Byli jsme při tom
Spěchám na předem domluvené místo. Dvojice, kterou hledám, právě nad něčím usilovně diskutuje. Jsou to Ing. Klapuš a zooložka RNDr. Hodková z České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Dovolili mi, abych se s nimi zúčastnila kontroly v obchodech se zvířaty, sledující dodržování zákona u druhů, na které se vztahuje mezinárodní úmluva o jejich ochraně - CITES.
Zastavili jsme u prvního Zverimexu. Ochočený kakadu naholící, papoušci senegalští, amazoňani... Nabídka zní opravdu lákavě. Prohlížíme si prodávané exponáty. Všechna zvířata vypadají zdravě. Na kleci ochočeného kakadu, stejně jako i u ostatních "citesových zvířat", však chybí povinná cedulka upozorňující na druh podléhající ochraně CITES. Takových druhů jsme napočítali celkem jedenáct.
Pan Ing. Klapuš vše pečlivě zapisoval do protokolu. Druh, počet jedinců, zdravotní stav a stupeň ochrany. To už nás zve trošku rozrušený zástupce majitele prodejny do své kanceláře. Na stole před ním leží kupa papírů - registrační listy, potvrzení o povoleném dovozu, nabývací listiny a fotografie. "Želvy se fotí kvůli jejich kresbě na spodku krunýře," vysvětluje mi paní Hodková. "Pomáhá k jejich identifikaci. Něco jako u lidí otisky prstů."
Na závěr Ing. Klapuš přečetl zjištěné nedostatky. U jednoho jedince chyběl doklad o jeho získání, na některé exempláře chyběly registrační listy a scházela nám také jedna živá želva. Nakonec bylo zástupci majitele oznámeno, že s firmou bude zahájeno správní řízení.
reklama