Česká energetika má vsadit na jádro a přestat podporovat OZE, radí odborníci
Jak dále píše iHned.cz, tento návrh odborníků bude mít zásadní vliv na novou státní energetickou koncepci, na niž česká energetika a průmysl čekají už tři roky. Státní energetická koncepce je dokument, který ovlivní podobu české energetiky v budoucích desítkách let. Definitivní podobu by měl materiál mít do konce srpna. „Teď se pokusíme jednotlivé pohledy na energetiku sjednotit,“ říká ministr průmyslu Martin Kuba pro iHned. Více informací naleznete ve zprávě: Polovinu elektřiny v Česku mají dodávat jaderné elektrárny, doporučují experti
Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla. Aktuální data podle ní ukazují, že se obnovitelná energie blíží konkurenceschopnosti. Například podle analytiků agentury Bloomberg klesla cena fotovoltaiky za poslední tři roky o 75 procent. Sluneční elektřina je v Německu, Itálii nebo Španělsku levnější než maloobchodní cena elektřiny. Sluneční elektrárna na střeše tedy může výrazně snížit účty za energii.
I větrná energie se stává ekonomicky zajímavější než elektřina z nových jaderných zdrojů. Francouzský účetní dvůr propočetl, že elektřina z reaktorů spuštěných po roce 2020 může stát 70-90 euro/MWh, kdežto vítr bude podle Evropské asociace pro větrnou energii do konce desetiletí stát 58 euro/MWh, argumentuje Calla.
„Česká energetika se točí v bludném kruhu dalšího a dalšího atomu nebo další a další těžby uhlí," říká Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něho by domácí ekonomiku mohly na nohy postavit nové technologie obnovitelných zdrojů v kombinaci se zvyšováním energetické efektivity, omezilo by to i znečištění a zbavilo ČR závislosti na ruském plynu. "Nemá žádný smysl zastavit podporu obnovitelných zdrojů na 15 %," tvrdí Sedlák.
Edvard Sequens ze sdružení Calla poukazuje na to, že z osmičlenné poradní skupiny z pěti odborníků na energetiku jsou tři specialisté na jádro (Drábová, Wagner, Škoda), jeden na uhlí (Noskievič) a jeden na plynárenství (Štěpán). Zcela v ní podle něho chybí experti na obnovitelné zdroje energie a na energetickou efektivitu. "Asociace ekologických organizací Zelený kruh, Aliance pro energetickou soběstačnost a asociace obnovitelných zdrojů takové specialisty ministrovi průmyslu nabídly, ale byly odmítnuty," říká Sequens.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Proč tedy ten tlak na garantované výkupní ceny EE z JE? - 28. 5. 2012 - Vladimír WagnérVíte pane JiB, mě se zdá, že jste pana Šnobra neposlouchal. Neb on přesně vysvětluje to, co píši já a je i vysvětleno v tom mém článku na Neviditelném psovi. Že extrémní dotace OZE natolik zdeformovaly trh s elektřinou, že i velmi efektivní zdroj, který by na normálním trhu dotace nepotřeboval, se najednou bez dotací neobejde. Pokud by náš trh byl vytvářen jen u nás, tak je nejjednodušší řešení, zrušit všechny dotace a dostavba Temelína by neměla problémy s cenou své elektřiny. Problém je, že jsme napojeni na německý trh a Němci jsou zatím rozhodnuti v dotacích na fotovoltaiku a vítr pokračovat za každou cenu. V tom případě, jak říká pan Šnobr, je jediné řešení dotovat i ten Temelín. Sice bude potřebovat násobně menší dotace na jednotku elektřiny než vítr a fotovoltaika, ale pokud bude tržní cenu silové elektřiny určovat extrémně pokřivený německý trh, tak jiná cesta nemusí být. Můj názor však je, jak už jsem psal, že ani Němci se svou silnou ekonomikou to nedokážou utáhnout a budou muset dotace do OZE omezit, zvláště poté, co odstaví jaderné bloky s velmi lacinou elektřinou.Každému doporučuji si ten Váš odkaz poslechnout, protože přesně vysvětluje zvrácenost situace, kdy se investorovi vyplatí stavět zařízení, které produkuje elektřinu mnohonásobně dráž než jiné zařízení. A toto zařízení s mnohonásobně menšími náklady na produkci elektřiny se investorovi nevyplatí. Jen proto, že to první velmidrahé (na jednotku produkce) je dotované a s poviným odkupem. |