Brabcovo ministerstvo plánuje omezení občanských práv, tvrdí nevládky
Občané mají právo vyjádřit se ke stavbě v jejich okolí, respektive se jako sdružení občanů stát součástí řízení o vlivu této stavby na životní prostředí. Právo jim dává evropská legislativa, pravidelně se ale objevují snahy tuto možnost omezit.
V aktuálním návrhu novely zákona se objevuje podmínka, podle které by občané museli ke každému odvolání či žalobě během jednoho či dvou měsíců předložit nejméně 200 úředně ověřených podpisů. Za ověření jedné sady podpisů přitom občané zaplatí nejméně 6000 Kč.
"Evropská komise vede s Českou republikou infringement, protože v rozporu se směrnicí stát u nás nerespektuje dostatečně práva veřejnosti. Podle materiálu předloženého vládě to vypadá, že ministerstva nechtějí smysluplně řešit toto porušení evropské směrnice a naopak přemýšlejí, jak tato práva dále omezit," říká Pavel Černohous z Ateliéru pro životní prostředí.
Podle sdružení ekologických organizací Zelený kruh nová byrokracie odradí především místní občany od připomínkování otevření dolu, stavby přehrady, skládky či třeba chemičky v jejich sousedství. V budoucnu by se podle aktivistů častěji rozhodovalo jen mezi investorem a úředníkem za zavřenými dveřmi, a rozšířil by se tak prostor pro korupci.
S pracovním záměrem ministerstva byla na začátku března seznámena vláda i Evropská komise. Vláda by schválením takového kroku podle ekologických organizací navíc porušila svoje vlastní programové prohlášení. V něm se zavazuje, že "zachová současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí".
reklama