https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceska-energetika-ma-vsadit-na-jadro-a-prestat-podporovat-oze-radi-odbornici?ids%5Bxb2a72eb0e221a88a8f5c6640daf8ce8e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká energetika má vsadit na jádro a přestat podporovat OZE, radí odborníci

28.5.2012 10:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
V roce 2030 by polovina veškeré elektřiny vyrobené v Česku měla pocházet z jaderných elektráren. Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla
V roce 2030 by polovina veškeré elektřiny vyrobené v Česku měla pocházet z jaderných elektráren. Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
V roce 2030 by polovina veškeré elektřiny vyrobené v Česku měla pocházet z jaderných elektráren. A éra štědré podpory obnovitelných zdrojů by měla skončit, jakmile dosáhneme podílu 15 procent. Ve své zprávě, kterou v pondělí obdrží ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, to navrhuje osmičlenná skupina odborníků a ekonomů v čele s bývalým předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Informuje o tom server iHned.cz. Podle ekologické organizace Calla by si ČR sázkou na jádro nechalo ujet vlak.
 

Jak dále píše iHned.cz, tento návrh odborníků bude mít zásadní vliv na novou státní energetickou koncepci, na niž česká energetika a průmysl čekají už tři roky. Státní energetická koncepce je dokument, který ovlivní podobu české energetiky v budoucích desítkách let. Definitivní podobu by měl materiál mít do konce srpna. „Teď se pokusíme jednotlivé pohledy na energetiku sjednotit,“ říká ministr průmyslu Martin Kuba pro iHned. Více informací naleznete ve zprávě: Polovinu elektřiny v Česku mají dodávat jaderné elektrárny, doporučují experti

Doporučení posílit jadernou energetiku a zarazit obnovitelné zdroje energie je špatnou zprávou pro českou ekonomiku, reaguje organizace Calla. Aktuální data podle ní ukazují, že se obnovitelná energie blíží konkurenceschopnosti. Například podle analytiků agentury Bloomberg klesla cena fotovoltaiky za poslední tři roky o 75 procent. Sluneční elektřina je v Německu, Itálii nebo Španělsku levnější než maloobchodní cena elektřiny. Sluneční elektrárna na střeše tedy může výrazně snížit účty za energii.

I větrná energie se stává ekonomicky zajímavější než elektřina z nových jaderných zdrojů. Francouzský účetní dvůr propočetl, že elektřina z reaktorů spuštěných po roce 2020 může stát 70-90 euro/MWh, kdežto vítr bude podle Evropské asociace pro větrnou energii do konce desetiletí stát 58 euro/MWh, argumentuje Calla.

„Česká energetika se točí v bludném kruhu dalšího a dalšího atomu nebo další a další těžby uhlí," říká Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost. Podle něho by domácí ekonomiku mohly na nohy postavit nové technologie obnovitelných zdrojů v kombinaci se zvyšováním energetické efektivity, omezilo by to i znečištění a zbavilo ČR závislosti na ruském plynu. "Nemá žádný smysl zastavit podporu obnovitelných zdrojů na 15 %," tvrdí Sedlák.

Edvard Sequens ze sdružení Calla poukazuje na to, že z osmičlenné poradní skupiny z pěti odborníků na energetiku jsou tři specialisté na jádro (Drábová, Wagner, Škoda), jeden na uhlí (Noskievič) a jeden na plynárenství (Štěpán). Zcela v ní podle něho chybí experti na obnovitelné zdroje energie a na energetickou efektivitu. "Asociace ekologických organizací Zelený kruh, Aliance pro energetickou soběstačnost a asociace obnovitelných zdrojů takové specialisty ministrovi průmyslu nabídly, ale byly odmítnuty," říká Sequens.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Co je to odborník ? - 28. 5. 2012 - Aleš

Když se rozhoduje o energetické koncepci státu , pak je nutno rozhodovat podle 4 rovin 1) energetické , 2 ekologické , 3 ekonomické , 4 politické a energetické bezpečnosti.

Jádro je výbornou volbou co se týče ekologie - nejlepší možnou. Co se týče ceny , pak asi levněšjší by bylo znovu spustit bez ohledu na ekologii a místní obyvatele těžbu uhlí v nových ložiscích ( Beskydy , severní a jižní čechy )
Může se také stát , že vlivem masivních dotací do OZE v NSR klesne cena el. energie na burze a bude levnější jí dovážet , na druhou stranu je to spíše hypotetická možnost , protože po odstavení JE už nemá Německo co vyvážet.
Z politického hlediska je jádro dobrou volbou pokud reaktor dodají Rusové nebo Francouzi, Rusové oželí dodávky plynu a Francouzi umlčí Rakousko a další země, které proti jádru hystericky brojí. ( Škoda že nestavíme 2 JE pak by mohli být všichni spokojeni) Z hlediska bezpečnostního je jádro jednička. Uran lze koupit všude a klidně na 10 let dopředu ve skladech máme spousta vyhořelého paliva , které lze přepracovat. I kdyby se uran přestal ve světě prodávat což je značně nepravděpodobné měly bychom cca 10 let času na rozšíření stávající domácí těžby uranu. Cena paliva je proti ceně el. enegie z JE fakticky zanedbatelná.

Z odborného hlediska je pro výrobu el. energie v našich podmínkách nejvýhodněšjší jádro. Platí to při současné úrovni techniky do budoucna lze očekávat že jádro bude ještě výhodnější , protože cena uhlí díky jeho nedostatku půjde nahoru. Cena zemního plynu a ropy je při naší ekonomické úrovni moc vysoká. Budoucí domácí těžba břidlicového plynu patrně nebude významná.

Další parametrem jsou úspory v zásadě platí , že v zemi kde roste životní úroveň občanů , roste spotřeba el. energie. Spotřeba tepla bude sice klesat , ale spotřeba el. energie poroste. Pokud bude el. energie za přijatelné ceny nahradí část fosilních paliv pro vytápění - aplikace tepelných čerpadel a to jak uhlí tak zemního plynu. Dále pak se bude více podíle na dopravě. Z ekonomického hlediska by bylo vhodné na našem území výrobu el. energie zdvojnásobit a používat jí pro pohod tep. čerpadel. a el. mobilů nebo plung-in hybridů. Přineslo by to velké investice a nebyly bychom ta k závislí na exportu do eurozony pomohlo by nám to dohnat životní úroveň běžnou v Německu nebo Rakousku. Naopak dovozní závislost na drahých energiích z Ruska nebo středního východu podváže životní úroveň lidí a povede k tomu že budeme další desítky let ti chudí z východu. To je můj názor.








 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist