Brněnská technika posílá na výstavu Expo v Dubaji plán na čištění oceánů
"V oceánech a mořích se nacházejí stovky milionů tun plastového odpadu a každým rokem jich odhadem přibývá pět až 13 milionů tun. Odstranění tohoto odpadu z moří a oceánů vyžaduje systémové řešení. My s jedním takovým řešením přicházíme," popsal ředitel Ústavu procesního inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT Petr Stehlík.
Plastový odpad z mořské hladiny by menší sběrné lodě dovezly k mateřské procesní lodi, na jejíž palubě se odpad vytřídí. Část putuje na recyklaci, zbytek na výrobu pyrolýzního oleje, respektive jeho termické zpracování. Výsledkem je tedy materiál k recyklaci, čistá voda a olej, který lze použít jako zdroj pro pohon samotné lodi a technologický proces, případně poslouží jako surovina, například pro petrochemické závody.
"Nevyčistíme všechny oceány a nezachráníme svět, ale naše řešení lze velmi rychle nasadit do praxe a může pomáhat v místech, kde plastový odpad v mořích nebo oceánech neúnosně zatěžuje lidi a přírodu," doplnil Stehlík. Výzkumníci doufají, že na Expu najdou investora.
Do Dubaje míří také záchranářský robot Ruda pro hledání lidí v závalech a lavinách, až 20 metrů po povrchem. "Při vývoji, který trval více než čtyři roky, jsme spolupracovali s armádou i hasiči, kteří definovali požadavky na schopnosti a vybavení robota," uvedl Martin Drahanský, vedoucí výzkumníků z Fakulty informačních technologií VUT.
Stojní fakulta VUT se představí v českém pavilonu jako partner na stánku firmy Fillamentum. Návštěvníkům ukážou robotický 3D tisk z biopolymeru – stoprocentně kompostovatelného materiálu NonOilen, který Fillamentum pomáhalo vyvíjet. Průmyslového robota zapůjčila prostřednictvím VUT společnost KUKA, hardware vyvíjela spin-off firma 3Deposition. Součástí národního pavilonu budou také zahradní ozeleňovací bloky Sandiq, i ty vznikly robotickým 3D tiskem.
reklama