https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bozi-dar-zada-o-zastaveni-procesu-vyhlaseni-chko-krusne-hory
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Boží Dar žádá o zastavení procesu vyhlášení CHKO Krušné hory

22.8.2024 01:40 (ČTK)
Krušné hory - Božídarský Špičák
Krušné hory - Božídarský Špičák
Město Boží Dar na Karlovarsku v otevřeném dopise vyzvalo k zastavení procesu vyhlášení chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Podle vedení města je třeba znovu jednat s obyvateli a samosprávami, a to na rovném principu. Starosta Božího Daru Jan Horník (STAN) v dopise píše, že záměr koliduje se Základní listinou práv a svobod. Dopis byl odeslán vládě, ministerstvu životního prostředí a Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) v úterý 20. srpna. S vyhlášením CHKO Krušné hory souhlasí zástupci jiných dotčených obcí i Karlovarský kraj.
 
"Město Boží Dar vyzývá a žádá o zastavení a úplné zrušení započatého procesu záměru vyhlášení CHKO Krušné hory. Boží Dar tímto dává na vědomí, že na svém správním území sestávajícím z k. ú. Boží Dar a k. ú. Ryžovna s navrhovanou CHKO a zonací nesouhlasí, protože porušuje základní principy Listiny základních práv a svobod," uvádí město v dopise. Podle božídarské radnice zákon uvádí, že vlastnické právo všech vlastníků má stejný zákonný obsah a ochranu, i podle správního řádu správní orgán dbá i na to, aby při rozhodování skutkově shodných nebo podobných případů nevznikaly neodůvodněné rozdíly.

Ministerstvo životního prostředí ČTK sdělilo, že město má podle zákona, stejně jako další obce, kraje nebo vlastníci nemovitostí, tři měsíce času na to, aby formuloval svoje případné připomínky a podal námitky. Ty pak ministerstvo musí vypořádat podle správního řádu a zákona o ochraně přírody a krajiny.

"V letech 2023 a 2024 se uskutečnilo okolo stovky jednání se zástupci samospráv 67 obcí a dvou krajů a dalších zájmových skupin. ... Je nezbytné si uvědomit, že návrh vymezení hranice CHKO je už navržený tak, že souvisle zastavěné území obce města Boží Dar bylo vyjmuto z návrhu na vyhlášení CHKO. Ochrana je navržená pro volnou krajinu, čímž se minimalizuje dopad na rozvoj města. Už tento návrh lze tedy považovat za kompromisní," řekla ČTK mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.

Horské městečko už dříve tvrdilo, že při jednání AOPK se samosprávami obcí, kterých by se CHKO měla týkat, byl Boží Dar opomenut a na důležitá jednání, kde se rozhodovalo o konečné podobě a zonaci CHKO, nebyli jeho zástupci pozváni. Starostové obcí, kteří se záměrem souhlasí, ale poukazují na to, že Boží Dar neprojevil iniciativu se na jednání intenzivněji podílet.

Boží Dar poukazoval na to, že proces záměru a termíny pro podání námitek byly vyhlášeny v době prázdnin, kdy velká část představitelů samospráv i úředníků je na dovolené, a neměli tak dostatečnou možnost se k záměru vyjádřit. "Vyhlášení CHKO není nějaký závod s časem, který byl politicky odstartován aktualizací Programového prohlášení vlády dne 1. března 2023, kdy v původním Programovém prohlášení (...) návrh na vyhlášení CHKO nebyl zmíněn. Z toho plyne závěr, že aktualizací Programovaného prohlášení vlády o záměr vyhlášení CHKO, a to bez jakékoliv předchozí konzultace s dotčenými samosprávami, se jeví možná spíš motivací snahy o získání snadných politických bodů," uvádí v otevřeném dopise město Boží Dar.

Boží Dar je ve sporu i s Karlovarským krajem. Jeho radní na posledním jednání schválili záměry s některými výhradami. Do zastupitelstva kraje tak půjde jen zpráva, ale zastupitelstvo o něm nebude hlasovat, jak požadoval Boží Dar.

Náměstek hejtmana Karel Jakobec (ODS) ČTK řekl, že Karlovarský kraj se k myšlence vzniku CHKO Krušného hory přihlásil před třemi lety, vzhledem k tomu, že to je poslední pohoří v České republice, které ještě není celoplošně chráněno. Komise životního prostředí podle něj vytvořila pracovní skupinu, která se často scházela a ve které byli zástupci celé sféry, na kterou bude mít vyhlášení chráněné krajinné oblasti dopad. "Na základě připomínek z této pracovní skupiny pak ministerstvo životního prostředí připravilo návrh zonace, který byl obcím předložen na podzim loňského roku, a obce měly možnost se k této zonaci vyjádřit," uvedl Jakobec.

Návrh v některých ohledech podle něj vychází obcím vstříc více, než by zřejmě požadovali ochránci přírody. Jak ale dodal, proces ještě zdaleka není ukončen a bude třeba se vypořádat s mnoha připomínkami. Termín vyhlášení odhadl na začátek roku 2026.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Jakub Brenn

22.8.2024 10:02
To se dalo čekat, že zakejhá někdo, kdo má v plánu velkolepé developerské počiny.
Odpovědět
Sl

Slovan

22.8.2024 17:39 Reaguje na Jakub Brenn
Přesně tak. Bylo by pak téměř nemožné, aby si ten jejich starosta (a zřejmě i mnozí další) namastil kapsu na projektu “Ryžovná”…
Žádná jiná obec s vyhlášením CHKO nemá problém. To dokazuje mnohé…
Odpovědět
Anyr

Anyr

22.8.2024 13:01
Asi zažaluju město Boží Dar za to, že omezuje mé právo na ochranu životního prostředí, což koliduje se Základní listinou práv a svobod.

Z Wiki:
"Ustanovení článku 11 odst. 1 Listiny zaručuje každému právo vlastnit majetek a přiznává vlastnickému právu všech vlastníků stejný zákonný obsah a ochranu. Listina však nestanoví, že by vlastnické právo bylo absolutně neomezené. K omezení může dojít z důvodů ochrany práv druhých a ochrany obecných zájmů, zejména lidského zdraví, přírody a životního prostředí, při tom však nesmí být vlastnické právo takto omezeno ve větší než přiměřené míře.[83]"
- nu a můj vrcholný zájem je zdraví a fungující, zdravé životní prostředí, protože to jde ruku v ruce.
Příroda nezná hranic, a i ochrana území jednotky, stovky nebo i desetitisíce kilometrů ode mě znamená lepší svět pro všechny.

Tak asi necháme soudy všemožných úrovní, ať pracují. A poženu to až do Štrasburku, mám svá práva! :D
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

22.8.2024 13:06
stejné jako s NP Křivokátsko, pokud se vyhlašuje CHKO nebo NP, do které by obec spadla,je nezbytné diskutovat připomínky dotčených obcí a brát na to zřetel. Pokud nikoliv a půda patří státu, nechápu co se vůbec řeší a sorryjako. Ale jak tady psal pan Brenn, budou tam patrně nějaké develozájmy v pozadí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist