https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesi-a-polaci-budou-spolecne-merit-jak-proudi-prach-v-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi a Poláci budou společně měřit, jak proudí prach v ovzduší

5.9.2017 05:00 | OSTRAVA (ČTK)
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Kromě škodlivin ze sousedního Polska mají na znečištění ovzduší podíl místní průmysl, doprava a topení v domácnostech. / ilustrační foto
V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Kromě škodlivin ze sousedního Polska mají na znečištění ovzduší podíl místní průmysl, doprava a topení v domácnostech. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čeští a polští odborníci budou zjišťovat, jak se přes hranice přenášejí vzduchem látky, které znečišťují ovzduší. Projekt by měl prohloubit spolupráci mezi českými a polskými institucemi a napomoci tak řešení problému s nadměrným znečištěním ovzduší v příhraniční oblasti Moravskoslezského kraje a Slezského vojvodství. V Horní Suché na Karvinsku se dnes bude konat zahajovací konference, která se záměry projektu seznámí veřejnost. Sdělila to Petra Šutarová z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).
 

Na projektu budou spolupracovat VŠB-TUO, polský Institut meteorologie a vodního hospodářství a Bezpečnostně technologický klastr. Společně budou monitorovat kvalitu ovzduší. Projekt potrvá do února 2020. "Hlavním cílem bude objektivně stanovit množství znečištění jemným polétavým prachem, které překračuje hranice v obou směrech," uvedla Šutarová.

Na české straně se bude měřit na vrcholu nevyužívané těžní věže bývalého Dolu František v Horní Suché a na polské straně na monitorovací stanici v Ratiboři. "Jedním z výstupů těchto měření bude vyčíslená denní hodnota přenosu a jeho směr. Zjednodušeně řečeno: kolik znečištění ten den proudí od nás do Polska, anebo naopak z Polska k nám," uvedla Šutarová.

Na věži a u její paty budou také odebírány vzorky prachu z ovzduší podle toho, odkud foukal vítr. "Tyto vzorky budou podrobeny speciální mnoho-elementární analýze v mezinárodním Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně (Ruská federace). Tak bude možno zároveň zpřesnit údaje o tom, ze kterých zdrojů znečištění pochází," doplnila Šutarová.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Kromě škodlivin ze sousedního Polska mají na znečištění ovzduší podíl místní průmysl, doprava a topení v domácnostech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist