Brazilské úřady připravují zásah proti ilegálním těžařům zlata v Amazonii
Podle zprávy vládní agentury Censipam, která usiluje o ochranu amazonského deštného pralesa, je rezervace Munduruku druhou největší oblastí s nelegální těžbou v Brazílii. Nejpostiženější je oblast obývaná kmenem Janomamů (též Yanomamiové) na severu země, kde podle Censipam nelegální těžaři přenášejí malárii a jiné nakažlivé choroby.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil, že bude bojovat proti nelegální těžbě na území původních obyvatel poté, co se za jeho předchůdce Jaira Bolsonara prudce zvýšila, připomíná agentura Reuters. Nelegální těžba kontaminuje vodu v řekách, a ohrožuje tak zdraví obyvatel na území přírodních rezervací.
Zpráva organizace Censipam uvádí, že v roce 2022, tedy v posledním roce Bolsonarovy vlády, vzniklo na území Munduruku 388 nových nelegálních těžebních míst. Loni jejich počet klesl na 128 a letos se zatím snížil o dalších 23.
Úřady identifikovaly na území Munduruku 21 nelegálních přistávacích ploch, které zajišťují zásobování těžební činnosti. Úředník z ministerstva pro obranu domorodých národů Nilton Tubino uvedl, že cílem plánovaného zásahu ministerstva proti těžařům bude přerušit letecké dodávky a narušit tak nelegální těžbu. Tubino dále uvedl, že se vláda chce vyhnout rozdmýchávání konfliktu.
Brazilská vláda provedla rozsáhlou razii proti nelegálním těžařům zlata v Amazonii na severu země u hranic s Venezuelou už v roce 2023. Tehdy v oblasti, kde žije asi 27.000 příslušníků kmene Janomamů, mnoho lidí onemocnělo kvůli znečištění řek těžkými kovy používanými při ilegální těžbě. Znečištěním řek domorodci také přišli o zdroj obživy a jejich děti trpěly podvýživou.
V Brazílii, která má 216 milionů obyvatel, žije asi 850.000 příslušníků tří stovek domorodých kmenů.
reklama