Celníci na letišti v Praze zabavili mořské koníky i špičák z tygra
I přes mnohá upozornění tím lidé porušují Mezinárodní úmluvu na ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin CITES. Celníci během akce "Tygří oko" odhalili 44 záchytů porušení CITES, zkontrolovali téměř 7400 zavazadel. V 15 případech byly části chráněných rostlin a živočichů součástí tekutin ve skleněných lahvích, v plastových dózách nebo ve formě kostek.
"Všechny záchyty byly předány k odborné expertíze České inspekci životního prostředí, která následně potvrdí, zda došlo k porušení úmluvy CITES," uvedla Miškovská. Dodala, že v jednom případě byla věc předána Policii ČR s návrhem na sdělení obvinění pro podezření ze spáchání trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a neoprávněné zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.
Podle ředitele ČIŽP Erika Geusse je nelegální obchod s vysoce ceněnými komoditami typu slonovina, nosorožčí rohy a tygří kosti v ČR vysoce rozvinutý a organizovaný. Cílovou destinací pro toto zboží je především Vietnam a další asijské státy. Kontrolní akce byla proto cílena na období, kdy do domovské země cestuje zvýšený počet osob vietnamské národnosti, uvedl Guess.
V České republice se podle statistik ČIŽP zapojení občanů vietnamské národnosti a členů vietnamské komunity do obchodu s ohroženými druhy živočichů v posledních letech výrazně zvyšuje. "Podle našich statistik tvořily v roce 2015 tyto osoby 50 procent z celkového počtu lidí, kteří byli chyceni při nelegálním dovozu, vývozu či obchodu s druhy chráněnými úmluvou CITES (v roce 2014 to bylo 36 procent)," upozornila ČIŽP.
reklama