Bushmeat: ilegální lov v jižní Africe ohrožuje divoké šelmy i místní lidi
Šelmy přitom nejsou přímo ta zvířata, která místní loví na maso. Pasti a oka si ale nevybírají a často v nich uvíznou i velké šelmy. Lidé svým lovem divokých zvířat také přímo šelmám konkurují a berou jim jejich kořist. Důsledkem je, že řada ikonických druhů afrických savan čelí bezprostřednímu ohrožení a riziku vyhynutí. Pro udržení funkčního ekosystému vrcholoví jsou predátoři jako lvi, gepardi, leopardi a psovité šelmy zvláště důležití.
Situaci v jižní Africe zdokumentovala studie, kterou zpracovala Londýnská zoologická společnost a Společnost pro ochranu divočiny. V říjnu se pak na dvoudenní konferenci v Johannesburgu sešli zástupci jihoafrických agentur ochrany přírody a lidé z organizací IUCN, UNDP, FAO, aby společně hledali řešení.
Strany se shodly na tom, že současný stav je neudržitelný jak z pohledu přežití druhů divokých zvířat, tak z hlediska přežití místních komunit, pro které je divočina důležitým zdrojem potravy.
Jedním z řešení by mohlo být vytlačit každodenní ilegální lov divoké zvěře a nahradit jej organizovanou loveckou turistikou. Ta by do regionu mohla přinést dostatek prostředků, aby místní komunity nebyly závislé na tom, co si lidé sami naloví. Za příklad je dávána Namibie, která loveckou turistiku provozuje. Ročně se v rezervacích legálně uloví na 26 milionů tun masa, aniž by byly ohroženy populace živočichů.
reklama