Blokáda na Šumavě byla podle nového rozsudku oprávněná
"Občanská sdružení na ochranu přírody byla... zcela zbaven[a] možnosti chránit zájmy ochrany a přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," píše se v rozsudku.
Rozsudek také znovu potvrdil, že kácení stromů v lesích u Ptačího potoka bylo nezákonné. Správa NP a CHKO Šumava totiž ani po zahájení těžby dřeva nedisponovala žádnou výjimkou ze zákona nebo souhlasem ke kácení. Ke stejnému závěru dospěl už dříve ombudsman, Česká inspekce životního prostředí i ministerstvo životního prostředí.
Soud navíc poukazuje na neoprávněný postup policie: „Odpůrce [policie] musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům."
S odkazy na české i mezinárodní právo soud také nově potvrzuje legitimitu samotné blokády. Ta byla v souladu s Listinou základních práv a svobod, Ústavou ČR i se zákonem o právu na shromažďování.
„Rozhodnutí soudu je obrovským zadostiučiněním jak pro Hnutí DUHA, tak pro stovky lidí z celé republiky, kteří na blokádu přijeli a postavili se velmi odvážně nejen za přírodu, ale za zdravé fungování společnosti," komentuje nový rozsudek Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA. Ředitel parku Jiří Mánek, který tehdy z pozice prvního náměstka nezákonnou těžbu naplánoval, a krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, jenž zásahy proti blokádě řídil, by měli podle jeho slov rezignovat.
Blokáda měla za cíl ochránit 280 hektarů přirozených horských a podmáčených smrčin v bezzásahovém území v oblasti Modravských slatí. Vykáceno tehdy bylo 32 hektarů lesa. „Škody způsobené pachatelem jsou veliké, ale bez blokády by byly pravděpodobně mnohem větší,“ dodává Mojmír Vlašín ze sdružení Veronica, mluvčí blokády a předkladatel žaloby.
reklama