https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/breclav-pripravuje-system-prevence-proti-komarim-kalamitam-v-luznich-lesich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Břeclav připravuje systém prevence proti komářím kalamitám v lužních lesích

19.9.2023 23:29 | BŘECLAV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dříve než státní podnik Lesy ČR dokončí na Dyji u Břeclavi klapkový jez umožňující zaplavování lužních lesů, chce mít Břeclav připravený systém prevence proti komářím kalamitám. Radnice se inspirovala v Litovelském Pomoraví, kde podobný systém funguje, a spolupracuje na jeho přípravě s krajem, hygieniky, ochránci přírody i ministerstvem životního prostředí. Vedení Břeclavi o tom informovalo na internetových stránkách města.
 

Základem systému mají být čidla hladiny spodní vody a meteorologická data. "Na základě nasbíraných dat budou muset učinit rozhodnutí opět lidé, ale budeme mít podklady pro to, aby to rozhodování bylo co nejrychlejší. Aplikaci Vectobacu (přípravku proti komárům, pozn. red.) pak zajistí nejspíše drony, nebo případně letadla," popsal vznikající systém místostarosta Břeclavi Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

V Litovelském Pomoraví vysílají čidla umístěná na vybraných místech informace o aktuálním zaplavení jednotlivých tůní a snímají třeba teplotu vody, vzduchu či okolní půdy, což jsou faktory ovlivňující líhnutí komářích larev. Na základě údajů ze senzorů na místo vyrazí terénní pracovníci, kteří na místě rozhodnou, zda je vhodné začít s postřikem. Kromě samotných čidel zahrnuje systém také 3D modely území a jednotlivých líhnišť, což pomáhá s předpovídáním budoucího vývoje zaplavení jednotlivých tůní.

"V případě Břeclavska se komáři mohou líhnout na výrazně větší rozloze, než je území kolem Litovle. Proto musí vzniknout specifický systém šitý na míru lokalitě soutoku Moravy a Dyje. Projekt má obsahovat průzkum území, navrhnout monitorovací systém líhnišť a vytvořit dostatečné personální kapacity nejen k odbornému posouzení stadia vývoje larev, ale také k následným zásahům," uvedlo vedení města.

Systém má chránit obyvatele obcí Břeclavska a Hodonínska, do jejichž katastrů zasáhne plánovaná Chráněná krajinná oblast Soutok. Jihomoravský kraj každoročně do postřiků proti komárům investuje okolo dvou milionů korun. Na vytvoření systému zřejmě dotací přispěje ministerstvo životního prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

20.9.2023 09:01
Moje babička mě vykládala, když žila v mládí v Lanžhotě, tak chodili okopávat pole u lesa s moskytiérami ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist