https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-kaly-z-lagun-v-ostrave-se-stihne-vytezit-do-konce-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brabec: Kaly z lagun v Ostravě se stihne vytěžit do konce roku

25.4.2018 04:08 | OSTRAVA (ČTK)
Laguny (na obrázku) jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. V současné době se kaly zavápňují, stabilizují se, shromažďují se na stanoveném úložišti, pak se nakládají do kontejnerů a odvážejí vlakem na likvidaci do tlakové plynárny Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku. Co se týká kalů, tak se odvezlo zatím 200 tun, zavápněno je přibližně 13.000 tun. Celkové množství na začátku bylo 92.000 tun. Předpokládá se, že v prosinci bude akce ukončena.
Laguny (na obrázku) jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. V současné době se kaly zavápňují, stabilizují se, shromažďují se na stanoveném úložišti, pak se nakládají do kontejnerů a odvážejí vlakem na likvidaci do tlakové plynárny Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku. Co se týká kalů, tak se odvezlo zatím 200 tun, zavápněno je přibližně 13.000 tun. Celkové množství na začátku bylo 92.000 tun. Předpokládá se, že v prosinci bude akce ukončena.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vytěžit kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě by se mělo stihnout podle plánu do konce letošního roku. Novinářům to včera v Ostravě řekl ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO). Vytěžení kalů má na starosti pražská firma AVE CZ, na jejich likvidaci bude mít další dva roky.
 

Ministr řekl, že se byl na laguny podívat poněkolikáté a je vidět, že jich ubývá. "Podle toho, jak mě kolegové ujistili, jak z Diama, tak z firmy AVE jako zhotovitele, tak zatím, pokud nenastanou nějaké nepředvídané okolnosti, což by zkomplikovalo postup odvozu, je reálný konec roku, aby opravdu zmizela i ta poslední laguna," řekl Brabec.

Laguny jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku, obyvatele obtěžují zejména zápachem. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinerské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. Jejich odtěžování začalo v roce 2004, ale provázely ho problémy a v roce 2011 se zastavilo. Vytěženo bylo na 200.000 tun kalů, ukázalo se ale, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, s nimiž se nepočítalo. Právě tyto takzvané nadbilanční kaly nyní odstraňuje společnost AVE CZ.

V současné době se kaly zavápňují, stabilizují se, shromažďují se na stanoveném úložišti, pak se nakládají do kontejnerů a odvážejí vlakem na likvidaci do tlakové plynárny Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku.

"Co se týká kalů, tak se odvezlo zatím 200 tun, zavápněno je přibližně 13.000 tun. Celkové množství na začátku bylo 92.000 tun. Předpokládáme, že v prosinci bude akce ukončena," řekl ředitel státního podniku Diamo, který má správu a sanace lagun na starosti, Tomáš Rychtařík.

Po odstranění kalů se bude ještě třeba postarat o zeminu a hlinku. "Ale to už je něco, co neobtěžuje okolí, a to myslím, že je zásadní, že lidé už se zbaví toho obtěžujícího zápachu," řekl ministr Brabec.

Hlinka je zemina kontaminovaná ropnými látkami, kterou lze uložit na skládku nebezpečného odpadu. Společnost AVE CZ ji vozí na skládku v Čáslavi na Kutnohorsku, kterou provozuje.

Variant, jak naložit s kontaminovanou zeminou, bylo několik. Ministr řekl, že poslední debaty zatím směřují k tomu, že by se nejznečištěnější zemina odvezla jako odpad. "Ale ty málo znečištěné zeminy by se stabilizovaly tady a staly by se určitým dalším těsnícím materiálem k využití a pro budoucí rekultivaci. Je tady několikanásobně navržený stupeň jištění a kontroly. Umožní, aby část toho materiálu, ale zdůrazňuji ani kilo kalů, ale prostě zeminy, se dalo využít na místě," řekl Brabec.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist