Bushovy změny v zákoně o ochraně ovzduší umožní větší znečišťování
Vagóny uhlí v Ashtabula, Ohio. Tato fotografie je zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Coal" | |
Foto: Wikipedia |
Původní zákon sice průmyslovým podnikům určoval limity znečištění, v době vzniku však obsahoval velké úlevy pro staré provozy spalující uhlí. Podle clintonových dodatků mohou podniky vypouštět znečištění na stejné úrovni i nadále, ale v případě rozšíření výrobní kapacity nebo modernizaci nesmějí tuto úroveň překročit. Když průmyslové podniky jakkoli změní výrobu, může vláda použít zákonné nařízení o revizi nových zdrojů (New Source Review) a požadovat, aby výrobce snížil objem vypouštěných škodlivin. V roce 1999 za vlády prezidenta Clintona podaly úřady 51 žalob proti soukromým společnostem především na středozápadě a jihu USA. Agentura ochrany životního prostředí (EPA) a ministerstvo spravedlnosti začaly také mnohem důrazněji prosazovat dodržování principu revize nových zdrojů.
Když na jaře 2002 nastoupil do úřadu viceprezident Dick Cheney (díky velké podpoře zástupců energetického průmyslu), nařídil okamžitě tři měsíce trvající revizi ekologických zákonů schválených za Clintonovy éry (což by normálně měla dělat EPA). Výsledkem byl Bushův návrh zákona o „čistých oblacích“ (Clear Air Act). Hlavním cílem je snížit emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku a rtuti, podle EPA by měly emise klesnout o 70 %. Nicméně návrh odstraňuje ze zákona limity pro jednotlivé průmyslové podniky a namísto toho vytváří limity pro celá průmyslová odvětví. Místo pevných stropů navrhuje obchodování s emisními povolenkami mezi jednotlivými výrobci. To by ale mohlo umožnit i nadále spalovat uhlí ve starých provozech, které obvykle vlastní velké firmy, které si mohou dovolit nakoupit ve velkém povolenky od ostatních společností. Navíc by zřejmě nejméně v dalších deseti letech nedošlo k žádným změnám v úrovni znečišťování, protože systém je nastaven na dlouhý časový úsek. Průmyslové provozy, které tento rok dosáhnou vysokých hodnot úrovně znečištění, tak mohu činit proto, aby v následujících letech mohly vykázat snížení emisí pod předepsanou úroveň. To znamená, že výrobci by mohli vypouštět škodliviny ve velkém zřejmě nejméně do konce desetiletí. Navíc, i kdyby byly předepsané limity dodržovány, návrh současného prezidenta přinese menší míru poklesu znečištění než současná platná legislativa.
„Když zákon o revizi nových zdrojů vstoupil v platnost, stal se velice účinným nástrojem, který nutí elektrárny, rafinérie a továrny, aby používaly nejmodernější technologie a snižovaly zátěž životního prostředí,“ říká Nat Mud ze Sierra Club. “To je také důvod, proč uhelné, ropné a energetické firmy tolik stojí o jeho změnu.“
reklama