Cena sluneční elektřiny stejná jako z uhlí? Možná už příští rok
„Fakt, že v letošním roce spuštěné sluneční elektrárny dokážou být konkurenceschopné s denními maloobchodními cenami elektřiny na pěti trzích, je skvělou zprávou pro čistou energetiku,“ komentuje zprávu Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost (AES). Podle agentury Bloomberg by se solární energetika měla stát konkurenceschopná i v dalších zemích. V roce 2015 ve Francii a do konce desetiletí i ve Velké Británii.
Za nižší cenou solárního proudu stojí zejména pokles průměrné ceny fotovoltaických panelů o 75 procent za poslední tři roky. Díky tomu poklesla cena výroby jednoho wattu solární elektřiny ze 3 dolarů v roce 2003 na 0,55 dolaru v prvním čtvrtletí roku 2012.
Podle Martina Sedláka z Aliance pro energetickou soběstačnost se tak potvrzuje loňský odhad Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA), která analyzovala trhy ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Podle ní by v roce 2013 mohla být v Itálii poprvé dosažena tzv. dynamická parita sítě. To je okamžik, kdy se na trhu konkrétní země protne současná hodnota výnosů z provozu solárních zdrojů s cenou elektřiny z běžného energetického mixu. Podle fotovoltaiků se bude postupně se tento vývoj přesouvat směrem na sever do celé Evropy.
Podle Sedláka se čas, kdy se nové projekty solárních projektů obejdou bez podpory, blíží mílovými kroky. „Je načase definitivně zahodit nálepku drahého zdroje a přestat solární energetice házet klacky pod nohy. Důležité pak bude zejména neblokovat růst například obstrukcemi při připojování do sítě,“ říká Sedlák.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Opět opakování chyby Ekolistu, - 23. 5. 2012 - Martin HájekPane Sedláku,tohle je nádhrený text a díky Vám za něj. Konečně jeden zelený přiznal, že ta takzvaná zelená místa vznikla, ale poněkud jinde, než nám bylo doposud z této strany vytrvale namlováno. Alespoň v něčem jste tedy konečně přiznali barvu. Nevím, co myslíte maloobchodní cenou elektřiny. Předpokládám, že cenu včetně poplatku za distribuci, který tvoří přibližně 50 % této ceny a dále třeba poplatku za systémové služby a dalších (včetně úžasného příplatku na OZE, který už zdaleka není zanedbatelný). Je zjevné, že tyto náklady v systému zůstávají, protože je fotovoltaický panel dodávající elektřinu pár měsíců v roce jaksi nijak nesnižuje a některé (například systémové služby pro vyrovnávání bilance v síti) ještě podstatně zvyšuje. Čili se jedná z Vaší strany o zjevné ohlupování veřejnosti srovnáváním nesrovnatelného. Korektní cena elektřiny z fotovoltaiky je taková, kterou by byl ochoten zaplatit trh. Zkuste se zeptat, kde se pohybuje. Ostatně brzy to v novém modelu podpory OZE krásně zjistíme a uvidíme na vlastní oči a vy pak nebudete moci psát takové nesmysly. Martin Hájek |