12
Asi je problém dovolit odlehčovací komory pouze se síty/rošty.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

3.7.2024 14:14
To je moderní civilizace?
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.7.2024 09:19
tohle je problém jednotné kanalizace obecně. u oddělené dešťové a splaškové samozřejmě žádné odlehčování není potřeba.

druhá věc je, že některé věci opravdu spláchnout nepatří a osvěty není nikdy dost a člověk se poddiví i na těch chatách a chalupách bez tekoucí vody se suchým záchodem, když jednou ročně vynáší houna zakopat někde do louky pod strom - co jsou některá čuňata z řad hostů platících i neplatících (tj. od chalup spolkových po chalupy soukromé) schopná naházet do latríny - vlhčené ubrousky, dámské hygienické propriety, použité prezervativy, jednorázové i textilní plínky, plastové obaly od potravin, plastové obaly od velkého balení toaletních papírů....

pamatuji si, že před pár lety jsme přespávali na jedné velmi "rustikální" horské chatě v korutanech v ezhruba ve dvou kilometrech nadmořské výšky a asi čtyři hodiny od nejbližšího parkoviště. chata, kde se chodilo asi 200 metrů k prameni s kanystry. před večeří nechal pechtr (nájemce chaty) nastoupit všechny nocležníky, a udělal desetiminutovou přednášku ohledně správného používání separačního záchodu kterou prokládal povzdechnutími, že je to marný, že stejně na konci sezony, kdy se odseparované hustiny sváží vrtulníkem, je to plné věcí, co tam nepatří.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.7.2024 09:46
Smutné čtení! Bohužel čističky mají stále své bypassy a lidé v okolí řek jsou stále čuňata. Některé prostě nezměníte ani za deset generací. Mám
nyní kousek ode mne sociální byty s nepřizpůsobivými, kterým třídění nic
neříká a do plastů, či papíru (oba jsou 1100 l kontejnery) házejí směsný
odpad. Hnus, ale lépe, než aby to házeli do řeky, či lesa. Ono mnohdy
vyjde levněji takovým lidem dát ke vchodu ZDARMA kontejner na směsný
odpad, než ho lovit z řeky, kam ho "uklidí". Je dobré odstranit příčinu, proč se tam ten odpad dostává a ne ho POUZE lovit a odstraňovat. Pokud zastavím jeho vstup do řeky, tak ho nebudu z ní už muset odstraňovat.
Mimochodem problém s vlhčenými ubrousky měl i můj soused, jehož syn
jimi nahrazoval toaletní papír. Když přijeli k sousedovi s fekálem,
tak po ucpaní čerpadla zase odjeli a sousedovi zaúčtovali opravu.
Ten pak žufanem přeléval v septiku do druhé komory celý obsah prvé
komory a vybíral ty ubrousky. Pak teprve zavolal fekál zpět a ten
obsah mu teprve odvezli. Co ale s těmi ubrousky? Ty naházel do sudu,
prolil hořlavinou a v noci spálil, protože měl obavu, zda by mu je
odvezli jako smradlavý směsný odpad.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.7.2024 18:12 Reaguje na Břetislav Machaček
A víte, co to dělá s čerpadlem, když máte tzv. tlakovou kanalizaci?¨

Etiketa sem, etiketa tam - každé návštěvě otevřeně říkám, že kdo u mne doma použije vlhčený ubrousek, stává se mým nepřítelem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.7.2024 08:39 Reaguje na Karel Ploranský
Dovedu si to představit a od kamaráda 30 let zaměstnaného
u vodovodů a kanalizací to moc dobře vím. A nejen ubrousky,
ale i dámské vložky a kalhotky. Paradoxně miloval potkany.
Tvrdil o nich, že kde jsou potkani, tak nejsou tukové
špunty v kanalizacích. Oni totiž vysrážené tuky konzumují
i s ostatní chemií a světe div se , oni to přežijí! Na
ty ubrousky měl podán zamítnutý zlepšovák, když chtěl do výpustí od domů instalovat ostny, aby bylo jasné odkud se
to neustále v kanalizaci objevuje. Pak by následovalo
nafocení a řízení s viníky. Vedení to zamítlo a tak dál
až do své penze rozebíral a čistil čerpadla přečerpávacích
stanic gravitační kanalizace, odkud splašky čerpala čerpadla dál do čističky. Vždy tvrdil, že by jim měl být povolen na
směně tvrdý alkohol, protože takovou hnusárnu nešlo dělat
střízlivý. To nesměl a tak pil až po směně a penze si užil
pouze roka půl. Těžká hnusná práce, kterou by měli povinně
dělat samotní viníci.
Odpovědět
JM

Josef Markvart

4.7.2024 22:26
Splouváme řeku Bílinu celkem pravidelně v posledních letech, někdy z Bíliny, většinou z Ohníče, končíme nad Trmicemi. V Ohníči bývá řeka docela překvapivě čistá, vizuálně i na "čich", ale je pravda že během plavby se kvalita vody zhoršuje. A z lodi je pěkně vidět proč, kde do řeky vytéká nečištěná kanalizace, kdyby si to úředníci z vodoprávního takhle projeli, měli by jasno. Řekl bych že v posledních tak 5 letech se kvalita vody v Bílině spíše zhoršuje. Nejhorší zkušenost s kvalitou vody mám z roku 2020 z Ohře, kde v úseku K.Vary až k peřeji Hubertus to pěkně smrdělo fekáliemi.
Odpovědět
MM

Milan Milan

5.7.2024 09:07 Reaguje na Josef Markvart
Je to především problém této konkrétní řeky. Pak ten problém tam prostě někdo vyrobil, spíše manažersky nezvládl.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:19 Reaguje na Milan Milan
Ne, je to problém většiny řek. Jen na Bílině to bije do očí.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

5.7.2024 18:07
Bruselští strašně rádi něco zakazují.
Tak až budou hledat co zase zakázat, vlhčené ubrousky bych doporučil jako prioritu.
Zlo, které představují, mnohonásobně přesahuje jejich přínosy.

Zeptejte se dětských lékařů, co je lepší - jestli otřít děcku prdelku vlhčeným ubrouskem, nebo to udělat tak, jak to dělaly naše mámy.
U dospělých tu "vymoženost" nechápu vůbec. Kdo se bez ní nedokáže obejít, není dospělý.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:18 Reaguje na Karel Ploranský
My zase hrozně rádi nadáváme na všechno z Bruselu. Co kdybychom si ty ubrousky nějak zregulovalo sami?
A nebo lépe: co kdybychom si přestali pouštět své splašky do svých řek? Nebo si máme pořídit nějakou lobby do Bruselu, aby nám to odtamtud zakázali?
Jsme aspoň trochu svéprávní? Dospělí? Jestli ano, tak proč tu opravdovou dospělost, založenou na zodpovědnosti, nepředvádíme? Bylo by už na čase!
Odpovědět
JH

Jana Havlová

6.7.2024 12:00
Vlhčené ubrousky jsou pouze viditelný důkaz, že se do řek a potoků dostává velké množství čerstvých fekálií. To bakteriální znečištění musí být v takových úsecích brutální a možná by se to mělo pak posuzovat jako obecné ohrožení veřejného zdraví.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:18 Reaguje na Jana Havlová
Máte pravdu. Baktérie, viry, mikroplasty, zbytky léčiv, kofein.......
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:28
Bílinu jsem nedávno jel na kánoi. A trochu po dešti, takže splaškový odér se vznášel nad vodami a eklovalo se mi do vody nořit pádlo.
Nicméně u Bíliny se mi zdá, že ta obrovská kvanta plastů, matrací, polystyrénu a xy dalšího sortimentu pochází ze skládek, kdy nejspíš průmyslové podniky a možná i obce prosté léta a léta "skladují" odpad tak, že ho sypou k řece. Nejspíš pod záminkou, že vyrovnávají terén, upravují břeh a tak.
Z toho plyne: PROZKOUMAT, ZMAPOVAT A VYVODIT DŮSELDKY, VČETNĚ SANACE těch skládek. Bez toho to tam asi nepude...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist