https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cesko-bude-pri-evropskem-predsednictvi-prosazovat-udrzitelna-sportoviste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česko bude při evropském předsednictví prosazovat také udržitelná sportoviště

1.7.2022 00:57 | PRAHA (ČTK)
Foto | Kolleen Gladden / Unsplah
Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujímá právě dnes, prosazovat dostupná a udržitelná sportoviště. Výsledkem by mělo být vypsání evropského dotačního programu na výstavbu energeticky úsporných sportovišť nebo rekonstrukci těch stávajících. Téma je aktuální kvůli strmě rostoucím cenám energií, které výrazně prodražují provoz sportovišť.
 

"Myslím si, že v době, kdy se toto téma vymýšlelo jako hlavní, nikdo netušil, že bude tak aktuální. Ceny energií raketově rostou a pro sportoviště to bývá opravdu likvidační," uvedl předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser na květnovém briefingu. Na agenturu se denně obracejí sportovní organizace, kterým výdaje na energie vzrostly o 200 až 300 procent. "Řešením je opět vypsat program provoz a údržba. Loni v něm bylo 550 milionů korun, letos je to ale zatím jen 100 milionů korun," uvedl Neusser s tím, že současná částka je nedostatečná. Bude proti jednat o jejím zvýšení s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Neusser to nepovažuje za systémové řešení neutěšené situace. "Sportovní infrastruktura v Česku je zastaralá. Průměrné sportoviště má 50 let. V té době nikdo neřešil, jak zateplit a ušetřit energie," poznamenal. Pokles cen energií není na obzoru, a naopak se očekává spíše další růst, případně zhoršení dostupnosti zejména u plynu kvůli válce na Ukrajině. To je aktuální pro celou EU. "My bychom rádi, aby byl v budoucnu vypsaný program na podporu energeticky náročných sportovišť. Aby vznikly desítky, ne-li stovky sportovišť v Česku, jejichž energetická náročnost bude na dvaceti procentech té současné," plánoval.

Česko bude Radě Evropské unie předsedat do konce letošního roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist