Botanické zahrady v Kew hledají kvůli klimatické hrozbě odolnější stromy
Problém zhoršuje teplo, které vyzařuje z husté londýnské metropole směrem do zahrad. Jde o takzvaný efekt městského tepelného ostrova, kvůli němuž jsou noční teploty mnohem vyšší než ve venkovských oblastech.
Zhruba 8,5 milionu exemplářů rostlin a hub v Kew pochází nejen z Británie, ale z celého světa - od třešňových květů z Japonska po lekníny z Amazonie. A řešení, jak čelit klimatickým změnám, může ležet i tisíce kilometrů daleko.
Dostatečně odolné, aby odolaly klimatickým změnám v Británii, by mohly být rostliny z hyrkánských lesů v Íránu a v Ázerbájdžánu, z eurasijské stepi, z jihozápadu Spojených států nebo z některých částí kontinentální Evropy, uvedli odborníci ve zprávě zveřejněné minulý týden. Podobné výměny druhů by se mohly stát vzorem pro urbanisty, aby zmírnili dopady změn klimatu, uvádí se v dokumentu.
V Kew se proti 80. letům minulého století oteplilo asi o tři stupně Celsia. To ohrožuje tolik oblíbené britské domorodce, jako je dub letní (Quercus robur), uvedl vedoucí sbírek stromů v zahradách a bývalý stromolezec Kevin Martin.
Sucho v roce 2022, kdy teploty v okolí britské metropole dosáhly rekordních 40 stupňů Celsia, v Kew zahubilo na 400 stromů, což podle Martina podnítilo potřebu přemýšlet o zavedení odolnějších druhů. Martin proto v září odcestuje do Gruzie, aby nasbíral semena k výsadbě v Kew.
Přečtěte si také |
Stromy "popálené sluncem" a oslabené horkem. Zámecký park Sanssouci v Postupimi hledá způsob, jak se vypořádat se změnami klimatu"Bude to životně důležité nejen pro naši generaci, ale i pro generaci příští," řekl Martin agentuře Reuters, když stál vedle 124 let starého smutečního buku (Fagus sylvatica 'Pendula'), jehož stav se zhoršuje.
reklama