Česká energetika má vsadit na jádro a přestat podporovat OZE, radí odborníci
Jak dále píše iHned.cz, tento návrh odborníků bude mít zásadní vliv na novou státní energetickou koncepci, na niž česká energetika a průmysl čekají už tři roky. Státní energetická koncepce je dokument, který ovlivní podobu české energetiky v budoucích desítkách let. Definitivní podobu by měl materiál mít do konce srpna. „Teď se pokusíme jednotlivé pohledy na energetiku sjednotit,“ říká ministr průmyslu Martin Kuba pro iHned. Více informací naleznete ve zprávě: Polovinu elektřiny v Česku mají dodávat jaderné elektrárny, doporučují experti
Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla. Aktuální data podle ní ukazují, že se obnovitelná energie blíží konkurenceschopnosti. Například podle analytiků agentury Bloomberg klesla cena fotovoltaiky za poslední tři roky o 75 procent. Sluneční elektřina je v Německu, Itálii nebo Španělsku levnější než maloobchodní cena elektřiny. Sluneční elektrárna na střeše tedy může výrazně snížit účty za energii.
I větrná energie se stává ekonomicky zajímavější než elektřina z nových jaderných zdrojů. Francouzský účetní dvůr propočetl, že elektřina z reaktorů spuštěných po roce 2020 může stát 70-90 euro/MWh, kdežto vítr bude podle Evropské asociace pro větrnou energii do konce desetiletí stát 58 euro/MWh, argumentuje Calla.
„Česká energetika se točí v bludném kruhu dalšího a dalšího atomu nebo další a další těžby uhlí," říká Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něho by domácí ekonomiku mohly na nohy postavit nové technologie obnovitelných zdrojů v kombinaci se zvyšováním energetické efektivity, omezilo by to i znečištění a zbavilo ČR závislosti na ruském plynu. "Nemá žádný smysl zastavit podporu obnovitelných zdrojů na 15 %," tvrdí Sedlák.
Edvard Sequens ze sdružení Calla poukazuje na to, že z osmičlenné poradní skupiny z pěti odborníků na energetiku jsou tři specialisté na jádro (Drábová, Wagner, Škoda), jeden na uhlí (Noskievič) a jeden na plynárenství (Štěpán). Zcela v ní podle něho chybí experti na obnovitelné zdroje energie a na energetickou efektivitu. "Asociace ekologických organizací Zelený kruh, Aliance pro energetickou soběstačnost a asociace obnovitelných zdrojů takové specialisty ministrovi průmyslu nabídly, ale byly odmítnuty," říká Sequens.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
ČEZ je většinově vlastněn státem, - 29. 5. 2012 - František MarčíkAd 2)Ano, s Vinohrady a spol. souhlas. Ovšem například Jan Hollan razí ten názor, že kdo chce žíti na zámku, hradě či v podhradí v jejich autentické podobě, tak ať žije i autentickým způsobem života, tj. topí si na 17 či méně stupňů, chodí v zimě v kožichu apod. Skutečnost, že jsme neskonale rozmazlení, co se vytápění pokojů týče, je neoddiskutovatelná. Toto: " A navíc výroba izolací je energeticky náročný průmysl proti kterému přece odjakživa zelení bojují...," si mám vykládat jako projev vaši kardinální hlouposti, anebo jako laciný pokus o provokaci? 3) Výborně. Takže výkupní ceny nejsou povinné a nejsou diktovány z Bruselu. To jsem chtěl slyšet. Ještě jednou opakuji, že není pravda, že OZE budou muset být nějak vždy dotovány. Vy se stále odmítáte vyjádřit k nákladům na negativní externality. Jsou to totiž fosilní zdroje - u jádra je to problematičtější, protože to zůstává otevřenou otázkou -, které jsou až doteď dotovány! A vlivem těchto subvencí na uhlí je nutné v takové míře dotovat i OZE. U těch je navíc trend vcelku jasný, zatímco u fosilů (uhlí - zemní plyn je komplikovanější) a jádra jdou ceny nahoru. Takže pokud by se zavedla například vhodná ekologická daňová reforma, tak při vhodném nastavení žádné dotace potřeba nebudou. Podobně, pokud by došlo k radikálnímu snížení spotřeby a též by se radikálně přestala exportovat česká elektřina do zahraničí. Nadto, kdyby na horních postech ČEZu a spol. neseděli idioti, jimž jde ledva tak o to zachovat stávající podobu systému - tedy centrálně plánované energetiky hnané fosil-jadernou úderkou -, tak by se dávno poohlédli po severočeských výsypkách a zjistili by, že ta polopoušť, kterou je třeba nákladně a často zcela nesmyslně (a ošklivě) rekultivovat, by se dala velmi dobře využít na energetické účely - například na výstavbu velkých solárních megaparků v kombinaci s přečerpávacími elektrárnami. Hloubka některých dolů je cca 200 metrů, k tomu připojte výšku Krušných hor. Velmi bych se divil tomu, kdyby se ukázalo být zcela nereálným, aby se někde v této oblasti cosi takového postavilo. Ad 4) Viz bod 1). Ad 5) Štěrba dobrá. Já bych připomněl toto. http://energybulletin.cz/?q=clanek/chytra-energie-mezi-cernymi-labutemi |