https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-zakaze-auta-se-spalovacim-motorem-ale-zmirni-plany-na-ekologicke-bydleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie zakáže auta se spalovacím motorem, ale zmírní plány na ekologické bydlení

25.7.2023 16:12 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Británie se bude držet svého plánu a od roku 2030 zakáže prodej aut se spalovacím motorem, přehodnotí ale některé své cíle ohledně uhlíkové stopy obytných budov. V rozhovoru na stanici Times Radio to dnes řekl britský ministr pro místní rozvoj Michael Gove. Vláda podle něj musí myslet na to, kolik její plány budou stát každého jednotlivce.
 

"Žijeme v době, kdy životní náklady představují skutečný problém, a my nechceme lidi nutit, aby platili víc, než je nutné. Musíme k věci přistupovat s rozvahou. Pokud jde o pronajímatele v bytovém sektoru, zmírníme časový rámec pro povinné dosažení určité úrovně energetické náročnosti," řekl Gove.

O potřebě rozvážného přístupu hovořil Gove i v souvislosti s programem na instalaci 600 000 tepelných čerpadel v Británii do roku 2028, mimo jiné s podporou státních dotací pro domácnosti. Británie byla v roce 2022 z celé Evropy na posledním místě v žebříčku relativního počtu nainstalovaných čerpadel; na 1000 domácností jich v Británii přibylo 1,9, zatímco v Česku to bylo 12,9 a v prvním Finsku 69,36.

Británie má naopak nejhustší síť plynových rozvodů z celé Evropy, což domácnosti podněcuje k tomu, aby plyn využívaly k vaření i topení. K topení plyn podle listu The Guardian používá 85 procent Britů. Zmenšení tohoto podílu je zásadní, pokud chce britská vláda naplnit své cíle uhlíkové neutrality do roku 2050, jelikož používání fosilních paliv v domácnostech tvoří v Británii více než pětinu uhlíkových emisí.

Otázka klimatu se minulý týden projevila i v doplňovacích volbách, v nichž vládnoucí konzervativci přišli o dvě křesla v Dolní sněmovně. Třetí křeslo, za londýnský obvod Uxbridge and South Ruislip, si udrželi jen těsně. Nový konzervativní poslanec Steve Tuckwell po svém vítězství uvedl, že ve volbě rozhodly především kroky labouristického starosty Sadiqa Khana v rozšíření nízkoemisních zón v Londýně.

Konzervativní strana ale musí pracovat s klesající podporou mladých voličů v průzkumech, uvedla agentura Reuters. Mladí jsou frustrovaní z perspektivy nedostupného bydlení a vysokých nákladů na péči o dítě. Zájem o klima jakožto politické téma se mezi mladými Brity zvyšoval už před parlamentními volbami v roce 2019.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

26.7.2023 09:06
Británie zakáže od roku 2030 auta se spalovacím motorem nebo prodej aut se spalovacím motorem anebo prodej nových aut se spalovacím motorem?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist