Češi v Kamerunu po čtrnácti letech objevili vzácného šimpanze

Lokalita v horské oblasti regionu Kedjom-Keku, což v překladu značí „lidé z lesa“, se díky přítomnosti zbytků původního biotopu řadí mezi třicítku míst na planetě s nejvyšší biodiverzitou. Protože tato biodiversity hotspots, tedy horká místa biodiverzity, hostí řadu mimořádných živočichů a rostlin, je jejich důsledná ochrana světovou prioritou. Lesy v okolí Bamendských hor byly kdysi domovem vzácné subspecie nigerijsko-kamerunských šimpanzů, ale za posledních deset let tu nebyl potvrzen jejich výskyt. Česká nezisková organizace Kedjom-Keku, která tu vede aktivity na záchranu mlženého lesa již od roku 2010, považovala dosud zprávy o přítomnosti vzácných primátů za spíše spekulativní.
Co je Kedjom-Keku
Kusé zprávy o výskytu šimpanzů v těsném sousedství lidských sídel se rozhodl na místě prověřit Martin Mikeš, předseda Kedjom-Keku. „Nebylo to totiž poprvé, co za mnou přišel některý z našich horských sousedů a vyprávěl mi, jak viděl několik šimpanzů v lese za svou chýší. Les, ve kterém se šimpanzi měli nacházet, znám velmi dobře. Lidoopi se tam měli v období sucha vypravovat pro svou oblíbenou pochoutku, kterou jsou fíky. Uprostřed nevelkého fragmentu horského lesa jsem tedy fotopasti, poskytnuté libereckou zoo, nainstaloval a šel domů. Po třech dnech jsem je šel zkontrolovat. Byla to čistá nedočkavost a netrpělivost.“ A výsledek?
„Na snímku fotopasti byl obrovský samec. Na záběrech mu sice chybí hlava, ale aspoň teď víme, že je příště potřeba umístit kameru o něco výš,“ popisuje Mikeš. Sama přítomnost šimpanze by nebyla až tak mimořádná, kdyby se ale nejednalo o vzácný poddruh Pan troglodytes ellioti. „Ten patří mezi nejméně početné poddruhy šimpanzů v celé Africe,“ uvádí Klára Petrželková, z Ústavu biologie obratlovců AV ČR. „Vyskytuje se jen na několika místech v Nigerii a Kamerunu, proto je objev nové populace tohoto poddruhu v Kedjom-Keku významný. Ačkoli jsou důvody poklesu tohoto poddruhu celkově známé, rozhodně nedochází k jejich zastavení. Z těchto důvodu je ochrana populace a celého ekosystému zásadní.“
Z důvodu ztráty původního prostředí a rozšiřujících se lidských aktivit se předpokládá, že Pan troglodytes ellioti prodělal v posledních dvaceti až třiceti letech významný pokles početnosti (maximální odhad populačního poklesu během tří generací převyšuje 50%). „První důkaz přítomnosti šimpanzů v Kedjom-Keku po mnoha letech rozpoutal diskuzi a hlavně velkou záchrannou akci. Sešli jsme se hned se zástupci několika kamerunských neziskových organizace, zástupkyní ministerstva lesa a životního prostředí i novináři a začali jsme jednat. Teď je to už jen na nás a my věříme, že šimpanzi budou v Kedjom-Keku prospívat,“ říká Mikeš.
reklama