https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-zprisnilo-pravidla-pro-paleni-listi-ma-to-zlepsit-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Brno zpřísnilo pravidla pro pálení listí, má to zlepšit ovzduší

7.11.2017 08:33 | BRNO (ČTK)
Brno zpřísněním městské vyhlášky omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Schválili to dnes zastupitelé. Vyhláška zkrátí počet dní pro pálení listí a zakáže pálení o nedělích a státem uznaných svátcích.
Brno zpřísněním městské vyhlášky omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Schválili to dnes zastupitelé. Vyhláška zkrátí počet dní pro pálení listí a zakáže pálení o nedělích a státem uznaných svátcích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Brno zpřísněním městské vyhlášky omezí pálení listí a jiných suchých rostlinných materiálů. Schválili to dnes zastupitelé. Vyhláška zkrátí počet dní pro pálení listí a zakáže pálení o nedělích a státem uznaných svátcích. Je to jedno z 20 opatření, která město připravilo pro zlepšení ovzduší.
 

Zpřísnění směřuje především na pět městských částí. "Jsou to Ivanovice, Útěchov, Řečkovice a Mokrá Hora, Bystrc a Medlánky. Městské části začaly postupně omezovat počet dní, kdy je možné pálit. Když se někde mohlo pálit třeba pět dnů, už to bude možné pouze ve třech," uvedl jako příklad primátorův náměstek Martin Ander (SZ), který má na starosti životní prostředí. Brno má 29 městských částí, každá omezuje pálení jinak. Pro každou však bude platit zákaz pálení v neděli a ve svátky.

Zpřísnění vyhlášky je jedním z opatření, která zahrnuje plán města na zlepšení ovzduší. Je jich asi 20. Součástí plánu je také studie proveditelnosti na zavedení nízkoemisní zóny v některých lokalitách, které jsou zatížené dopravou. Obnášelo by to zákaz vjezdu do této zóny pro starší vozidla, která vypouštějí nejvíc škodlivin. Dalším krokem je nákup ekologičtějších vozidel MHD. Město chce i nastavit příznivé ceny parkovného na okrajích tak, aby lidé měli motivaci jezdit do centra městskou hromadnou dopravou. Účelem je, aby odstavili auta, která přispívají ke znečištění ovzduší. Dalším krokem je lepší úklid ulic nebo vysazování zeleně.

Brno má s kvalitou ovzduší problémy dlouhodobě. Každý rok je na některých z měřicích stanic překročen zákonem stanovený limit 35 dnů, kdy může být ovzduší nadměrně znečištěné prachem. Loni limit překročily stanice na Zvonařce a ve Svatoplukově ulici v Židenicích. Letos už má přes 35 dnů stanice na Zvonařce. Meteorologové během zimy pro Brno opakovaně vyhlašují smogovou situaci.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

7.11.2017 21:25
Měli by spíše zpřísnit nějakou vyhláškou zákaz tvoření kolon a tisíců smrdících aut. Proti tomu je pálení listí růžovým sadem. Ale to by museli zřejmě moc přemýšlet.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist