Bízková: Program Zelená úsporám je úspěšný a prodeji emisních jednotek se daří
Ministryně Rut Bízková má důvod k radosti: naše země je vůbec nejúspěšnější v prodeji jednotek AAU. Jde o tzv. jednotku přiděleného množství (Assigned Amount Units) definovanou v rámci Kjótského protokolu, která představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu emisí skleníkových plynů v období 2008 - 2012.
|
|
Foto: Martin Mach Ondřej/Ekolist.cz |
„Minulý týden jsme uzavřeli smlouvu s japonskou firmou Mitsui & Co. o prodeji dalších 2 milionů jednotek AAU. V přepočtu jsme získali 18 miliard korun, které se vkládají zpět do ochrany ovzduší buď formou programu Zelená úsporám, podporou oblasti veřejných budov nebo nákupem projektové dokumentace,“ řekl poradce ministryně Bízkové Jan Dusík. AAU (jednotka přiděleného množství, Assigned Amount Units) je jednotka definovaná v rámci Kjótského protokolu, která představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu emisí skleníkových plynů v období let 2008 - 2012.
České delegáty prý čekají další jednání ohledně možných obchodů s AAU na tzv. Česko-japonských technologických dnech na konci května v Tokiu. „Náš celkový potenciál je 170 milionů jednotek AAU, 70 milionů jednotek je již prodáno a dalších 30 ještě můžeme prodat. Zbylých 70 jednotek bychom rádi ponechali jako rezervu,“ dodal Dusík.
Podle ministryně pomáhá Zelená úsporám efektivně chránit ovzduší, ale také rozvíjí i malé a střední podnikání a stavebnictví zvlášť. „V současnosti máme v programu Zelená úsporám 20 tisíc žádostí, celkově v hodnotě o 4,1 miliardy korun. Z toho 2,7 miliard korun už je připraveno k formálnímu schválení,“ uvedl Petr Štěpánek, ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Denně prý fond přijímá kolem 180 žádostí a to převážně od majitelů rodinných domů, kteří zahrnují 95 % žadatelů. Největší zájem je podle informací ministerstva o zateplování. Registrováno je například i 12 pasivních domů, které se do programu zapojily.
V příštích dvou měsících se podle Bízkové očekává větší příval žádostí na panelové domy, neboť program podporující i tyto budovy v rámci Zelené úsporám byl otevřen až 1. září 2009. „Proces zpracování projektu je o něco složitější než u rodinných domů a také trvá déle, než se obyvatelé domu dohodnou. Souhlasit nakonec musí minimálně 75 % nájemníků domu,“ vysvětlila ministryně.
„Doufáme, že do roku 2012 budou všechny projekty uskutečněny. Všichni, kdo si o podporu požádají a splní podmínky, ji dostanou,“ slíbila Bízková. Na podobné bázi pracuje i Operační program Životní prostředí (OPŽP), který poskytl celkem 30 miliard korun pro 800 malých a středních podniků v rámci dvou tisíc podaných projektů.
Kvůli větší transparentnosti zakázek a jako protikorupční opatření rozhodla ministryně Bízková začátkem května 2010 o změně kritérií pro posuzování nabídek při výběrových řízení vypisovaných v rámci OPŽP. Nabízená cena bude nyní představovat 80 % hodnocení a ostatní kritéria jen 20 %. „Do užšího výběru vstoupí vždy minimálně deset firem, nikoli pět, jak tomu bylo doposud. Pět firem se spolu může ještě stále dohodnout, pro deset už to bude těžší,“ uzavřela Bízková.
reklama
Online diskuse
dotace pro bohaté - 23. 5. 2010 - RomanTeprve teď vidím, že smyslem programu "Zelená úsporám" nebyly energetické úspory, ale "rozvoj malých a středních firem".Tento program se v praxi stal jen další dotací pro bohaté, protože všechny stavební úpravy na domě si zájemce musel zaplatit ze svého ( čili ty peníze musel mít, nebo být natolik "bonitní", že mu je někdo půjčil ) a pak je teprve dostal ( nebo jejich část ) proplacené z této dotace. Takže lidé, kteří by svá okna či zateplení potřebovali řešit nejakutněji a opravdu na to neměli, zůstali zase bez pomoci. |