https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-obnovila-provoz-uhelne-elektrarny-kvuli-cenam-plynu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie obnovila provoz uhelné elektrárny kvůli cenám plynu

7.9.2021 10:52 | LONDÝN (ČTK)
V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však díky vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst.
V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však díky vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst.
Británie v srpnu obnovila provoz zastaralé uhelné elektrárny West Burton A. Informoval o tom server BBC News. Stalo se tak kvůli nízké výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů a vysokým cenám zemního plynu, který má v britském energetickém mixu významné postavení.
 

Síťový operátor National Grid ESO potvrdil, že vyzval francouzskou energetickou společnost EDF, aby její uhelná elektrárna West Burton A začala znovu dodávat elektřinu. Podle operátora uhlí v současnosti pokrývá zhruba tři procenta celkové spotřeby elektřiny v Británii.

Za obnovou dodávek elektřiny vyrobené z uhlí mohou podle operátora především vysoké ceny zemního plynu. Kvůli tomu je pro operátora výhodné zapojit do výroby i "špinavější" uhelné elektrárny.

EDF chce definitivně vypnout svou uhelnou elektrárnu West Burton A, jež začala vyrábět elektřinu v 60. letech, v příštím roce. National Grid ESO pak plánuje, že přestane kupovat elektřinu vyrobenou z uhlí nejpozději v roce 2024. V britském energetickém mixu představovalo uhlí před pěti lety 25 procent vyrobené elektřiny, vloni to bylo pouze 1,6 procenta. Podle stanice BBC by však díky vysokým cenám zemního plynu mohlo využití uhlí ve výrobě elektřiny vzrůst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

7.9.2021 11:25
Ale ale, někdo nám tady narazil na realitu?
Odpovědět
Hu

Hunter

7.9.2021 12:39 Reaguje na
Že by?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.9.2021 13:43 Reaguje na
jenom dobře
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

7.9.2021 20:04
Lepšie ako páliť drevenné pelety dovezené z Ameriky. https://oenergetice.cz/elektrina/nejvetsi-britska-elektrarna-drax-uz-spaluje-ze-70-biomasu
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist