https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britove-tydne-vyhodi-do-kose-pet-milionu-elektronickych-cigaret-rika-vyzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Britové týdně vyhodí do koše pět milionů elektronických cigaret, říká výzkum

12.9.2023 10:27 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Británii skončí v odpadu každý týden kolem pěti milionů elektronických cigaret, čtyřnásobek oproti minulému roku, ukazuje výzkum neziskové organizace Material Focus. Jen 17 procent jejich uživatelů vyhazuje plastové cigarety do správných košů. Jde nejen o ekologickou škodu, ale také o bezpečnostní riziko, jelikož lithiové baterie u cigaret mohou způsobit požár v popelářských vozech nebo na skládkách, píše web stanice BBC.
 

Material Focus obrazně uvádí, že lithium obsažené v e-cigaretách v Británii by každý rok vystačilo na výrobu 5000 baterií do elektromobilů.

Rapidní nárůst popularity elektronických cigaret přiměl skotskou vládu k přípravě návrhů na jejich zákaz, po tom volají i některé radnice v Anglii a Walesu. Jejich motivací jsou kromě odpadu také obavy o zdraví mladých lidí.

"Vape (elektronická cigareta, pozn. ČTK) na jedno použití může soutěžit o první místo na seznamu nejškodlivějších a nejnebezpečnějších produktů pro životní prostředí, jaké byly kdy vyrobeny," uvedl Scott Butler, výkonný ředitel Material Focus. Podle organizace tyto cigarety správně recykluje jen 17 procent lidí, zatímco zbylých 73 procent je hází do směsného odpadu a zanedbatelné jedno procento je splachuje do toalety.

V České republice organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že použité elektronické cigarety je možné vrátit v místě jejich nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.

Butler podle serveru Independent uvedl, že v Británii je mnohem snazší si elektronickou cigaretu koupit, než ji správně recyklovat, což se s nárůstem jejich oblíbenosti stává stále větším problémem. Každý obchod, který v Británii cigarety prodává, má povinnost je také odebírat zpět. To však znamená další výdaje a mnoho z nich to nedělá, píše BBC.

Nárůst v jejich používání je patrný především mezi mladými Brity ve věku mezi 16 a 24 lety, přičemž velký nárůst je evidentní u dívek, popsala ředitelka charitativní organizace Action on Smoking and Health. Koupě elektronické cigarety je v Británii nelegální pro všechny mladší 18 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.9.2023 19:31
Takže - zlatý klasický cigarety, co !
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist