https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cast-lidi-v-palme-de-mallorca-nechce-velke-vyletni-lode
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Část lidí v Palmě de Mallorca nechce velké výletní lodě Video

12.6.2019 00:45 (ČTK)
Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca včera zahájily kampaň za omezení provozu velkých výletních lodí, které přivážejí na ostrov mnoho turistů. Podle stěžovatelů to neúnosně zatěžuje město odpadem.
Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca včera zahájily kampaň za omezení provozu velkých výletních lodí, které přivážejí na ostrov mnoho turistů. Podle stěžovatelů to neúnosně zatěžuje město odpadem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca včera zahájily kampaň za omezení provozu velkých výletních lodí, které přivážejí na ostrov mnoho turistů. Podle stěžovatelů to neúnosně zatěžuje město odpadem. Uvedla to agentura AFP. Proti cestám turistů na velkých plavidlech se bouří také někteří lidé v Benátkách, kde se proti tomu konal v sobotu protest.
 

Turistů podle statistického úřadu Baleárských ostrovů neúnosně přibývá od roku 2009. Do hlavního města Palma de Mallorca lodě před deseti lety přivezly 545.000 návštěvníků, zatímco loni už 1,19 milionu.

Manifest stěžovatelů byl včera zveřejněn na platformě Youmove.eu. Žadatelé chtějí, aby úřady povolily do přístavu vplouvat pouze jedné lodi denně a aby se denní příliv turistů omezil na 4000.

"Každý den sem dorazí tři nebo čtyři lodě a z nich vystoupí 15.000 lidí," říká Jaume Garau z ekologické platformy Palma XXI, která je jedním ze signatářů petice.

Evropský svaz dopravy a životního prostřední ve své nedávné studii konstatoval, že z evropských měst je Palma de Mallorca po Barceloně druhé nejvíce znečištěné místo tímto typem turistiky. Hned za ní jsou Benátky. Tam přišly v sobotu tisíce lidí protestovat proti tomu, aby do města mohly vplouvat velké lodě. Několik dní předtím tam výletní loď narazila do mola a člunu s turisty, čtyři lidé se při tom zranili. Účastníci demonstrace tvrdí, že každá z velkých turistických lodí zamoří ovzduší stejně jako 14.000 aut.

Petice, která má město Palma de Mallorca chránit před návaly turistů ale narazila na odpor podnikatelských sdružení. Ta ve svém prohlášení vyzvedla ekonomický význam lodí s turisty pro místní ekonomiku. "Jsou to turisté, kdo konzumují, nakupují, chodí do restaurací a utrácejí v krátkém časovém rozmezí," stojí v prohlášení.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist