Česká energetika má vsadit na jádro a přestat podporovat OZE, radí odborníci
Jak dále píše iHned.cz, tento návrh odborníků bude mít zásadní vliv na novou státní energetickou koncepci, na niž česká energetika a průmysl čekají už tři roky. Státní energetická koncepce je dokument, který ovlivní podobu české energetiky v budoucích desítkách let. Definitivní podobu by měl materiál mít do konce srpna. „Teď se pokusíme jednotlivé pohledy na energetiku sjednotit,“ říká ministr průmyslu Martin Kuba pro iHned. Více informací naleznete ve zprávě: Polovinu elektřiny v Česku mají dodávat jaderné elektrárny, doporučují experti
Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla. Aktuální data podle ní ukazují, že se obnovitelná energie blíží konkurenceschopnosti. Například podle analytiků agentury Bloomberg klesla cena fotovoltaiky za poslední tři roky o 75 procent. Sluneční elektřina je v Německu, Itálii nebo Španělsku levnější než maloobchodní cena elektřiny. Sluneční elektrárna na střeše tedy může výrazně snížit účty za energii.
I větrná energie se stává ekonomicky zajímavější než elektřina z nových jaderných zdrojů. Francouzský účetní dvůr propočetl, že elektřina z reaktorů spuštěných po roce 2020 může stát 70-90 euro/MWh, kdežto vítr bude podle Evropské asociace pro větrnou energii do konce desetiletí stát 58 euro/MWh, argumentuje Calla.
„Česká energetika se točí v bludném kruhu dalšího a dalšího atomu nebo další a další těžby uhlí," říká Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něho by domácí ekonomiku mohly na nohy postavit nové technologie obnovitelných zdrojů v kombinaci se zvyšováním energetické efektivity, omezilo by to i znečištění a zbavilo ČR závislosti na ruském plynu. "Nemá žádný smysl zastavit podporu obnovitelných zdrojů na 15 %," tvrdí Sedlák.
Edvard Sequens ze sdružení Calla poukazuje na to, že z osmičlenné poradní skupiny z pěti odborníků na energetiku jsou tři specialisté na jádro (Drábová, Wagner, Škoda), jeden na uhlí (Noskievič) a jeden na plynárenství (Štěpán). Zcela v ní podle něho chybí experti na obnovitelné zdroje energie a na energetickou efektivitu. "Asociace ekologických organizací Zelený kruh, Aliance pro energetickou soběstačnost a asociace obnovitelných zdrojů takové specialisty ministrovi průmyslu nabídly, ale byly odmítnuty," říká Sequens.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Proč tedy ten tlak na garantované výkupní ceny EE z JE? - 28. 5. 2012 - AlešTo je právě nepochopení degradace trhu z el. energií, které v Eu prosasila zelená ideologie. Cena el. energie se dnes určuje na burze , je prý "tržní " tzn že prodá ten , kdo dá nejnižší cenu OK ? Je to jednoduché , prostě nejdříve prodávají ti nejlevnější pak ti dražší a ve špičkách jen ti nejdražší (protože všichni ostatní už prodali ) Vše je fér a v pohodě, JE je v tomto systému nejkonkurenceschopnější zdroj energie protože je nejlevnější !. Jenže teď přijde zákon o podpoře OZE , který říká dáme zdrojů xy zelený bonus a navíc povinnost distributora vykupovat od nich všechnu el. energii. Tu energii od nich distributor vykupuje za velmi nízké ceny, protože o nestabilní energii není zájem a on má regulací velké náklady. Jenže jí vykupovat musí tzn, že část výroby je vykupována za velmi nízké ceny a náklady na regulaci jdou jinam. Těm výrobcům to nevadí ani mají 12kč za zelený bonus a jestli prodají za 1,30 nebo 0,30 jim může být šuma fuk. Jenže to takové tržní prostředí udělá se zdrojem jako je jádro ??? No přemýšlejte JE musí jet stále - cena paliva je minimální ve dne v noci v těch časových okamžicích , kdy je dost energie z OZE což je u nestabilních dost často stává , protože buďto máte el. enegie mraky nebo žádnou (většinou) je cena na burze nízká protože ty zdroje papírově dodávají velmi levnou energii neboť náklady na jejich provoz platí zákazníci v jiné ceníkové položce. A teď si představte, že chcete stavět JE , to je investice na desítíky let dopředu cca 70 -100 let se odhaduje životnost nových JE. Co když se vláda zblázní a zavede nějakou šílenou podporu OZE a tyto zdroje budou mít ne malý, ale třeba 25% podíl na výrobě ?? JE je fakticky noční vykrývací el. Ale větrné el. z NSR mohou papírově občas dodávat el. enrgii do čech za cenu 0,5 hal kWh nebo i cenu blízkou 0 - oni berou zelený bonus , takže i za 0 pro ně znamená zisk. V takto zdevastovaném "volném trhu" který stát investorům do JE připravil ten zdroj prostě nemůžete postavit. Fakticky to vyhovuje zdrojům , které mají malé fixní a velké variabilní náklady - plynové elny , oni prostě když klesne cena tak zastaví dodávky , kdežto JE má fakticky stejné náklady ať vyrábí nebo nevyrábí. Celkově je samozřejmě cena el. energie plynová elna mnohem dražší než z jaderné, jenže v tomto systému prodeje el. energie není konečná cena pro spotřebitele hlavní parametr. Tady se sledují zájmy Německa, které vsadilo na OZE a plyn z Ruska. Samozřejmé neraálně nízké ceny na burze jim vyhovují , protože to znamená že uměle levně dováží od takových blbců jako jsme my a Poláci tím šetří drahý plyn a o tom to je... |