https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/celorocni-svoz-bioodpadu-neznamena-pro-mesta-velky-problem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Celoroční svoz bioodpadu neznamená pro města velký problém

8.4.2019 08:40 | PRAHA (ČTK)
Už několik let celoročně sváží bioodpad například Ostrava (na snímku) , Rokycany, Mladá Boleslav, Plzeň, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlava, Bílovice nad Svitavou na Brněnsku, Uherský Brod, Valašské Meziříčí nebo Luhačovice.
Už několik let celoročně sváží bioodpad například Ostrava (na snímku) , Rokycany, Mladá Boleslav, Plzeň, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlava, Bílovice nad Svitavou na Brněnsku, Uherský Brod, Valašské Meziříčí nebo Luhačovice.
Zdroj | OZO Ostrava
Pro většinu měst a obcí v ČR nepředstavuje nová vyhláška, která jim ukládá od 1. dubna povinnost celoročně vyvážet bioodpad rostlinného původu, zásadní změnu. Jeho svoz a zpracování podporují léta a mají zajištěny kompostárny, sběrné dvory nebo speciální nádoby. Některé obce je navíc provozují celoročně už delší dobu, ačkoli dosud tak musely činit jen od dubna do října. Například přerovská radnice se ale zatím nerozhodla, jak se s novelou vyhlášky vypořádá, a o svozu bioodpadu z popelnic přes zimu bude teprve jednat.
 

Pracovníci přerovských technických služeb mimo jiné poukazují na to, že v zimě může být problém s vysypáváním odpadu přimrzlého v nádobách, což se podle nich odrazí na vyšším počtu poškozených nádob. Město chce proto zvážit, jestli do takového rizika jít. Kvůli zamrzání bioodpadu v kontejnerech nejsou jejich zimnímu svozu od rodinných domů nakloněni ani ve Zlíně. Lidé tam ale mohou bioodpad celoročně odevzdat ve sběrných dvorech nebo v kompostárně.

Podle ekologů tvoří biologicky rozložitelné odpady v ČR asi 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, stále ho ale hodně končí na skládkách, což má být v roce 2024 zakázáno. Nové opatření má přispět k naplnění kapacit kompostáren, kterých v posledních letech vzniklo 529, ale jejich kapacity se využívají jen z 53 procent.

Už několik let celoročně sváží bioodpad například Ostrava, Rokycany, Mladá Boleslav, Plzeň, Pardubicích, Ústí nad Labem, Jihlava, Bílovice nad Svitavou na Brněnsku, Uherský Brod, Valašské Meziříčí nebo Luhačovice. Lidé ho v těchto městech můžou odkládat do separačních dvorů nebo do kontejnerů přistavěných u domů. Řada dalších měst má i kompostárnu, která rozložitelný odpad zpracovává. Od loňského roku na základě žádostí občanů přistoupil k celoročnímu svozu rostlinné biomasy i Hradec Králové, který ho do té doby zajišťoval jednou týdně v období duben až listopad.

Další města jako Mělník, Příbram nebo Štětí zajišťují pouze místa pro celoroční odběr biodpadu, a to ve sběrných dvorech, o zaváděním jeho celoročního svozu většinou zatím nepočítají. Například v Jablonci je důvodem to, že nejbližší zařízení, kam by se daly bioodpady z kontejnerů odvážet, je 45 kilometrů daleko, což je podle města neekonomické i neekologické. Kontejnery na bioodpad nejsou ani v ulicích Brna, pouze v Masarykově čtvrti funguje od roku 2017 pilotní projekt hnědých popelnic na bioodpad, které využívá 298 domácností. Brňané ale mohou odpad odevzdávat v některém z 37 sběrných dvorů po celém měst.

Zkušenosti se svozem bioodpadu se ve městech však různí, například v Litoměřicích nebo Štětí je prý o biopopelnice mezi lidmi zájem a produkce komunálního odpadu klesá. Naopak v Děčíně nebo Ústí nad Labem se přínosy celoročního svozu bioodpadu v tomto ohledu zatím nijak výrazně neprojevily, lidé přesto mají o tuto službu zájem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

8.4.2019 12:43
by mě zajímalo jak přišli na to číslo 53 %, myslím, že si vycucali z prstu. V této souvislosti si kladu otázku jak tu kapacitu počítají pro zimní období.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.4.2019 06:51
Obávám se, že šídlo v pytli neutajíš: Nastavěla se (s pochybnými dotacemi) spousta kompostáren, a ty teď nemají do čeho píchnout. Tak se udělala jakási pochybná vyhláška. Typický totalitní přístup.
My kompostujeme ne chalupě celoročně a odpad tam vozíme i z městského bydlení a žádnou vyhlášku na to nepotřebujeme.

A zase je to důsledek toho, že se v rámci EU přebírají bez přemýšlení a zhodnocení nesmysly ze západoevropských zemí, v nichž většina obyvatel chatu nebo chalupu na venkově nemá.
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

15.4.2019 11:49 Reaguje na Jan Šimůnek
Stavělo se nejen mnoho kompostáren, ale i bioplynek a ten bioodpad by mohl jít i do nich. Na druhou stranu mě celé hospodaření s odpadem přijde absurdní.
Na jedné straně dáme obcím volnou ruku ve zbyšování aušálních poplatků za svoz odpadu a hned se na ty paušální poplatky přisaje skládkovací lobby. Pak někoho napadne dotovat bioplynky aniž si spočítá, čím je nakrmí, tak ve finále se do nich sype obílí. Pak zase někdo začne dotovat spalovny a nejraději by spaloval i organický odpad.
Celé mi to přijde naprosto bez koncepce, něco jako když v 90tých letech všem doporučovali přímotopy a pak skokově zdražili elektřinu. Jakékoliv paušály a dotace jsou zlo, pokud lidé nebudou finančně motivováni produkovat co nejméně odpadu a odpad maximálně roztřídit, tak se budeme pohybovat od zdi ke zdi a za námi bude jen plno zbytečných biplynek a spaloven.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist