Britští developeři nemohou stavět, když jim na stavbě zahnízdí ptáci. Řešení je jednoduché. Akorát škodí ptákům
Na pozadí jinak chvályhodného nárůstu stavební činnosti o 78 % se odehrává pozoruhodný příběh. Na narůstající problémy, konflikty mezi ptáky a developery, začali upozorňovat nejrůznější ochranářská sdružení, ornitologové a pozemkové trusty už předminulou sezónu. Ale letos prý situace vygradovala do takové podoby, že si žádá okamžité řešení. Co přesně se tu děje? Ptáků si v Británii považují, všichni požívají výhod státní ochrany přírody. Hájena jsou i jejich hnízda. Takže když na rozestavěném domě nebo staveništi zahnízdí ptáci, musí budovatelské práce ustat. Developeři, kteří nemají na takových odstávkách zájem, se proto všestranně snaží, aby se ptáci ke staveništím nedostali a vůbec nezahnízdili.
Naprosto legální přístup
Ne, neničí jejich hnízda. To by bylo trestné. Nikdo jim ale nebrání v tom zakrývat stavební parcely i rozsáhlé pozemky sítěmi, za které ptáci nemohou. Jak to vypadá v praxi? Řekněme, že potřebujete dokončit rekonstrukci silnice, kolem které vede typicky anglický živý plot. Pak byste mohli mít problém, kdyby v něm zahnízdilo ptactvo. A tak ještě na sklonku zimy celý ten živý plot potáhnete jemnou sítí. Ptáci si vevnitř hnízdo už nepostaví, problém je vyřešen a stavební zakázka bude dohotovena včas. Dokonalé. Natolik, že podobnou praxi začaly aplikovat desítky stavebních firem, a často skutečně plošně. Stromy a keře v okolí staveb se tak pokryly sítěmi po celé zemi, aby náhodou ptáci nedošli k úhoně.
Perverzní opatření, které ptákům neprospěje
„Letos se to ale úplně vymklo kontrole,“ říká David Savage, ředitel organizace Wildlife Trust v Derbyshire. „Sítě jsou naprosto všude. Je zapotřebí je plošně zakázat, protože takhle se k přírodě chovat nemůžeme.“ Upozorňuje na to, že od padesátých let minulého století přišla Velká Británie o 193 0000 km délky živých plotů ve volné krajině. A pokud se i zbývající část bude intenzivně krýt sítěmi, ptáci prostě nebudou mít možnost zahnízdit. „Síťování je až perverzní přístup. Navenek se tváří jako ochrana ptáků a snaha zabránit negativním ohlasům veřejnosti, ve skutečnosti je ale mnohem škodlivější,“ říká Savage. V sítích také může spousta živočichů, nejen ptáků, uvíznout a uhynout.
Developeři: neškodíme, pomáháme přírodě
Proti sítím na stromech a živých plotech nedaleko staveb se pochopitelně zvedlo i hnutí odporu. Nejrůznější skupiny na sociálních sítích, například Nesting not Netting, zveřejňují aktuální seznamy zasíťovaných lokalit. A dost často se pak zapojují do jejich přímé likvidace. Tím se ale posouvají za hranu zákona: ničí soukromý majetek, který je navíc primárně instalován „pro ochranu ptáků“.
S developery společnou řeč nenajdou. Ti musí do konce tohoto roku dokončit 300 000 nových domů. A slibují přitom, že jim biodiverzita leží na srdci. Třeba Andrew Whitaker ze společnosti HBF zmiňuje, že v rámci výstavby nových čtvrtí a domů hodlají vysadit 9 milionů stromů. Aby ale mohli zakázku dokončit včas, musí ponechat na staveništích stávající stromy pod sítěmi.
reklama