Cenu za společenskou odpovědnost SDGs získala výroba vody ze vzduchu i bezpilotní helikoptéra na vyhledávání zdrojů vody
Odborná porota vybírala z rekordních 326 přihlášených projektů. Ve skupině Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Za Rozvojovou spolupráci, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody.
Kategorii Cirkulární ekonomika dominoval internetový projekt Knihobot, který pomáhá čtenářům vracet jejich přečtené i nechtěné knihy zpět do oběhu. Oblast Změna klimatu ovládl startup Mewery, který se snaží vyvinout produkci kultivovaného masa bez zabití zvířete.
Prvenství v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl úřad vlády s projektem prevence domácího a sexuálního násilí. V kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život ocenila porota aplikaci Nepanikař, která mladým lidem umožňuje najít psychologickou pomoc a sdílet problémy.
Laureátem kategorie Mladý lídr od Forbes Česko se stali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Vyvinuli speciální podložku pod myš, která předchází syndromu karpálních tunelů u těch, kdo tráví většinu pracovního dne u počítače, a doplnili ji souborem efektivních cvičení.
Novinkou a zároveň příležitostí pro veřejnost rozhodovat o jedné z kategorií bylo letos Ocenění Evropské komise. Hlasovalo se od 20. do 30. září v Evropském týdnu udržitelného rozvoje a hlasy sbíralo pět projektů. Ocenění získal Domov sv. Josefa, který je jediným lůžkovým zařízením v Česku pro nemocné s roztroušenou sklerózou.
Udělování cen SDGs předcházel mezinárodní Global Goals Summit, který do Národního muzea přivedl světové i české experty na udržitelnost. "Šestý ročník byl pro nás výjimečný, chtěli jsme díky němu inspirovat každého, komu leží na srdci osud planety. A výjimečný byl i rekordním počtem přihlášených projektů, bylo jich 326,“ uvedla zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová.
Symbolem letošního ročníku se stala šestimetrová socha pravěkého "plasteosaura", kterou vytvořili čeští 3D tiskaři z 6000 kusů PET lahví. Socha zůstane ve stálé expozici Národního muzea.
Ceny SDGs jsou oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Ceny v Česku od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti. Letos ve spolupráci s Evropskou komisí, ministerstvem zahraničních věcí, ministerstvem životního prostředí a pod záštitou českého předsednictví v Radě EU.
reklama