https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-vyuzije-kontrol-kotlu-pri-podezreni-na-spatne-palivo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno využije kontrol kotlů při podezření na špatné palivo

1.1.2017 10:48 | BRNO (ČTK)
Města a obce s rozšířenou působností budou mít od ledna možnost kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V Jihomoravském kraji toho využijí při opakovaném podezření na spalování nepovoleného paliva nebo odpadu, vyplývá z vyjádření úřadů. Mluvčí Brna Filip Poňuchálek ČTK řekl, že město zvažuje studii pro zavedení nízkoemisní zóny na území Brna.
 

Kontroly nebudou namátkové, ale v případě podezření na spalování nepovolených věcí. "Úřad provozovatele nejprve na tuto skutečnost upozorní, a pokud i přes upozornění povinnost poruší, je kontrolující orgán oprávněný vstoupit do jeho obydlí. Vlastník nebo uživatel je povinen mu umožnit přístup ke spalovacímu zdroji," uvedl Poňuchálek.

V Brně budou mít možnost kontroly tři úředníci. "Město zároveň podalo žádost o podporu na Státní fond životního prostředí ČR na zpracování studie proveditelnosti pro zavedení nízkoemisní zóny na území města. V případě přidělení dotace bude zpracovaná studie a na základě jejích výsledků by rada rozhodla, jestli nízkoemisní zónu vydá, či nikoliv," dodal Poňuchálek.

Zavedení nízkoemisní zóny se naopak nezabývá Znojmo. "Dokud nebude dostavěn obchvat města, neuvažujeme o tom," řekla mluvčí Zuzana Pastrňáková. Podle ní jsou kontroly kotlů možností, nikoliv povinností. "Budou se týkat pouze případů, kdy se vyrojí nějaké pochybnosti nebo stížnosti. Neznamená to tedy, že nyní budeme chodit kontrolovat všechny kotle splňující podmínky a že je k tomu vyčleněný konkrétní pracovník," doplnila Pastrňáková.

Nízkoemisní zónu nepřipravuje ani Břeclav, kde bude podle mluvčího Jiřího Holobrádka kontroly dělat referent ochrany ovzduší a vedoucí příslušného odboru životního prostředí. "Pracovník ochrany ovzduší prošel školením, které pořádalo ministerstvo životního prostředí. Město informovalo občany ve zpravodaji a na webu o platnosti a konkrétních dopadech nové legislativy," uvedl Holobrádek.

Nic speciálního nechystají ani v Blansku. "Podobné kontroly provádíme u zdrojů vytápění prostor pro podnikatelskou činnost. Předpokládáme však, že odbor životního prostředí krajského úřadu vydá k novému typu kontrol metodiku. Podle předběžných informací krajského úřadu by měl odbor počátkem roku svolat poradu pracovníků odboru životního prostředí," sdělil ČTK vedoucí blanenského odboru životního prostředí Pavel Konečný.

Mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková ČTK řekla, že se v závěru letošního roku uskutečnila v Institutu pro veřejnou správu specializovaná školení, která budou pokračovat i v roce 2017. "Krajský úřad poskytuje obcím s rozšířenou působností metodickou pomoc," doplnila Brindzáková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist